برگزاری رسم زیبای «صدای پای بهار» در کندوله برای استقبال از نوروز!

برگزاری رسم زیبای «صدای پای بهار» در کندوله برای استقبال از نوروز! گوناگون

جشن نوروز با تحویل سال یا لحظهٔ اعتدال بهاری آغاز می شود. در دانش ستاره شناسی، اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم کره شمالی زمین به لحظه ای گفته میشود که خورشید از صفحه استوای زمین می گذرد و به سوی شمال آسمان می رود.

آیین سنتی «صدای پای بهار» به همت اهالی روستای کندوله برای استقبال از نوروز، شامل دعای باران، رقص کردی و عرضه و فروش انواع صنایع دستی روز جمعه در این روستا برگزار شد. در ادامه تصاویر زیبای سنت صدای پای بهار در کندوله را خواهید دید .

تصاویر آیین صدای پای بهار در کندوله

صدای پای بهار در کندوله

سنت صدای پای بهار در کندوله

صدای پای بهار در کندوله

کودکان در مراسم صدای پای بهار در کندوله

صدای پای بهار در کندوله

مراسم صدای پای بهار در کندوله

صدای پای بهار در کندوله

وسایل هفت سین در صدای پای بهار در کندوله

صدای پای بهار در کندوله

آیین سنتی صدای پای بهار در روستای کندوله

صدای پای بهار در کندوله

صدای پای بهار در روستای کندوله

صدای پای بهار در کندوله

رقص محلی

صدای پای بهار در کندوله

ساز سنتی

آشنایی با روستای کندوله

کندوله (به هورامی: کنوله )، روستایی از توابع بخش دینور شهرستان صحنه در استان کرمانشاه ایران است. روستای کندوله به دوره ی ساسانیان بر می گردد که بعدها در دوره ی آل بویه مجدداً شکل گرفته. گفته می‌شود این محل در اصل مکان قلعه رکن‌الدوله بوده‌است که بعدها به صورت «کندوله» درآمده‌است. این نام در تلفظ مردم محلی «کنوله» نامیده می‌شود.

بنا به روایت دیگری «کند» در هورامی به معنی ده است و چون این ده نیز مرکز حکومت (الدوله) بوده‌است، پس از اختصار به «کندوله» تغییر یافته‌است؛ بناهای امامزاده پیرافته، قلعه مروان و آثار باقی مانده دیگر نشانگر قدمت و سابقه تاریخی این روستا است. مردم روستای کندوله به زبان کهن هورامی سخن می‌گویند، آنان مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.زبان هورامی دارای دستور زبان وگرامر مستقل است وزبان رسمی ادبی مناطق وسیعی از غرب ایران وشمال عراق بوده‌است.

این روستا در دهستان کندوله قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۲۲۰ نفر (۲۴۷خانوار) بوده‌است. روستایی با آب و هوای بسیار عالی،بسیار دیدنی انگور مهمترین میوه تولیدی در کندوله با ژنوتیپ‌های مختلف

تاریخچه و آداب و رسوم نوروز

جشن نوروز با تحویل سال یا لحظهٔ اعتدال بهاری آغاز می شود. در دانش ستاره شناسی،
اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم کره شمالی زمین به لحظه ای گفته میشود که خورشید از صفحه استوای زمین می گذرد و به سوی شمال آسمان می رود. این لحظه، لحظه اول برج حمل نامیده می شود. نوروز قرن هاست بر همه جشن های جهان فخر می فروشد، جشن جهان است و روز شادمانی زمین، آسمان و آفتاب و جوش شکفتن ها و شور زادن ها و سرشار از هیجان هر آغاز.

جشن های دیگر، اغلب انسان ها را از کارگاها، مزرعه ها، دشت و صحرا، کوچه و بازار،
باغ ها و کشتزارها، در میان اطاق ها و زیر سقف ها و پشت درهای بسته جمع می کند؛
اما برخلاف آن جشن های ملی، نوروز همه را به دشت و صحرا، استشمام بوی عطر گل ها، مشاهده درخشش آفتاب، شنیدن نغمه های دل انگیز بلبلان و گنجشک ها، خروش پر شتاب رودخانه ها و نغمه دل انگیز لرزش طبیعت و دریاها دعوت می کند.

اسلام و نوروز

در روایات، اعمال و آداب مختلفی برای این روز بیان شده که خود حاکی از ارزش و اهمیت این روز دارد:

۱٫طهارت و پاکیزگی

امام صادق علیه السلام می فرماید:
هرگاه نوروز فرا رسد غسل کرده و پاکیزه ترین لباسهایت را پوشیده و از معطرترین عطرهایت استفاده کن و آن روز را روزه بگیر.

۲٫هدیه دادن

در روز نوروز هدیه ای برای امیرالمؤمنین علی علیه السلام آورده شد.
حضرت فرمودند این هدیه چیست؟
آنان پاسخ دادند امیرالمؤمنین امروز نوروز است امام فرمودند: هر روز را برای ما نوروز کنید.

۳ پیامبر اکرم در مورد یاد و ذکر خدا در اعیاد چنین می فرماید:
«زینوا اعیادکم بالتکبیر»اعیاد خود را با یاد و ذکر عظمت خدا زینت دهید.

۴٫صله رحم و دیدار با دوستان

در این روز ارتباط با بستگان و فامیل از اعمال نیکو و شایسته است، در روایات، نتایج و آثار فراوانی برای صله رحم بیان شده است؛ امام باقر علیه السلام می فرماید: ارتباط با خویشان، اعمال را پاکیزه می کند، دارائیها را افزایش می دهد و بلاها را دور می کند و مرگ آدمی را به تاخیر می اندازد.

فرصت های طلایی نوروز

با آغاز سال نو، روح تازه ای در جان افراد دمیده می شود. این فرصت مانند سکوی پرش به سوی نیکی هاست؛ نیکی هایی که در قرآن کریم، به پیشی گرفتن در آن تشویق شده اند. این فضای زیبایی که با آغاز سال نو و طراوت فصل بهار، در اهالی نوروز پدید می آید، فرصتی برای تجربه های تازه معنوی است. برخی تنها نیازمند تغییر نگاه هستند تا آداب و تشریفات نوروزی خود را به سوی آسمانی و معنوی شدن، تغییر دهند. خداوند در قرآن این تغییر نگاه را به همگان سفارش کرده و از مؤمنان خواسته است تا از شرایط مادی خود برای توشه اندوزی معنوی، بهره گیرند.

ایرنا – ویکی پدیا – حوزه

در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
تاریخ بروزرسانی : 2018-03-10 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :