مکان های دیدنی کاشان شهر گل و گلاب

مکان های دیدنی کاشان شهر گل و گلاب گردشگری

از مکان های دیدنی کاشان می توان آرامگاه سهراب سپهری، بقعه تاج الدین، منزل عامری ها، موزه ملی کاشان ، کاروانسرای مرنجاب، قلعه جلالی و حمام سلطان احمد را نام برد

شهر کاشان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه بشر می باشد و قدمت ۷۵۰۰ ساله دارد.این شهر به دلیل داشتن
جاذبه های گردشگری فراوان، یکی از مهمترین شهرهای توریستی ایران می باشد و در صنعت گردشگری نقش
مهمی دارد.مکان های تاریخی این شهر بسیار زیبا می باشند و هر ایرانی باید این آثار تاریخی زیبا را ببیند.
با ما همراه باشید در Niksalehi تا مکان های دیدنی کاشان را به شما معرفی کنیم

مکان های دیدنی کاشان

باغ فین کاشان

قطعا یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی کاشان، باغ زیبای فین است که می‌توان از آن به عنوان نمونه‌ی کاملی از باغ‌های ایرانی نام برد. این مکان از لحاظ تاریخی نیز بسیار مهم و ارزشمند بوده است، به گونه‌ای که در «تاریخ قم» از کهن‌ترین منابع تاریخی در این باره چنین نوشته شده است :
«بناها و کاریزهای فین به امر جمشید احداث شده است»

محوطه‌ای چشم‌نواز و مطبوع که از گذشته‌های دور مورد توجه پادشاهان قرار داشته و در دوران دیگر حکمرانان تاریخ از جمله «آل بویه» و «ایلخانان» گسترش یافته و در برخی دوران نیز بازسازی شده است.

مکان های دیدنی کاشان

باغ فین

حمام فین

حمام فین یکی از مکان های دیدنی کاشان است که به‌واسطه‌ی اهمیت تاریخی آن بسیار در بین ما ایرانی‌ها مشهور است. این حمام در بخش جنوبی باغ زیبای فین قرار گرفته و در حقیقت از دو حمام تشکیل شده است. ساخت یکی از این حمام‌ها که به حمام برزگ یا سلطنتی شناخته شده، به فرمان فتحعلی‌شاه بوده است. حمام دیگر که با نام حمام کوچک یا صفوی معروف است، همان مکانی است که یکی از سیاه‌ترین صفحه‌های کتاب تاریخ ایران را به خود اختصاص داده؛ امیرکبیر، صدراعظم پر افتخار ایرانی دراین حمام به قتل رسیده و به همین سبب این بنا در بین جاهای تاریخی اهمیت بالایی دارد.

مکان های دیدنی کاشان

حمام فین

خانه بروجردی ها از جاهای دیدنی کاشان

در شهر کاشان، می‌توان عمارات و خانه‌های قدیمی با معماری زیبا و شگفت‌انگیز بسیاری را مشاهده کرد که بواسطه‌ی معماری جالب و منحصر‌به‌فرد، از شهرتی مثال‌زدنی برخوردار بوده و امروزه به یکی از دوست‌داشتنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر زیبا و تاریخی، تبدیل شده است. خانه‌ی بروجردی‌ها از جمله این بناهای ارزشمند تاریخی است که در زمان حکومت قاجار ساخته شده است. از ویژگی‌های این خانه‌ی کهن، بادگیرهای هلالی شکل و قرینه‌ی آن است که بام تالار و کلاه‌فرنگی قرار گرفته است.

خانه بروجردی ها

خانه بروجردی های کاشان

خانه تاریخی عباسیان کاشان

از مکان های دیدنی کاشان خانه تاریخی عباسیان کاشان یکی جذابترین خانه‌های تاریخی ایران و نامزد دریافت جایزه‌ی شاهکار معماری جهان است و به واقع وقتی وارد این خانه می‌شوید اولین نکته‌ای که در نظر شما جلوه می‌کند معماری خانه است. هر چه خانه‌ی طباطبایی‌ها فضای باز و شکوهمند و گشاده بود، خانه عباسیان سعی در استفاده‌ی حداکثری از متراژ خانه داشته و شاهکاری زیبا را در متراژی کمتر از خانه طباطبایی جای داده است.

خانه عباسیان

خانه عباسیان کاشان

مسجد آقا بزرگ

یکی از با شکوه ترین و زیباترین بناهای اسلامی کاشان از آثار دوره قاجاریه، مسجد و مدرسه آقا بزرگ می باشد. مسجد تاریخی متعلق به ملا مهدی نراقی ملقب به آقا بزرگ در بافت قدیمی شهر خیابان فاضل نراقی مجاور با بقعه خواجه تاج الدین واقع گردیده است. این بنای تاریخی عظیم با تلفیق مسجد و مدرسه دارای ۲ صحن فوقانی و تحتانی، ۳ شبستان، حجره هایی برای سکونت طلاب و همچنین گنبدی آجری بر روی ۸ پایه عظیم با کاشی کاری و مقرنس کاری خاص که یکی از بزرگترین گنبدهای آجری معماری اسلامی به شمار می آید. مسجد آقا بزرگ در سال ۱۳۳۰ به ثبت آثار تاریخی ملی رسیده است.

مسجد آقا بزرگ

مسجد آقا بزرگ کاشان

غار نیاسر (غار تالار رئیس)

یکی از دیدنی‌های شگفت‌انگیز شهر کاشان، غاری است بسیار زیبا و دیدنی که در نزدیکی روستای نیاسر قرار دارد و به همین نام شهرت یافته است. این پدیده‌ی زیبای گردشگری، یکی از عجایب و جاذبه‌های محبوب، در این منطقه است که به نظر می‌رسد از قدمتی نزدیک به ۲۰۰۰ سال برخوردار بوده و به دست بشر، احداث شده است.

غار نیاسر

غار نیاسر کاشان

قمصر کاشان

از زیباترین و جالب‌ترین نقاط ایران‌زمین، قمصر کاشان است که همه‌ آن را به‌واسطه‌ی گلاب خوش‌عطر و مشهورش می‌شناسند. سرزمینی مملو از گل‌های محمدی که در اواسط فصل بهار، به بهشتی بی‌نظیر در کره‌ی خاکی تبدیل شده و میزبان جمع بسیاری از گردشگران و توریست‌های سراسر جهان است. مشاهده‌ی چشم‌انداز بی‌نظیر مزارع گل‌محمدی، استشمام عطر مدهوش‌کننده‌ی آن، تنفس هوای مطلوب بهاری و تماشای آیین گلاب‌گیری در قمصر کاشان را می‌توان در زمره‌‌ی دوست‌داشتنی‌ترین و هیجان‌انگیزترین کارهایی قرار داد که هر گردشگر در بدو ورود به این سرزمین رویایی، با آن مواجه خواهد شد.

قمصر کاشان

قمصر

بازار سنتی کاشان

کمتر کسی است که در سفر خود به بازار نرود تا سوغات و یادگاری از سفرش با خود ببرد.
خوبیِ بازار کاشان این است که علاوه بر آنکه خرید خود را انجام می‌دهید
می‌توانید شکوه و معماری یک عصر را نیز ببینید. و ضمن آنکه اگر در فصول گرم سال به شهر کاشان رفته‌اید، بازار کاشان محل خوبی است که از گرمای کویر دوری کنید و هوایی بخورید.

بازار سنتی کاشان

بازار سنتی

تپه سیلک کاشان

در منطقه‌ی فین و نرسیده به باغ فین محوطه‌ای باستانی به نام تپه سیلک وجود دارد.
هرچند که ممکن است دیدن یک تپه‌ی خاکی جالب به نظر نیاید، بازدید از این منطقه می‌تواند
شما را به گذشته‌هایی ببرد که شاید تا قبل از آن تصورش برایتان ممکن نبوده.

سیَلْک (Sialk) نام نخستین تمدن ایران مرکزی در کاشان است که در جنوب غربی این شهر قرار دارد.
از وجود این تمدن و این تپه هشت هزار سال می‌گذرد.

تپه سیلک

تپه سیلک کاشان

شهر زیرزمینی نوش اباد

از مکان های دیدنی کاشان است که در ۷ کیلومتری شمال شهر کاشان و ۳ کیلومتری غرب آران و بیدگل منطقه نوش آباد قرار گرفته است.
در سال ۱۳۸۳ شهر زیرزمینی نوش آباد یا به گویش محلی اویی در عمق زمین کشف گردیده و سال
۱۳۸۵ به ثبت آثار تاریخی ملی رسیده است.
این شهر زیرزمینی دست ساخته منحصر به فرد که بزرگترین شهرزیرزمینی جهان به شمار می آید
متعلق به دوره ساسانی بوده و قدمتی ۱۵۰۰ ساله دارد.
شهر زیرزمینی نوش آباد با وسعت ۲ هکتار دارای عمق ۴ تا ۱۸ متری از سطح زمین و در ۳ طبقه در گذشته به عنوان پناهگاه و برای حفظ جان مورد استفاده قرار می گرفته است

شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیرزمینی نوش آباد

روستای ابیانه

یکی از جاهای دیدنی کاشان در پاییز یا هر فصل دیگری، روستای ابیانه است که در بین گردشگرهای
داخلی و خارجی طرفدارهای بسیاری دارد. این روستا آب‌ و هوای مطلوب و معتدلی دارد
و معماری خاص روستایی آن در کنار طبیعت دلچسبش، آن را به یکی از مناطق پر توریست ایران تبدیل کرده است.

ابیانه

روستای ابیانه

سیران – ایران تراول -اقامت ۲۴ – سفرزون

تاریخ بروزرسانی : 2020-02-22 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :