جاذبه های گردشگری شاهرود ومکانهای مذهبی آن +تصاویر

جاذبه های گردشگری شاهرود ومکانهای مذهبی آن +تصاویر گردشگری

جاذبه های گردشگری شاهرود یک باشگاه خوب برای آن دسته افرادی که دوست دارند سوارکاری را به صورت حرفه ای آموزش ببینند و لذت ببرند.

جاذبه های گردشگری شاهرود

جاذبه های گردشگری شاهرود یک باشگاه خوب برای آن دسته افرادی که دوست دارند سوارکاری را به صورت حرفه ای آموزش ببینند و لذت ببرند. جاذبه های گردشگری شاهرود

مسجد امام حسن شاهرود از  جاذبه های گردشگری شاهرود

این بنا در بافت سنتی چهارسوق، جوار خیابان ۱۵ خرداد شاهرود واقع گردیده و بنای اولیه آن بر اساس، مدارک و شواهد موجود، حداقل از آن دوره صفوی است . این بنا تاریخی در دوره های بعد به طور مرتب تعمیر ، و بازسازی شده و سرانجام در دوره پهلوی، به غیر از محراب، تجدید و توسعه پیدا کرده است. جاذبه های گردشگری شاهرودبه نوشته مطلع الشمس – تألیف حدود ۱۳۳۰ ه-. ق – مسجد مذکور در میان بازار و در کنار چناری بزرگ واقع است . طول آن، ۲۷ و عرض آن، ۱۷ قدم و ساختمان آن از خشت خام است . سقف مسجد با تیر و تخته پوشیده شده است . ، چهارده ستون از تیر در دو ردیف میان مسجد کار گذاشته شده؛ از جمله ستون بزرگی که به صورت ترک ترک تراشیده اند، و بالای آن، تخته منبتی قرار دارد. به قرینه این ستون، ستون دیگری موجود است؛ اما نیمی از تخته بالای آن که منبت بوده، شکسته است

قدمت مسجد

در قدمت مسجد شکی نیست و محقق است که قبل از آنکه آبادانی، جدید شهر شاهرود به این طرف کشیده شود،جاذبه های گردشگری شاهرود این مسجد و حمامی که در جنب آن است، دایر و در جمع آبادی پیش بوده که افغان ها آن را خراب کرده اند . ظاهرا از تخته های منبت مورد اشاره، قطعه ای متضمن عباراتی قرآنی، به خط ثلث باقی مانده که امروزه در موزه شاهرود، نگهداری می شود . شیوه نگارش کتیبه به آثار صفوی و حتی قبل از آن می ماند . بنای کنونی مسجد مشتمل بر شبستان بزرگ ستونداری است که با مصالح و شیوه جدید بنا گردیده است . در ضلع جانب قبله شبستان، محرابی ساده و گچی قرار دارد که ظاهرا مربوط به بنای قدیمی مسجد است . اطراف این محراب در دوره اخیر گچبری شده است . مسجد امام حسن (ع) به خاطر تقدس خاص، و قدمتی که دارد، از مراکن مهم مذهبی ساکنان شاهرود است .

جاذبه های گردشگری شاهرود

پل سرچشمه

پل سر چشمه مربوط به دوره پهلوی اول است و در شاهرود، محله سرچشمه، جنب میدان امام رضا (ع) واقع شده، و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۳۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پل سرچشمه در مسیر شاهرود – مشهد ؛ بر روی رودخانه شاهرود ساخته شده ، و منسوب به اواخر دوره قاجاریه است . وجه تسمیه پل سرچشمه ، به خاطر ورودی رودخانه شاهرود و مظهر قنواتی است که در کنار پل وجود دارد .

همچنین بخوانید :  شهرزیبای اصفهان با مکان های تاریخی بینظیرش تصاویر
جاذبه های گردشگری شاهرود
آبشار نکارمن

آبشار نکارمن در استان سمنان واقع است. نکارمن یکی از روستاهای شهرستان شاهرود است. این روستا در دهستان خرقان در بخش بسطام قرار گرفته است. روستای نکارمن یا نوکارمن در فاصله، ۲۵ کیلومتری شمال شاهرود و قبل از مجن واقع است. پس از طی ۱۳ کیلومتر در جاده شاهرود، به مجن، وارد جاده فرعی روستای نکارمن می‌شویم که در ادامه این مسیر و در دامنه کوه شاهوار، آبشار کوچک و زیبای آن نشانه‌ای برای صعود کوهنوردان به حساب می‌آید. روستای نکارمن و روستای تاش، از مسیرهای اصلی صعود به‌قله شاهوار است. رودخانه فصلی نکارمن به طول ۱۵ کیلومتر از دامنه‌های جنوبی ، رشته کوه شاهوار و از چشمه‌های زلال آن منشا می‌گیرد و در ادامه به رودخانه تاش می‌پیوندد. این رودخانه در فصول گرم سال خشک می‌شود. همچنین مناطق زیبایی مانند قطار زرشک و چشمه هفت‌رنگ، فرحزاد نیز از دیدنی‌های نکارمن به حساب می‌آید. مسیر دسترسی به آبشار نیاز به وسایل فنی ندارد و فاصله، آن تا روستای نکارمن در حدود ۳ کیلومتر است. ارتفاع آبشار از سطح آبهای آزاد درد حدود ۲۴۶۰ متر است.

جاذبه های گردشگری شاهرود

جنگل دشت شاد از جاذبه های گردشگری شاهرود

جنگلهای کالپوش در حوزه استحفاظی استان سمنان و در آبریز شمالی کشور واقع اند. این منطقه جزء شهرستان شاهرود و در منطقه کالپوش قرار دارد. این منطقه از نظر اقلیمی ، جزء اقلیم نیمه خشک تا نیمه مرطوب به شمار میرود. در واقع منطقه در اقلیم نیمه مرطوب از یک سو و وضعیت اراضی کشاورزی دیم زار که با کشت، گونه های گیاهی مشخص می شود، سبب شده تا پوشش گیاهی منطقه از شرایط ویژه ای برخوردار شود . اما دو مورد از گیاهان منطقه ، یعنی شقایق و گلهای آفتابگردان به طور ویژه ای به عنوان امتیاز گردشگری در آمده اند.

جاذبه های گردشگری شاهرود
سایت همگردی
سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2019-06-28 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :