مجموعه ابراهیم خان کرمان+عکس

مجموعه ابراهیم خان کرمان+عکسگردشگری

در مورد مجموعه تاریخی ابراهیم خان در شهر کرمان در ادامه این نوشتار بیشتر می خوانید.

شهر کرمان از شهر های قدیمی کشورمان محسوب می شود که آثار تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. مجموعه ابراهیم خان کرمان ، از معروف‌ ترین و ارزشمند ترین آثار تاریخی متعلق به دوران حکومت قاجاریه در کشورمان ایران است که معماری بنا های آن با الگو برداری از بنا های دوران حکومت صفوی ، ساخته شده است. مجموعه بسیار زیبای ابراهیم خان در شهر کرمان واقع شده و از جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود. برای آشنایی با مجموعه تاریخی ابراهیم خان کرمان و دیدن تصاویری از آن با نیک صالحی همراه باشید.

بررسی مجموعه ابراهیم خان کرمان

مجموعه ابراهیم خان مجموعه‌ای از بناهای تاریخی در شهر کرمان است.
این مجموعه در ضلع شمالی مجموعه گنجعلی خان و درجوار میدان گنجعلی خان واقع گردیده است.

بانی آن ابراهیم خان ظهیرالدوله حاکم کرمان در زمان فتح علیشاه قاجار است و در سال ۱۲۳۱ ه.ق.
بنا شده است.

ابراهیم خان کرمان

مجموعه ابراهیم خان کرمان ایران

مجموعه شامل : مدرسه ، حمام ، آب انبار و بازار است.
مساحت مجموعه قریب ۴۵۰۰ متر مربع است.

معماری این مجموعه با الهام از معماری عصر صفویه بنا شده و یکی از مجموعه هایی است که کاشی خشتی
هفت رنگ عنصر تزئینی غالب در آن می‌ باشد.

خوب است بدانید : حمام ابراهیم خان کرمان

حمام ابراهیم خان از دیگر بخش‌ های مجموعه‌ ی باشکوه ابراهیم خان در کرمان است که سر در آن در ضلع جنوبی بازار قیصریه مجموعه قرار دارد. سازندگان این حمام کهن ، آن را همانند دیگر حمام‌ های قدیمی کشور در مکانی پایین‌تر از سطح زمین احداث کرده‌ اند تا با این روش، آبرسانی بهتر صورت گرفته و نیز گرمای داخل حمام نیز تا حد قابل توجهی حفظ شود.

در این حمام تزئینات کاشی‌کاری از نوع خشتی هفت‌رنگ کار شده است که در سردر حمام می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد. همچنین طاق حمام نیز به هنر مقرنس‌کاری مزین شده است. با طی کردن راهرویی زاویه‌دار می‌توان به بخش رخت‌ کن حمام رفت که دارای یک گنبد مرکزی، ایوان‌ های جانبی و در مرکز نیز حوض آب قرار گرفته است.

همچنین بخوانید :  بنای تاریخی ارگ انار یادگار سامانیان درشهرستان انار

این حوض آب نه تنها به زیبایی فضای داخل حمام افزوده است ، بلکه نقش پررنگی در بازتاب نور به درون رختک‌ کن ایفا می‌کند. تزئینات کاربندی از عمده تزئیناتی است که در ستون‌ های سنگی که سقف‌ های حمام بر آن‌ ها قرار گرفته است، مشاهده می‌ شود. گرم خانه از دیگر قسمت‌ های حمام است که برای رسیدن به آن باید راهرویی طویل و زاویه‌ دار را طی کرد.

مطلبی درباره حمام ابراهیم خان کرمان

حمام ابراهیم‌ خان با گذشت بیش از دو قرن، همچنان مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
از ویژگی‌ های حمام می‌ توان به شکل راهرو های آن اشاره کرد که برای سه اصل محرمیت ، جلوگیری از در دید بودن فضای داخلی حمام و نیز ممانعت از خارج شدن هوای گرم، اینگونه ساخته شده است. رخت‌ کن دارای سقفی تقریبا کوتاه است که آن را روی ستون‌ های سنگی قرار داده‌اند. جالب است بدانید که در قسمت رخت کن سازنده بخشی به عنوان اعیان و اشراف بنا کرده است.

ابراهیم خان کرمان

حمام ابراهیم خان کرمان ایران

حجاری‌ های تماشایی و نیز تزئینات زیبا با کاشی‌ های خشتی هفت‌ رنگ در بخش گرم‌ خانه انجام شده است. نور گرم‌ خانه از طریق سقف این بخش از حمام تامین می‌شود. همچنین بهره‌مندی از الگوهای قرینه و همچنین به‌کار بردن تزئینات زیبا و تماشایی و البته خاص در سقف رختکن، از دیگر خصوصیات قابل توجه در حمام ابراهیم‌ خان به‌شمار می‌ رود. جالب است بدانید که امروزه با گذشت زمان زیادی از ساخت حمام ، همچنان کاربری آن حفظ شده و به عنوان یک حمام سنتی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

کجارو

تاریخ بروزرسانی : 2019-04-21 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو