خشایار الوند : از حذف نام خودم به عنوان نویسنده «ساعت ۵ عصر» خوشحالم!

خشایار الوند : از حذف نام خودم به عنوان نویسنده «ساعت ۵ عصر» خوشحالم! فرهنگی

«فیلمنامه «ساعت ۵ عصر» برای من است و بابت آن قرارداد بسته ام و ۱۲۰ میلیون هم دستمزدم بوده است و حالا اینکه می بینم نامم در پوستر نیست عجیب است.

این نویسنده در ارتباط با حواشى که پیرامون عدم درج نام وى به عنوان فیلمنامه نویس فیلم سینمایى «ساعت ۵ عصر» ایجاده شده بود، گفت: در حال حاضر از حذف نام خودم به عنوان نویسنده ساعت ۵ عصر خیلى خوشحال هستم و مهران مدیرى هم کاملا حق دارد که نام خودش را به عنوان نویسنده «ساعت ۵عصر» قید کند زیرا وقتى این فیلم را تماشا کردم، متوجه شدم از فیلمنامه‌اى که براى «ساعت ۵ عصر» نوشته بودم تنها ایده و طرح اصلى آن باقى مانده است، موقعیت‌ها و دیالوگ‌ها به طور کلى تغییر پیدا کرده بود در مجموع از حذف نام خودم به عنوان نویسنده «ساعت ۵ عصر» خوشحال هستم.

نویسنده ساعت 5 عصر

خشایار الوند

گفتگو با خشایار الوند نویسنده ساعت ۵ عصر

الوند در همین راستا اضافه کرد:
خیلی جالب است که از ابتداى پیش تولید «ساعت ۵ عصر» تا شروع فیلمبردارى اسم تمام عوامل را کامل مى نوشتند و اعلام مى کردند اما نه اسم خشایار الوند را به عنوان نویسنده اعلام مى کردند نه اسم مهران مدیرى را، البته در مجموع همانطور که اعلام کردم از حذف نام خودم به عنوان نویسنده «ساعت ۵ عصر»خیلى خوشحال هستم ولی دیدن این اتفاق‌ها برایم عجیب بود.

نویسنده ساعت 5 عصر

پوستر فیلم ساعت پنج عصر

وى در ادامه گلایه هاى خود از مهران مدیرى، تصریح کرد:
چرا برادران قاسم خانى و من که همگى جز گروه نویسندگان آثار مدیرى بودیم در اکران خصوصى «ساعت ۵ عصر»که به قول دوستان بزرگترین اکران خصوصى سینماى ایران بود حضور نداشتیم و تنها امیر مهدى ژوله در آن مراسم بود؟
عدم حضور پیمان و محراب قاسمخانى و من حتما دلایلى دارد که بخشى از آن کاملا روشن است.

نویسنده ساعت 5 عصر

مهران مدیری و سیامک انصاری بازیگر ساعت ۵ عصر

نویسنده سریال «على البدل» در پاسخ به اینکه آیا در صورت پیشنهاد همکارى مجدد از سمت مهران مدیرى مجددا با وى همکارى خواهد کرد یا خیر، گفت: من و مهران مدیرى ۲۰ سال است که رفیق هستیم و با اینکه مدتى است با یکدیگر صحبت نکردیم هر کجا که با ایشان مواجه شوم حتما به گرمى با این دوست و همکار قدیمى برخورد خواهم کرد ولى در حال حاضر مهران مدیرى مشغول ساخت برنامه «دورهمى» است و افراد دیگرى در کنار وى قرار دارند.
من هم مسیر خودم را خواهم رفت از این رو خیلى بعید است که دیگر با مدیرى همکارى کنم.

فعالیت های خشایار الوند نویسنده ساعت ۵ عصر در آینده

خشایار الوند در ارتباط با فعالیت هاى آینده خود، تصریح کرد:
قبل از اینکه سفارش ساخت «دیوار به دیوار ٢» ارائه شود قرار بود با محسن تنابنده نگارش یک سریال را براى ماه رمضان سال آینده آغاز کنیم که با توجه به حضور من در«دیوار به دیوار ٢» و درگیرى‌هاى شخصى محسن تنابنده نوشتن سناریو آن متوقف شد، البته شاید بعد از تعطیلات نوروز سال آینده، نوشتن سناریو این سریال را به کارگردانى محسن تنابنده شروع کردیم.

نویسنده ساعت 5 عصر

خشایار الوند نویسنده ساعت ۵ عصر

این نویسنده درباره انگیزه‌هاى کارگردانى خود، گفت:
سال‌ها قبل خیلى انگیزه ساخت فیلم و کارگردانى داشتم در حال حاضر هم یک طرح دارم
که فضاى خاصى دارد و در سینماى ایران کمتر نمونه مشابه آن را تماشا کردیم،
خیلى دوست دارم که خودم این طرح را بسازم چرا که خودم به عنوان نویسنده راحتتر متوجه فضاسازى‌هاى آن مى‌شوم.

خشایار الوند پیش از این در ارتباط با حذف نامش به عنوان نویسنده بر روی پوستر فیلم ساعت پنج عصر صحبت کرده بود که در ادامه این مطالب را خواهید خواند .

وقتی قرارداد واگذاری فیلمنامه ای را می بندیم تمام حقوق مربوطه را واگذار می کنیم اما نه اینکه ناممان هم تغییر کند. اینکه نامم در پوستر نیست برای خودم هم عجیب است؛ مهران مدیری اگر می‌خواست نام خودش را به عنوان نویسنده بزند چرا در «هفت» نام مرا اعلام کرد و بعدتر در «دورهمی» هم از من گفت.»

دستمزد نویسنده ساعت ۵ عصر

الوند در ادامه به قراردادی که برای این فیلم‌نامه بسته اشاره می‌کند و می‌گوید:
«فیلمنامه «ساعت ۵ عصر» برای من است و بابت آن قرارداد بسته ام و ۱۲۰ میلیون هم دستمزدم بوده است و حالا اینکه می بینم نامم در پوستر نیست عجیب است.»

این نویسنده با اشاره به سابقه همکاری‌های مختلفش با مدیری این‌طور ادامه می‌دهد:
«من نزدیک ۲۰ سال است با مدیری همکاری دارم و یک بار هم ندیده‌ام مدیری متنی بنویسد. البته در سال‌های اخیر بارها این را دیده‌ایم که خیلی‌ها دوست دارند با ایجاد تغییراتی ولو جزیی در فیلمنامه در حد تغییر نام کاراکتر و تغییر یکی دو دیالوگ نام خود را به عنوان سناریست جا بزنند ولی اینکه نام نویسنده حذف شود پرسش برانگیز است.»

نویسنده ساعت 5 عصر

مهران مدیری

مصاحبه مهران مدیری در برنامه هفت

اما مصاحبه مهران مدیری در برنامه هفت نشان می دهد که وی فیلم نامه این اثر را به همراه خشایار الوند نگارش کرده است. و مدیری در این مصاحبه تاکید می کند فیلم بعدی او که کاملا جدی می باشد به تنهایی توسط خودش نگارش شده است.

 

نویسنده ساعت 5 عصر

مهران مدیری نویسنده ساعت ۵ عصر

خشایار الوند در مرود اینکه آیا علت حذف نام وی اختلاف با مهران مدیری می باشد گفت:
ابدا اختلاف سلیقه‌ای نبود و من بعد از اینکه فیلمنامه کامل را به ایشان دادن درگیر «دیوار به دیوار» شدم
و دیگر ازشان خبری نداشتم؛ البته یکی دو بار همدیگر را دیدیم و همه چیز صمیمانه پیش رفت.
البته جای تعجب بود که تقریبا از اوایل تولید در فهرست عوامل اسم نویسنده را نزدند و حتی وقتی در اطلاع رسانی‌های رسمی عکس همه عوامل می‌آمد عکسی از من نبود.

اما نکته ای که در مورد این اثر وجود دارد در بانک فیلم نامه نویسی این اثر ،
نام مهران مدیری به تنهایی به عنوان نویسنده فیلم ذکر گردیده است.

تسنیم – سلام سینما

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2018-03-07 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :