ارتباط بین مردان بی‌ مسئولیت و زنان کنترل کننده

ارتباط بین مردان بی‌ مسئولیت و زنان کنترل کنندهزنان ، مردان ، کودکان

مسئولیت پذیری یکی از مهمترین خصلت های وجودی هر کسی است که برخی از آن استفاده نمی کنند

اگر یکی از زوجین در زندگی مشترک بی مسئولیت باشند قطعا به طرف مقابل فشار زیادی می آید و بعد از مدتی به مشکل بر میخورند. امروز در این بخش از سایت نیک صالحی میخواهیم درباره ارتباط بین مردان بی‌ مسئولیت و رفتارهای زنان صحبت کنیم. با ما همراه باشید

رفتار با مردان بی‌ مسئولیت

بیایید بپذیریم، اغلب اوقات ما زن‌ها اصرار داریم همه کارها را خودمان انجام دهیم و در همه حال می‌خواهیم مسئولیت کامل همه چیز بر عهده ما باشد. «نه، نگران نباش، من این کار را انجام خواهم داد.» این عبارتی است که اکثر زنان همیشه در خانه می‌گویند؛ درست وقتی که فرد دیگری تلاش می‌کند به آنها کمک کند و این در حالی است که بعدا شکایت می‌کنیم چرا ما باید همه کارها را انجام دهیم؟ در گزارشی در حوزه سبک زندگی به این موضوع پرداخته که چرا نمی‌توان هیچ مسئولیتی از امور خانه را بدون نگرانی به مردان سپرد؟ آیا مردان اساسا برای محول کردن چندین مسئولیت در خانه ساخته نشده‌اند یا مقصر اصلی زنان و مادرانی هستند که وسواس زیادی به خرج می‌دهند و نمی‌گذارند کاری برعهده همسرانشان باشد؟

مردان بی‌ مسئولیت

برخورد با مردان بی‌ مسئولیت

«به ندرت مادری را می‌شناسم که خودش کارهای بچه اش را انجام ندهد. البته انتقادها به این معنی نیست که ما نباید از این قابلیت استفاده کنیم. اگر شرکای ما خودشان را به فرمان سخنگو بسپارند، کمتر احتمال دارد پس از فراموش کردن غذای بچه و تعویض لباسش، خانه‌هایشان را به آتش کشیده و بچه‌ها را از دست بدهند. همه اینها مواردی است که ما عمیقا می‌دانیم ولی چه چیزی باعث می‌شود ما به دستورالعمل دادن به مردان در کارهای بچه و خانه ادامه دهیم؟»

دلیل دستور دادن زنها به مردان

۶ دلیل زیر را بخوانید.

قدرت عادت

با وجودی که تعداد مردانی که از مرخصی بعد از پدر شدن استفاده می‌کنند به تدریج رو به کاهش است؛ اما هنوز هم در اکثر زوج‌ها، زن‌ها پس از بچه‌دار شدن، از مدت زمانی مشخص برای مرخصی و استراحت استفاده می‌کنند؛ این در حالی است که مردها تنها دو هفته مرخصی دارند و بعد از این مدت باید به روال عادی کار برگردند. بنابراین چیزی که در باور همه افراد نهادینه می‌شود این است که ما زن‌ها به متخصص در مورد کودکمان تبدیل شده‌ایم و معتقدیم هیچ کس دیگر نمی‌تواند این رویه را همان طور که باید انجام دهد.

احساس گناه

وقتی بچه کوچک دارید اغلب از بسیاری از میهمانی‌ها و جمع‌های دوستانه و خانوادگی محروم می‌شوید. غایب بودن در جمع خانواده وقتی که بچه کوچک دارید، در عین اینکه هیجان‌انگیز است می‌تواند به نوعی احساس گناه و تحریک عصبی منجر شود. ما زنان دوست داریم این گناه را با کنترل همه اموری که باید در خانه انجام شود، تسخیر کنیم.

یادگیری با نمونه و مثال

اغلب ما در فرآیند رشدمان شاهد کارهایی بوده‌ایم که همه مادران انجام می‌دهند. من خودم شاهد مجموعه‌ای از فهرست دستورالعمل‌ها از طرف مادرم بودم که نه تنها برای پدر بسیار از خود راضی‌ام بود، بلکه برای فرزندان بزرگتر خانواده نیز وظایفی را تعریف می‌کرد. به عنوان مثال، مادرم برخی از موارد مورد نظرش را در قالب تکه‌های بریده شده از یک روزنامه به دیوار چسبانده بود تا امیدوار باشد در طول روز نگاهی به آن می‌اندازیم.

رفتار غلط با مردان بی‌ مسئولیت

اعتیاد به کنترل کردن

بیایید بپذیریم، گاهی اوقات ما فقط می‌خواهیم مسئولیت کامل همه چیز بر عهده ما باشد. «نه، نگران نباش، من این کار را انجام خواهم داد.» این عبارتی است که اکثر زنان همیشه در خانه می‌گویند درست وقتی که فرد دیگری تلاش می‌کند به آنها کمک کند؛ این در حالی است که بعدا شکایت کنیم که ما باید همه کارها را انجام دهیم.

بالا گرفتن نگرانی‌های اخلاقی

تنظیم لیست دستورالعمل‌ها زمانی که بیرون می‌رویم، به این معنی است که به دیگران بگوییم زمانی که بیرون از خانه هستیم چگونه باید لیست دستورالعمل‌ها را نوشته و آماده کنیم. به بیان دیگر آنها می‌آموزند که بر اساس لیست کارها را انجام دهند. در حالی که اگر این لیست از اساس وجود نداشته باشد تصور ما این است که هرج و مرج مطلق روی می‌دهد و زمانی که به خانه برمی‌گردیم فقط چشم می‌گردانیم تا خرابکاری‌ها را پیدا کنیم. یعنی حتی ما نمی‌توانیم بدون نگرانی از اینکه گوشت‌ها در غذا می‌پزد یا نه، خانه را ترک کنیم.

وقتی نمی‌توانیم به خودمان کمک کنیم

شوهرم گاهی از منزل کارهایش را انجام می‌دهد و من اغلب مجبورم خودم را از اینکه به او بگویم برای ناهار چه بخورد، نگه دارم. می‌دانم او یک مرد بالغ است و می‌داند غذا کجا است. با این حال من نگرانم شاید نتواند ناهارش را پیدا کند.

خوب است بدانید با مردان بی مسئولیت چکار کنیم؟

اگر همسر شما به دلایل بالا و یا به هر دلیل دیگری بیشتر اوقات خود را در خانه صرف کرده و تمایل چندانی به کار ندارد، شاید با توجه به نکات زیر بتوانید مساله را کمی حل و فصل کنید. البته به یاد داشته باشید که به هر صورت پیشرفت در این وضعیت نیازمند به همکاری همسرتان دارد، پس صبر و حوصله داشته باشید و از راهکارهایی چون دعوا و قهر که انگیزه حرکت را در طولانی مدت از بین می برد، خیلی سریع استفاده نکنید!

 مردان بی‌ مسئولیت

خصوصیات مردان بی‌ مسئولیت

۱- سرکوفت نزنید

اگر متوجه شده اید که ایراد کار همسرتان در کجاست درعوض سرکوفت زدن به او سعی کنید از دانش خود برای تشویق او در جهتی درست بهره بگیرید. به عنوان مثال اگر می بینید که او تصور می کند توانایی کار کردن همراه با تحصیل را ندارد، توانایی های او را تشویق کرده و به او این موضوع را که او تواناست القا کنید.

۲- خواسته خود را بگویید

خواسته خود را بدون سرزنش و تحقیر با همسرتان درمیان بگذارید. مثلا با او صحبت کنید و بگویید که دوست دارید کاری تمام وقت داشته باشد تا شما بتوانید به او به عنوان شریک زندگیتان تکیه کرده و از اینکه پشتیبانی مانند او دارید شب ها با آرامش بخوابید. یادتان باشد در زمان صحبت در این موارد سعی کنید همسرتان را مسبب احساسات مثبت خود معرفی کنید و از سرزنش او و اینکه رفتارهای او باعث سلب آرامش شده خودداری کنید.

چگونگی رفتار با مردان بی‌ مسئولیت

۳- وظایفش را انجام ندهید

اگر می بینید که همسرتان تمایل چندانی به برعهده گرفتن مسئولیت های خود ندارد،
به هیچ عنوان شما عهده دار وظایف او نشوید. به عنوان مثال با اضافه کار سعی
در جبران کاهش درآمد خانواده نکنید. لازم نیست به او بگویید که می خواهید او را متنبه کنید.
کافی است تنها به او یادآوری کنید که توانایی های شما محدود است و
امکان اینکه جای او را در خانه پر کنید، ندارید!

۴- زیر بار قرض نروید

به راحتی زیر بار قرض گرفتن و یا کمک مالی نروید. اگر همسرتان چنین پیشنهادی را
مطرح می کند ،ابتدا سعی کنید این پیشنهاد او را به نیاتی خوب نسبت دهید.
مانند اینکه «می دانم می خواهی به من سخت نگذرد» و بعد به دلایلی خوب آن را رد کنید
مانند «می دانم برای آدمی باغیرت مانند تو سخت است که زیر بار قرض برود،
من فکر می کنم بتوانم برای مدتی بیشتر سختی ها را تحمل کنم تا تو با خیالی راحت تر
به دنبال کار باشی و دغدغه پرداخت قرض را نداشته باشی».

۵- قدردان باشید

یادتان باشد بدترین برخورد با یک آدم کمال گرا و یا فردی که انتظارات بالایی
از محیط اطراف خود دارد، بیان نقاط ضعف و به اصطلاح دیدن نیمه خالی لیوان است.
اگر همسرتان تلاشی حتی اندک می کند، سعی کنید به او نشان دهید که قدر
زحمات او را می دانید. یادتان باشد تعریف از همسر و زحمات او نزد بقیه و زمانی که
همسرتان هم صحبت های شما را می شنود، می تواند اثری شگفت انگیز بر روی او داشته باشد.

۵۵آنلاین و باشگاه خبرنگاران

تاریخ بروزرسانی : 2018-10-21 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو