علت بی قراری های کودکان در خواب چیست؟

علت بی قراری های کودکان در خواب چیست؟ زنان ، مردان ، کودکان

پسر بچه ها نسبت به دختر بچه ها بیشتر از اختلالات خواب رنج می برند و این به دلیل فعالیت زیاد کودکان است

کودکان در طول روز فعالیت زیادی دارند و کمتر استراحت می کنند به همین خاطر شب ها بهتر می خوابند. اما برخی بچه ها هستند که شب ها خواب خوبی ندارند و خیلی بیقرار هستند. امروز می خواهیم دلیل بی قراری های کودکان در خواب را بخوانیم.

بی قراری های کودکان در خواب

چرا برخی از کودکان در حین خواب دچار اختلالات و بی قراری های مختلف می شوند مشکلات تنفسی ،خرو پف،سرفه ،تب ،وحشت ، گیج و مبهوت شدن،پریدن از خواب ،ناله های شبانه و بسیاری مشکلات درگر در خردسالان در حین خواب دیده می شود می خواهیم به بررسی علل ایجاد هریک از این ناراحتی ها بپردازیم والدین برای هریک از این عارضه ها نگران و دلواپس سلامتی فرزندشان می شوند و به دنبال راه چاره برای درمان کودک خود هستند.

بی قراری های کودکان در خواب

علت بی قراری های کودکان در خواب

معمولا این دسته از کودکان برای خوابیدن و ادامه دادن به خوابشان دچار مشکلاتی می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد پسران در مقایسه با دختران بیشتر به چنین اختلالاتی مبتلا می‌شوند. همچنین فرزند اول بودن نیز شانس بروز این دسته از اختلالات را افزایش می‌دهد. گذشته از این موارد، عفونت گوش از مهمترین دلایل رایج در بروز اختلالات خواب به شمار می‌آید.

چرا اختلال خواب روی می‌دهد؟

والدین همواره نسبت به خواب کودک خود حساس هستند، به خصوص اگر کودک، تک فرزند باشد. این نگرانی در بسیاری از موارد به مرحله دلواپسی نیز می‌رسد. از این رو پدر و مادر تلاش می‌کنند که کودک‌شان بر اساس یک برنامه زمان‌بندی شده مناسب به خواب رود. نکته مهم اینجاست که معمولا پسران بیش از دختران دچار اختلالات خواب می‌شوند.به بیان دیگر آنها نسبت به این نوع مشکلات و سایر اختلالات مشابه حساسیت بیشتری دارند.

از آنجا که پسربچه‌ها فعالیت بیشتری نسبت به دختربچه‌ها دارند، به خواب رفتن و در خواب ماندن آنها نیز به همان اندازه با اختلال همراه می‌شود.

همچنین کودکانی که به طور مرتب دچار عفونت گوش می‌شوند بیشتر از سایر هم سن و سالان‌شان در شب هنگام از خواب می‌پرند.بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که کمتر از ۱۰ درصد کودکان نوپا از اختلال خوب ریشه‌داری رنج می‌برند که می‌تواند ناشی از شرایط خاص فیزیکی او باشد.

علایم اصلی بروز اختلال در خواب کودک

به طور کلی نشانه‌هایی که در زیر آمده است می‌تواند به‌عنوان علایم اصلی و مهم بروز اختلال در خواب کودک در نظر گرفته شود:

۱٫تعریق زیاد کودک در حینخواب

۲٫کودک در خواب خر و پف می‌کند.

۳٫کودک در خواب حالت بی‌قراری دارد.٫ کودک در حین خواب به دفعات سرفه می‌کند.

۵٫تنفس کودک در خواب با خس خس همراه است.۶٫

۶٫کودک در زمانی که خواب است به جای بینی با دهان نفس می‌کشد.

۷٫وقتی کودک در نیمه‌های شب از خواب پریده و دچار وحشت شده است.۸

۸٫زمانی که کودک در نیمه های شب از خواب پریده و حالتی گیج و مبهوت دارد.

۹٫زمانی که کودک در حین خواب ضرباتی با سرش به اجسام اطراف وارد می‌کند.۱

۱۰٫زمانی که کودک در حین خواب به طور ناخواسته ضرباتی را با پاهایش به اطراف وارد کرده و حتی شروع به راه رفتن هم می‌کند.

خوب است همه چیز درباره گریه و بی قراری های کودکان در خواب بدانید

بی قراری های کودکان در خواب

دلیل بی قراری های کودکان در خواب

تصور کنید که بچه‌ها گریه نمی‌کردند. در این صورت ما راهی برای شناختن نیاز‌های فرزندمان نداشتیم. نیاز‌هایی مثل گرسنگی، درد، بیماری یا فقط نیاز به بغل کردن. با شنیدن صدای گریه بچه در بدن والدین هورمون استرس ترشح می‌شود که منجر به بالا رفتن فشار خون، تپش قلب و کشش عضلات می‌شود و فرد سعی می‌کند تا گریه را برطرف کند. گریه تماس بچه با والدین را افزایش داده و علاقه دو طرف را افزایش می‌دهد. زمانی که بچه شروع به صحبت کردن می‌کند، گریه بچه هم کاهش پیدا می‌کند. پسر‌ها به علت ناشناخته بیشتر از دختر‌ها گریه می‌کنند.

 شدت، شکل و مدت گریه:

بیشترین شدت گریه در سه ماه اول زندگی است و پس از آن تقریبا مدت گریه نصف می‌شود. از بدو تولد تا ۶ هفتگی مدت گریه افزایش پیدا می‌کند و سپس تا ۶ ماهگی کمتر می‌شود. ۴۰% شیر‌خوران گریه هنگام عصر دارند. بین ۶ تا ۱۲ ماهگی گریه شبانه بیشتر می‌شود.

متوسط زمان گریه کردن بچه‌ها از ۲ ساعت در شبانه روز در سه ماه اول زندگی تا یک ساعت در روز در ۴ تا ۱۲ ماهگی متفاوت است.

نکات اساسی:

نکات اولیه‌ای که در گریه بچه باید به خاطر داشته باشید این است که گریه بچه تقصیر بچه نیست. بچه با این کار نیاز خودش را نشان می‌دهد و دلیلی بر اینکه بخواهد والدینش را کنترل کند نیست. تقصیر شما هم نیست و نشان نمی‌دهد که والدینی بی‌کفایتید. نشانه‌ای از اینکه بعد‌ها بچه اختلال رشد خواهد داشت یا بد اخلاق خواهد شد هم ندارد.

انواع خُلق نوزاد

هر بچه‌ای یک خُلق و خویی دارد. بنابراین بچه‌ها را با هم مقایسه نکنید فقط کافی است با این انواع آشنا شوید.

انواع خلق شیرخواران شامل موارد زیر است:

* زود تحریک شونده: بچه بدون علت مشخص گریه می‌کند. برای این بچه‌ها محیط را آرام کنید. زیاد بازی نکنید و به علائمی که نشان می‌دهد خسته شده توجه کنید. مکیدن دست را تشویق کنید. در جای تاریک در کنارش دراز بکشید و سعی کنید بیشتر در خانه بمانید.

* حساس: بعضی بچه‌ها به محرک‌های محیطی حساسیت بیشتری نشان می‌دهند. این بچه‌ها به محرک بو، صدا، روشنایی، چهره‌هایی که به صورتشان نزدیک می‌شود به خصوص اگر افراد متفاوتی باشند و حتی حرکات بدن خودشان بیشتر حساسیت نشان می‌دهند. این بچه‌ها با عوض کردن لباس یا بردن به حمام، حین ویزیت پزشک و…. شروع به گریه می‌کنند.

 مشخصه بچه‌های حساس موارد زیر است:

* فوری از یک وضعی به وضعیت دیگر می‌روند. مثلا از بیداری به خواب.

* بیشتر از جایشان می‌پرند.

* حرکات پرشی در اندام‌هایشان بیشتر است.

در این بچه‌ها باید تحریک کننده‌هایی مثل سرما، صدای بلند و…. را به حداقل برسانید. با صدای آرام صحبت کنید. به علائمی که نشان می‌دهد به زودی گریه خواهند کرد، توجه کنید. از لباس‌های نخی و راحت برایشان استفاده کنید. اگر حمام کردن یا عوض کردن لباس اذیتش می‌کند این کار‌ها را به حداقل برسانید. این بچه‌ها به محیط حمایت‌گر، آرام و بی‌سر و صدا، بیشتر احتیاج دارند.

* فعال: نیاز به توجه دارند. به اطراف خود علاقه نشان می‌دهد و در طول روز بیشتر بیدار است. در صندلی مخصوص بچه بگذارید. در موقعی که کار می‌کنید مرتب با او حرف بزنید. وقتی فکر کردید دارد حوصله‌اش سر می‌رود، به اتاق‌های مختلف ببرید. اسباب بازی‌هایش را زود به زود عوض کنید. اسباب بازی‌هایش را در قسمت‌های مختلف خانه بگذارید تا خوشحالش کنید. از موسیقی و بازی‌های مختلف استفاده کنید.

بردوک و جام جم سرا

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2019-07-06 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :