کیانوش عیاری : سیگار را حماقت بشر می دانم!

کیانوش عیاری : سیگار را حماقت بشر می دانم! فرهنگی

کیانوش عیاری کارگردان مشهور کشورمان که متولد ۱۳۳۰ در شهر اهواز می باشد ، سیگار کشیدن را حماقت می داند و درکی از کشیدن سیگار ندارد.

کیانوش عیاری کارگردان مشهور سینمای ایران و سریال مشهور روزگار قریب ، از فرهنگ اشتباه سیگار کشیدن گفت و از تاثیر فیلم ساختن درباره آثار سیگار کشیدن گفت. در ادامه نظر کیانوش عیاری درباره سیگار کشیدن را هم خواهید خواند.

 

نظر کیانوش عیاری درباره سیگار

 

کیانوش عیاری گفت: من درکی از سیگار ندارم و سیگار را حماقت بشر می‌دانم اما معتقدم وقتی به‌صورت پنهان درباره موضوعی مثل سیگار و مضرات استعمالش حرف می‌زنی،در جامعه بی‌تاثیر نخواهد بود و بین هنرمند و مسئول و رسانه، آنکه از دریچه نصیحت و هشدار و تهدید وارد نشود،می‌تواند موفق‌تر عمل کند.

 

نظر کیانوش عیاری درباره سیگار

کارگردان «بودن یا نبودن» درباره تاثیر رسانه در مسیر فرهنگسازی در ابعاد کلان جامعه گفت: در اصل رسانه‌ای مثل تلویزیون یا سینما باید چنین کاری بکند. بدترین تصور این است که تو بخواهی پیامی را مستقیم یا به‌صورت نصیحت به خورد مخاطب بدهی. شک نکنید مخاطب چنین حرفی را برنمی‌تابد یا پس می‌زند و این بدترین شکل استفاده از یک رسانه نیرومند است.

نظر کیانوش عیاری درباره سیگار

کیانوش عیاری کارگردان

حتی ممکن است نتیجه عکس بدهد و باعث تعارض هم بشود.این کارگردان سینما و تلویزیون که در آثار مختلف‌اش به وجوه سلامت در جامعه پرداخته، ادامه داد: با استفاده از عناصر گل درشت نمی‌شود کسی را از یک کار منع یا نسبت به کاری دیگر تشویق کرد. وقتی به‌صورت پنهان درباره موضوعی مثل سیگار و مضرات استعمالش حرف می‌زنی بی‌تاثیر نخواهد بود.

 

سیگار را حماقت بشر می‌دانم

 

من درکی از سیگار ندارم و سیگار را حماقت بشر می‌دانم.
در سریال «روزگار قریب» دانشجوها از دکتر می‌خواهند تا چیزی به آنها یاد بدهد و او به همان حالت طنازانه خودش از ضرر سیگار حرف می‌زند. در مجموعه «هزاران چشم» یک قسمت با عنوان «سیگار لعنتی» نمایش داده شد. من بازهم به‌صورت مستقیم چیزی را نگفتم. قرار بود تعارضی در حرفه کاراکتر اصلی رخ بدهد و من در زیر متنش به دغدغه شخصی‌ام یعنی عناد با سیگار پرداختم. شاید باورتان نشود هدف من ترسیم مضرات سیگار بود اما می‌دانستم اگر مستقیم سراغش بروم هرگز به خواسته‌ام نخواهم رسید. به نیت نصیحت کردن مردم سراغش نرفتم.

نظر کیانوش عیاری درباره سیگار

نظر کیانوش عیاری درباره سیگار

فکر نمی‌کردم با این یک قسمت قرار است بر جمعیت ‌میلیونی سیگاری‌ها تاثیر عمیق بگذارم.

وقتی قرار است یک موضوعی فرهنگسازی شود، بین هنرمند و مسئول و رسانه،
آن که از دریچه نصیحت و هشدار و تهدید وارد نشده، می‌تواند موفق‌تر عمل کند چرا که برخورد قهری یا جریمه جوابگو نیست و چه بسا نتیجه عکس بدهد.

خالق «شبح کژدم» و «بودن یا نبودن» اظهارکرد: برای فرهنگسازی باید زمینه‌سازی بشود.
زمینه هم باید به‌گونه‌ای باشد که تو خواه‌ناخواه در مسیر درست رشد کنی.

 

نمی‌توانی به کسی بگویی اگر این مسیر را بروی رستگار می‌شوی

 

نمی‌توانی به کسی بگویی اگر این مسیر را بروی رستگار می‌شوی و اگر به فلان مسیر بروی تباهی منتظرت است. شما وقتی می‌خواهید بچه را بخوابانید، تشک مناسب و جای خواب خوبی برایش انتخاب می‌کنید.
غذایی که به او می‌دهید قطعا غذای سبک و سلامتی است.
فضای ساکت و خلوتی برایش ایجاد می‌کنید.

نظر کیانوش عیاری درباره سیگار

کیانوش عیاری

نمی‌گذارید نور زیاد اذیتش کند.
همچنین او را در جهت میدان مغناطیسی زمین می‌خوابانید تا خواب آرامی داشته باشد.
حالا اگر صبح این آیتم‌ها را ردیف کنیم و به اصطلاح سر بچه‌مان منت بگذاریم که تو اگر خوب خوابی داری، دلیلش تدبیر و مدیریت من بود، خواه‌ناخواه به‌جای حس سپاسگزاری در او حس بدی شکل می‌گیرد.

نظر کیانوش عیاری درباره سیگار

نظر کیانوش عیاری درباره سیگار

زمینه‌سازی، کار یک روز و دو روز نیست و صبر و حوصله بالا می‌خواهد.در کنار زمینه‌سازی،
اعتمادسازی قرار می‌گیرد و نباید اجازه داد تا اعتمادها مخدوش شود.
وقتی می‌بینیم شعاری گفته می‌شود اما در حد شعار می‌ماند، اعتماد نسبت به مسئول از دست می‌رود و وقتی ارتباط کمرنگ شد، نمی‌توان انتظار داشت که مردم به حرف‌ها توجه و اعتماد کنند.

عیاری گفت:
در جوامع امروزی ما نباید بگذاریم که مشکل زایش کند و دردساز شود؛
بلکه باید زمینه‌های بروز را تشخیص و از همان ابتدا مسدود کنیم.

 

پرورش روحیه صبر و صبوری

 

مثلا در مواجهه با یک فرد خشمگین طبیعی است که شخص مقابل هم خشمگین شود و واکنش نشان ‌دهد؛ حال اگر ما از قبل زمینه پرورش روحیه صبر و صبوری را ترویج داده باشیم این اتفاق اصلا شکل نمی‌گیرد و طرف مقابل در مواجهه با خشم، واکنش مابه ازا نشان نمی‌دهد. طبیعتا شخص خاطی هم خودش متوجه می‌شود که مسیر را درست انتخاب نکرده است.
به این ترتیب او می‌فهمد که در جریان اشتباهی قرار گرفته است و کم کم باورهایش تغییر می‌کند.

نظر کیانوش عیاری درباره سیگار

کیانوش عیاری کارگردان سینما و تلویزیون

درباره کیانوش عیاری بیشتر بدانید

 

کیانوش عیاری (زاده ۲۳ اردیبهشت ۱۳۳۰ – اهواز) نویسنده و کارگردان ایرانی است. وی فعالیت سینمایی را با ساخت فیلم‌های کوتاه ۸ م. م در سینمای آزاد اهواز آغاز کرد .

نظر کیانوش عیاری درباره سیگار

کیانوش عیاری و مهران رجبی

عیاری سینمای حرفه‌ای را با نگارش فیلمنامه و کارگردانی فیلم تنوره دیو تجربه کرد.
از مشخصه‌های بارز فیلم‌های عیاری سبک واقع گرایانهٔ منحصر به فردش و پرداختن به موضوعات بکر هم‌چون پیوند قلب در فیلم بودن با نبودن می‌توان نام برد. عیاری از سال ۱۳۸۱ به مدت ۵ سال مشغول ساخت سریال روزگار قریب بود که داستان زندگی بنیانگذار طب نوین کودکان در ایران، دکتر محمد قریب است. عیاری برای فیلم آبادانی‌ها در سال ۱۹۹۴ برندهٔ جایزهٔ پلنگ نقره‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو شد.
او برادر داریوش عیاری است.

روزنامه آرمان – ویکی پدیا

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2018-05-24 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :