خودروهای قدیمی به مناسبت روز جهانی موزه ها در تهران رژه رفتند!

خودروهای قدیمی به مناسبت روز جهانی موزه ها در تهران رژه رفتند! گوناگون

رژه خودروهای قدیمی در خیابان های تهران یکی از اقدامات جالب به مناسبت روز جهانی موزه ها ، بود که در تهران انجام شد . همچنین اگر می خواهید بدانید موزه چیست و چه اهدافی دارد این مطلب را از دست ندهید .

بیست و هشتم اردیبهشت ماه روز جهانی موزه و میراث فرهنگی می باشد . به همین مناسبت عکس هایی از رژه خودروهای قدیمی که بعضا قدمت شصت ساله دارند را در شهر تهران برای شما آورده ایم . همچنین در ادامه اطلاعات جالبی درباره موزه را می توانید بخوانید .

 

رژه خودروهای قدیمی

 

۵۰ خودروی کلاسیک با بیش از ۶۰ سال قدمت، چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت، از کاخ سعدآباد راهی کاخ نیاوران شدند تا در آستانه روز جهانی موزه‌ها و میراث فرهنگی مردم را با میراث صنعتی که زمانی اوراق می‌شد، آشنا کنند.

رژه خودروهای قدیمی

خودرو قدیمی

رژه خودروهای قدیمی

خودرو قدیمی در تهران

رژه خودروهای قدیمی

خودرو قدیمی در شهر تهران

رژه خودروهای قدیمی

خودرو قدیمی در خیابان های تهران

رژه خودروهای قدیمی

خودرو قدیمی به مناسبت روز جهانی موزه

رژه خودروهای قدیمی

رژه خودروهای قدیمی

رژه خودروهای قدیمی

رژه خودروهای قدیمی در تهران

رژه خودروهای قدیمی

درباره موزه بیشتر بدانید

 

تعریف موزه:

بر مبنای تعریفی که” ایکوم “از موزه می دهد ، موزه عبارت است از مکان گردآوری ، نگهداری ، مطالعه ، بررسی کردن و به نمایش گذاشتن نعمتهای فرهنگی یا طبیعی به منظور آموزش ، پژوهش و ارزش دادن به این مجموعه ها و لذت بردن از آنها .

 

معنای لغوی و اصطلاحی موزه:

نام موزه از لغت فرانسوی Musee گرفته شده و به معنی مکانی است که مجموعه بزرگی از آثار باستانی و صنعتی و چیزهای گرانبها را درآن به معرض نمایش می گذارند و دانشمندان ، پژوهشگران ، هنرمندان و… از آن استفاده می کنند. کلمه موزه را فرانسویان از لغت یونانی گرفته اند . موزه نام تپه ای در آتن بود که در آن عبادتگاهی برای موزه ( الهه یونانی ) قرار داشت.

امروزه در کشورهای مختلف جهان موزه های متعدد آثار باستانی، مردم شناسی، طبیعی، حیوانات ، وحوش و … ، مجموعه ی تاریخی آن کشورها را بازگو می کند. فرهنگ و تمدن هر قوم و ملتی از طریق اشیاء و وسایلی که در موزه ها جمع آوری شده ، شناخته می شود. یکی از راههای شناخت اقوام گذشته و آشنایی با نحوه ی زندگی آنها ، از طریق موزه ها به دانش آموزان و دانشجویان آموزش داده می شود.

 

تاریخچه موزه چیست ؟

 

پژوهشگران و متخصصان موزه داری ، به دنبال ریشه یابی واژه ی موزه به مبداء هلنی * بسنده کرده و تاریخ موزه و تاریخگذاری این پدیده را این گونه تعریف کرده اند :

معبد خدایان هنر شعر و موسیقی که بر فراز تپه ای در آتن قرار داشت ، نخستین موزه ای است که در تاریخ موزه ها از آن نام برده می شود و موزه آشمولین در شهر آکسفورد ، نخستین موزه ای است که آثار مشرق زمین را در خود محفوظ نگه داشته است.

نخستین موزه در قاره ی آسیا ، موزه ی آرمیتاژ در لنینگراد روسیه است و اولین موزه ی ایران در سال ۱۲۹۵ ه . ش به نام موزه ی ملی ایران پایه گذاری و افتتاح شده است. سال ۱۷۴۶ م . را در تاریخ تحول و تکامل موزه ها ، باید نقطه ی عطفی به شمار آورد؛ چرا که در این سال نویسنده ی فرانسوی ” لاخون دوسن ین ” عقاید و اندیشه های نوینی را در مورد موزه عنوان کرد که موجب تحرک و تسریع در بنیادگیری موزه ها شد. چهار سال پس از آن به سال ۱۷۵۰ م . اولین موزه ی واقعی جهان در قصر لوکزامبورگ بر پا شد.

 

اهداف موزه چیست ؟!

 

هدفهای موزه را می توان بدین صورت خلاصه کرد :

۱- یکی از اهداف موزه ،نگهداری آثار گذشتگان و نمایش و انتقال آنها به آیندگان .

۲- ارزیابی و قیاس میان پدیدارهای تاریخی ، عملی ، فنی ، صنعتی و هنری ِ گذشته و حال.

۳- یکی دیگر از اهداف موزه که میتوان نام برد،ایجاد و تقویت تفاهم میان ملل و اقوام است.

۴- شناخت و نمایش سهم اقوال و ملل در فرهنگ و تمدن جهانی .

۵- اعتلاء و بهبود میزان دانش محصلان، دانشجویان، پژوهشگران و … .

۶- جلوگیری از انهدام فرهنگ بومی و ایجاد سدی در برابر فرهنگهای نامأنوس ،نیز از دیگر اهداف موزه است.

ایسنا – تبیان

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2018-05-17 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :