جاذبه دریاچه گهر؛ نگین زاگرس را بشناسید

جاذبه دریاچه گهر؛ نگین زاگرس را بشناسید گردشگری

در این مطلب به موضوع معرفی جاذبه دریاچه گهر پرداخته ایم.

دریاچه گهر یک دریاچه کوهستانی است که در جنوب غربی ازنا و جنوب شرقی دورود در استان لرستان قرار دارد.این دریاچه به نگین اشترانکوه ازنا معروف است بد نیست در ادامه همراه با نیک صالحی شوید تا درباره جاذبه دریاچه گهر بیشتر بخوانید.

جاذبه دریاچه گهر

دریاچه گهر به نگین زاگرس معروف است. این دریاچه با داشتن موقعیت کوهستانی و میزبانی
از دشت‌ لاله‌های واژگون جاذبه‌ای پر طرفدار محسوب‌می‌شود.

گهر از دو بخش تشکیل شده است که شامل گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) می‌شود. گهر بزرگ حدود ۱۷۰۰ طول، بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر (حدود ۸۵ هکتار وسعت) است و عمق آن در ژرف‌ترین نقطه به ۳۰ متر هم می‌رسد.

این دریاچه، آبی شفاف و کریستالی دارد به گونه‌ای که در نقاط کم عمق (۴ متر) می‌توان ماهیان کف
دریاچه را به خوبی مشاهده کرد. خود دریاچه بزرگ به دو بخش ساحلی ماسه‌ای و صخره‌ای تقسیم می‌شود. بخش‌های ساحلی در غرب و شرق دریاچه قرار دارند که برای شنا کردن مناسب هستند.

آب دریاچه بزرگ به وسیله‌ی چشمه‌های کوهستانی تامین می‌شود. سرچشمه‌ی آب دریاچه‌ی
کوچک نیز از رودخانه‌ی تاپله نشات می‌گیرد. دریاچه آب شیرین و دائمی گهر در سمت غربی رشته اشترانکوه و در جنوب تنگه تاپاله و گردنه پنبه کال و جناح شمال شرقی کوه سرسبز، در یک منطقه عمومی حفاظت شده واقع شده‌اند.

جاذبه دریاچه گهر

دریاچه گهر

قسمت های مختلف دریاچه گهر

جاذبه دریاچه گهر از دو قسمت اصلی تشکیل شده است، که شامل گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) می‌ باشد. اندازه ی گهر بزرگ حدود ۸۵ هکتار بوده و عمق آن در ژرف‌ترین نقطه به ۳۰ متر هم می‌رسد. دریاچه گهر کوچک هم که در دو کیلومتری دریاچه گهر بزرگ قرار گرفته و در حدود ۵ هکتار وسعت و عمق آب دریاچه به ۲ متر می رسد. آب دریاچه بزرگ به وسیله‌ی چشمه‌های کوهستانی تامین می‌شود. سرچشمه‌ی آب دریاچه‌ی کوچک نیز از رودخانه‌ی تاپله سرچشمه می گیرد. به طوری که در نقاطی از آن که دارای عمق کمتر از ۴ متر هست شما می توانید ماهیانی که در کف دریاچه شناور هستند ببنید.

جاذبه

دریاچه گهر

چگونگی شکل‌گیری دریاچه

به احتمال زیاد بر اثر وقوع بک زمین لرزه به بزرگای زیاد بوده است. در واقع این دریاچه به واسطه بسته شدن دره توسط یک ریزش عظیم تشکیل گردیده است. دریاچه کوهستانی گهر بر روی گسل امروزی زاکرس بخش درود قرار دارد.

بر پهنه رو مرکزی زمین لرزه فاجعه بار دره سیلاخور در تاریخ ۳/۱۱/۱۲۸۷ خورشیدی به بزرگای ۷/۴ منطق است. بنابراین دریاچه احتمالا در اثر جنبش گسل درود و ریداد یک زمین لغزش-سنگ ریزش تشکیل گردیده است.

جاذبه

دریاچه گهر

در سال ۱۳۴۰ سرپرست وقت اداره محیط بانی و شکاربانی لرستان مرحوم سرهنگ جشنیان تعدادی ماهی سیاه بومی را از رودخانه‌های اطراف صید و در دریاچه گهر بزرگ رها کردند و متعاقبا ایشان در سال ۱۳۵۲ حدود بیست هزار قطعه ماهی قزل آلای رنگین کمان و خال قرمز به وسیله هواپیما در دریاچه ریخته شد که ازدیاد نسل کردند و ظاهرا اینگونه تا دریاچه کوچک و چم چیر نیز رفته‌اند.

کف دریاچه دارای بستر سنگی می‌باشد. رنگ آب دریاچه شفاف و عاری از هرگونه کدورت و بسیار زیباست چون که به علت بازتابش نور و شکست آن دریاچه فیروزه‌ای جلوه می‌کند.

آب اصلی تامین کننده دریاچه از طریق چشمه‌های زیرزمینی و رودخانه ورودی آن یعنی تاپله است که دارای آبی بسیار خنک و رنگی شفاف و بلورین یا بستری مملو از سنگ ریزه یا قلوه سنگ است که بدون افت و با کمی شتاب وارد دریاچه کوچک می شود و پس از طی مسافتی کوتاه وارد دریاچه گهر می شود.

جاذبه گردشگری

جاذبه گردشگری

دسترسی ها به دریاچه

جهت دسترسی به دریاچه گهر چندین راه از طریق شهرستان های دورود، ازنا و الیگودرز وجود دارند. راههای الیگودرز و ازنا صعب العبور بوده و فقط به وسیله کوهنوردان امکان پذیر است. از راه دورود که فاصله آن حدود ۳۲ کیلومتر است، حدود ۲۱ کیلومتر آن جاده جیپ رو و ۱۲ کیلومتر آن مالرو است. این راه از طریق روستای درب آستانه، چشمه کله محمود (چشمه خیه) و گردنه ای موسوم به پنیه کار، دورود را به دریاچه گهر متصل می سازد.

نکات مهم در سفر به دریاچه گهر:

۱-بهترین فصل اواخر اردیبهشت ماه میباشد که البته شبهایش کمی سرد است.

۲-تااواسط خرداد ماهیگیری ممنوع است وپس ازآن اخذ مجوز ازمحیط بانی سمت غرب دریاچه الزامی است.

۳-جهت اسکان سمت غرب دریاچه دارای نگهبان وبرق وسکوی چادرزدن میباشدوامنیت بهتری دارد.

۴-دیدن ستاره هارادرآسمان گهرفراموش نکنیدچون بسیار زیبا هستند.

۵-جهت حفظ زیبایی دریاچه حتی الامکان آشغالهای خودرابسوزانید.

۶-اززیبایی طبیعت لذت ببرید ولی آن را تخریب نکنید.

جاذبه دریاچه گهر

دریاچه گهر

مجله گردشگری ایران و جهان-الی گشت-اداره کل محیط زیست لرستان-اکوگشت-سیران

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
ماهی پرنده رو از نزدیک دیده بودید
تاریخ بروزرسانی : 2021-09-09 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :