بیماری شایع مردان را بشناسید

بیماری شایع مردان را بشناسیدزنان ، مردان ، کودکان

مردان باید بدانند که سهل انگاری کردن در بیماری ها و کم توجهی به درمان آنها می تواند عواقب خطرناکی برای سلامتی شما داشته باشد

مردان به نسبت زنان خیلی کمتر نزد پزشک می روند و برای بیماری هایشان اهمیت قائل نمی شوند. برخی بیماریهای نیز هستند که در مردان نسبت به زنان شایع تر است و باید پیگیری شوند. در این بخش از نیک صالحی درباره مهمترین بیماری شایع مردان با شما صحبت می کنیم.

بیماری شایع مردان

دکتر علی افشاری درباره علل بروز نقرس گفت: در واقع نقرس بیماری است که در اثر رسوب اسیداوریک در بافت‌های بدن، مفاصل و کلیه‌ها اتفاق می‌افتد. هنگامی که غلظت اسید اوریک در خون از حدی بالاتر می‌رود، به کریستال تبدیل می‌شود و رسوب می‌کند.

بیماری شایع مردان

مهمترین بیماری شایع مردان

افشاری علت افزایش غلظت اسید اوریک را در عمده موارد دفع کمتر از مقدار لازم آن یا تولید بیش از حد آن نام برد و گفت: در بعضی بیماری‌ها یا در اثر مصرف برخی داروها نیز میزان تولید اسیداوریک افزایش می‌یابد.

نقرس بیماری شایع در مردان

این روماتولوژیست با بیان اینکه نقرس بیماری میانسالی است و عمدتا از سن ۴۰ سالگی بروز می‌کند، گفت: نقرس بیماری شایع در مردان است. این بیماری در زنان بعد از سن یائسگی بروز می‌کند و علت این امر وجود هورمون استروژن در زنان است، استروژن موجب دفع بهتر اسید اوریک می‌شود. ضمنا باید توجه داشت که اسیداوریک بالا می‌تواند در همه افراد حتی در سن ۲۰ سالگی وجود داشته باشد، البته این اسیداوریک باید چندین سال در خون بالا باشد تا تبدیل به بیماری نقرس شود.

علائم نقرس بیماری شایع مردان

وی درباره علائم نقرس گفت: نقرس عمدتا به شکل بیماری مفصلی ظهور می‌کند و ابتدا خودش را با التهاب حاد یک مفصل نشان می‌دهد. در اکثر موارد شب هنگام حملات نقرس شروع شده و با درد شدید موجب بی‌خوابی فرد می‌شود. ظرف یک‌ساعت این درد موجب قرمزی و التهاب مفصل می‌شود. این التهابات ممکن است در همه مفاصل رخ دهد، اما بیشتر از همه مفصل شصت و مچ پا و زانو را درگیر می‌کند.

افشاری با بیان اینکه در بعضی افراد نقرس به صورت سنگ‌های اسیداوریک موجو در ادرار ظاهر می‌شود، درباره تشخیص این بیماری، گفت: اگر مفاصل به ویژه مفاصل شصت و مچ پا یا زانو به طور حاد ورم کرد، یکی از تشخیص‌ها نقرس است. در مفاصلی که قادر هستیم، مایع مفصلی را می‌کشیم، در زیر میکروسکوپ اگر رسوبات اسیداوریک ملاحظه شود، فرد مبتلا به نقرس است. این کار را خصوصا درباره زانو انجام می‌دهیم؛ چراکه با عفونت اشتباه گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: در حملات نقرس ممکن است مقدار اسیداوریک در سطح خون پایین باشد؛ چرا که در مفاصل رسوب کرده، اما طی گذشت یکی- دو هفته مجددا مقدار اسیداوریک خون افزایش می‌یابد. راه دیگر تشخیص نقرس سنجش میزان اسید اوریک در سطح خون است.

راه‌های پیشگیری از نقرس

افشاری با بیان اینکه اسید اوریک بالا در بین افراد بسیار شایع است و شاید یک پنجم از جمعیت دچار اسیداوریک بالا باشند، گفت: میزان اسیداوریک در خون با تغذیه فرد و چاقی مرتبط است. برای پیشگیری از بروز بیماری نقرس و کاهش اسید اوریک خون باید رژیم غذایی مناسب و کاهش وزن را در فرد داشته باشیم. فرد باید از سبزیجات، میوه‌ها، لبنیات کم چرب استفاده کند و از خوردن زیاد گوشت بویژه گوشت قرمز، نوشابه و آبمیوه‌های شیرین بپرهیزد.

راهکار درمانی

این روماتولوژیست درباره راه‌های درمانی نقرس نیز گفت: اگر اسیداوریک بالا موجب بروز نقرس شود، با دارو درمانی، این بیماری را تحت کنترل قرار می‌دهیم. داروها ضمن کاهش اسیداوریک در سطح خون موجب کاهش التهاب و درد مفاصل می‌شوند. به فردی که مبتلا به نقرس است رژیم غذایی سالم نیز توصیه می‌شود، اما رژیم غذایی به تنهایی نمی‌تواند موجب کنترل این بیماری شود. در این بیماری مصرف هیچ مواد غذایی ممنوع نیست، اما مصرف حجم زیادی از غذاهایی پرپورین موجب افزایش حملات نقرسی می‌شود.

بدنیست بیماری های هشدار دهنده برای مردان را بشناسید

بیماری شایع مردان

اصلی ترین بیماری شایع مردان

برخی عارضه های مهم سلامتی مردان را تهدید میکنند و آن ها را در معرض بیماری های مختلف
قرار میدهند از دست دادن سلامتی آقایان می تواند دیگر اعضای خانواده را درگیر کند
و موجب بروز نگرانی و تشویش در دیگر اعضای خانواده کند برخی مشکلات رایج از جمله
بزرگ شدن غذه پروستات ،ناباروری ،سنگ کلیه و چرب شدن کبد به وفور در میان مردان
دیده می شود آقایان باید بیشتر به این موارد توجه کنند .

به دلیل زیاد بودن بار بیماری ها، متأسفانه مردان در معرض ابتلا به بیماری های متعددی
قرار می گیرند؛ گاهی اوقات مردان با وجود ابتلا به یک بیماری به دلیل مشغله کاری
فرصت مراجعه به پزشک ندارند و گاهی اوقات دیده می شود که همسر آنها نتایج آزمایش
یا سونوگرافی را نزد پزشک می آورد. اما مردان از این موضوع غافلند که با از دست دادن
سلامتی قوام خانوادگی ندارند و متأسفانه توجه به سلامتی را مهم تلقی نمی کنند
و مرگ را برای همسایه می پندارند در حالی که این گونه نیست.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه می دهد: با نگاه بر تابلوهای پرخطر جامعه بیشترین مسأله ای که زندگی افراد را تحت تأثیرقرار می دهد بیماری های قلبی و عروقی و بعد از آن حوادث و سرطان ها می باشد، اما در حوزه بیماری های اورولوژی سنگ های دستگاه ادراری،بیماری های پروستات شامل بزرگی ،عفونت و سرطان پروستات جزء شایع ترین بیماری ها به شمار می روند.

بیماری های هشدار دهنده برای مردان

نکته مهم آن که پس از تولد پسربچه ها دستگاه تناسلی آنها باید مورد معاینه بررسی
قرار بگیرد تا مشخص شود بیضه ها در محل خودش قرارگرفته است و دستگاه تناسلی
و مجرای ادرار در وضعیت نرمال باشد. حال امکان دارد هر یک از موارد دچار اختلالی
باشد که خانواده ها نسبت به آن بی توجه باشند.

وی در توضیح بیشتر اضافه می کند: در سنین میانسالی بحث سنگ های کلیه،
ناباروری،صدمات و آسیب ها مطرح است.حال آن که در سنین بالاتر عفونت های
غده پروستات و بزرگ شدن پروستات و مشکلات ادراری و سرطان پروستات و
سرطان های دیگر مانند کلیه و مثانه هم مسأله بسیار مهمی است. البته با افزایش سن
شانس ابتلا به بیماری های بدخیم بالاتر می رود، به گونه ای که در سرطان کلیه و
مثانه بیشترین شیوع آن در دهه ششم به بعد زندگی است. سرطان پروستات هم در ۵۰ ساله ها
حدود ۱۵درصد است اما در سن ۸۰ سالگی به حدود۸۰ تا ۹۰درصد می رسد. به همین جهت
افراد بهتر است که بعد از ۵۰سالگی از کلیه ها و دستگاه ادراری سونوگرافی انجام دهند.

بهداشت نیوز و دکتر سلام

تاریخ بروزرسانی : 2018-09-05 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد