بهترین مکان ها برای مشاهده شفق های قطبی!

بهترین مکان ها برای مشاهده شفق های قطبی! گوناگون

از آنجا که قطب مغناطیسی و جغرافیایی زمین کاملا بر هم منطبق نیست گاهی این شفق ها در مناطقی که انتطار ظهورشان را نداریم نیز دیده می شوند.

شفق های قطبی در حول محور مغناطیسی زمین به وجود می آیند و تقریبا در محیطی دایره وار دور این محورها قابل مشاهده هستند.از آنجا که قطب مغناطیسی و جغرافیایی زمین کاملا بر هم منطبق نیست گاهی این شفق ها در مناطقی که انتطار ظهورشان را نداریم نیز دیده می شوند.در نیمکره شمالی شفق های قطبی از ساحل شمالی سیبری، اسکاندیناوی، ایسلند، مناطق جنوبی گرینلند و شمال کانادا و آلاسکا قابل مشاهده هستند، در نیمکره جنوبی نیز امکان به وجود آمدن شفق های قطبی وجود دارد اما نه به اندازه نیمکره شمالی.

مشاهده شفق های قطبی

منطقه قابل مشاهده در نیمکره جنوبی عمدتا بر فراز قطب جنوب یا اقیانوس جنوب است. برای دیدن شفق های قطبی جنوب باید به تاسمانی بروید یا شاید از مناطق جنوبی آرژانتین و فالکلند نیز بتوانید این شفق ها را ببینید اما امکان آن ضعیف تر است.شفق های نسبتا کم نور، بیشتر نور قرمز را از خود ساطع می کنند و دامنه از نورها که قابل مشاهده توسط شبکیه چشم انسان نیست، اما دوربین های دیجیتال نسبت به این نورها حساس ترند. با تنظیم آنها برای نورگیری طولانی مدت در مکانی با آسمان کاملا تاریک و تمیز می توان عکس های فوق العاده جذاب و دیدنی تهیه کرد.

بی شک یکی از پدیده های شگفت انگیز جهان شفق قطبی است که تماشای آن از نزدیک می تواند یکی از خاص‌ترین و ماندگارترین تجربه های زندگی هر فردی محسوب شود. شفق قطبی در واقع نورهای زیبایی همچون سبز، فیروزه‌ای و آجری است که به طور طبیعی و به شکل ابر و باد در آسمان دیده می‌شود. این پدیده اغلب در شب و در عرض‌های جغرافیایی قطبی به چشم می‌خورد.

اواخر سپتامبر تا اوخر ماه مارس بهترین زمان برای تماشای این پدیده شگفت انگیز است؛
البته در زمان های دیگر نیز این پدیده دیده می شود اما در زمان گفته شده زیبایی شفق قطبی دوچندان است.

با بررسی های انجام شده در حال حاضر ۶منطقه در دنیا وجود دارد که بهترین مکان‌ها برای دیدن شفق قطبی به شمار می روند.
در ادامه با این مناطق آشنا خواهید شد.

بهترین مناطق برای دیدن شفق های قطبی

۱- فرینکس، آلاسکا، ایالت متحده آمریکا

فرینکس در فاصله ۲۴۰ کیلومتری از دایره قطب شمال یکی از قابل دسترس ترین مکان‌ها برای تماشای این پدیده خاص محسوب می شود چرا که یک فرودگاه بین المللی و تعدادی هتل در آنجا قرار دارد. در حوالی این منطقه آبگرمی نیز وجود دارد که می توان هنگام استراحت در حوضچه‌های آب معدنی از دیدن رنگ های بی نظیر و خاص آسمان هم لذت برد.

شفق های قطبی

شفق قطبی در آمریکا

۲- SAARISELKÄ – فنلاند

در لاپلند فنلاند شفق قطبی به مدت ۸ ماه کامل از اواخر ماه اوت تا اواخر آوریل ادامه دارد. زیباترین منطقه ای که می توانید این پرده رنگی زیبای آسمان را تماشا کنید اقامت‌گاه قطبی Kakslauttanen است.

شفق های قطبی

شفق قطبی در فنلاند

۳- KIRUNA – سوئد

مردم بومی که در Sámi در مناطق اسکاندیناوی شمالی زندگی می کردند این پدیده طبیعی را همانند حلول روح نیاکانشان در دل آسمان می‌پنداشتند. هر چند امروزه می دانند که شفق قطبی، پدیده ای فراتر از خرافه های قدیمی است.

شفق های قطبی

شفق قطبی در سوئد

بهترین مناطق برای دیدن شفق های قطبی

۴- YELLOWKNIFE – کانادا

در روستای Aurora در شمال کشور کانادا شما مطمئن خواهید بود که پدیده شفق قطبی را خواهید دید.
تورهای مسافرتی این منطقه اغلب سه شبه هستند و مسافران می‌توانند
در کلبه‌های چوبی یا خیمه‌های گرم با سیستم تهویه مناسب اقامت کنند.

شفق های قطبی

شفق قطبی در کانادا

۵- پارک ملی CAIRNGORMS – اسکاتلند

انگلستان اغلب آسمان صافی ندارد اما اگر کمی شانس داشته باشید می توانید پدیده شگفت انگیزی را در بزرگترین پارک‌های ملی بریتانیا ببینید. کمپ زدن زیر ستاره‌ها در کاروان‌های شخصی یا اقامت در کلبه یا هتل‌های اطراف گزینه‌های متنوعی هستند که در اختیار مسافران قرار دارد.

شفق های قطبی

شفق قطبی در اسکاتلند

۶- AKUREYRI – ایسلند

در سراسر کشور ایسلند در صورت شرایط جوی مناسب و صاف بودن آسمان امکان مشاهده شفق قطبی هست.
اما برای تماشای بهتر شفق قطبی و تجربه حیرت انگیز آن بهتر است به بخش شمالی ایسلند سفر کنید.
جایی که مملو از چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز و بی‌نظیر است
و می‌توانید آبشارهای زیبا و چشمه‌های آبگرم زیبایی را نیز در آنجا مشاهده کنید.

شفق های قطبی

شفق قطبی در ایسلند

باشگاه خبرنگاران جوان – زومیت

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2018-03-05 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :