علت ممنوع التصویر کردن ناصر چشم آذر از سوی صدا و سیما!

علت ممنوع التصویر کردن ناصر چشم آذر از سوی صدا و سیما! فرهنگی

ناصر چشم آذر موسیقیدان و آهنگساز چیره دست ایرانی که چندی پیش جهان فانی را وداع گفت سال ها در تلویزیون ممنوع التصویر بود و اجازه ورود به صدا و سیما را نداشت.

ناصر چشم آذر هنرمند و موزیسین مشهور کشورمان که چندی پیش چشم از جهان فرو بست ، از سوی صدا و سیما ممنوع التصویر بود در این مطلب می خواهیم به علت ممنوع التصویر کردن ناصر چشم آذر بپردازیم .

ممنوع التصویر کردن ناصر چشم آذر

روزی که ناصر چشم‌آذر چشم از جهان فرو بست شاید با خود برخی از اسرار زندگی‌اش را (حتی اگر برای عموم مردم اهمیتی نداشته باشد) برده باشد اما هنوز کسانی هستند که درباره موضوعاتی که برایش رخ داده، اطلاع داشته باشند و در این میان، شاهد احمدلو بازیگر و کارگردان سینمای ایران که برادر همسر زنده‌یاد ناصر چشم‌آذر هم است، رفیق روزهای سخت و شاد او بوده است.

ممنوع التصویر کردن ناصر چشم آذر

زنده یاد ناصر چشم آذر

او در مراسم تدفین «ناصرخان» موضوعی را مطرح کرد که هم باعث ناراحتی بود و هم بخشی کمتر شنیده‌شده از زندگی ناصر چشم‌آذر بوده است؛
یکی از بزرگان موسیقی که ظاهرا در صداوسیمای جمهوری اسلامی ممنوع‌التصویر بوده است.

ممنوع التصویر کردن ناصر چشم آذر

ناصر چشم آذر

شاهد این را گفت که یک هفته قبل از مرگ ناصر، او به یک برنامه تلویزیونی دعوت شده بود و بسیار خوشحال بود که دوباره این فرصت را دارد که می‌تواند با مخاطبان خود دیدار داشته باشد؛ او مثل همیشه خوش‌تیپ منزل را به سمت تلویزیون ترک کرد و ما هم منتظر بودیم که تا تصویر او را ببینیم اما بعد از ۴۰ دقیقه برگشت و وقتی از او پرسیدیم چه شد، گفت که «هنگام ورود گفتند که ممنوع‌الورود هستم». به ‌هر حال امیدوارم پرواز ناصر عزیزم آینه‌ای باشد برای سیاستمداران و مدیرانی که قدرش را ندانستند.

ممنوع التصویر کردن ناصر چشم آذر

صحبت های شاهد احمدلو درباره ممنوع التصویر کردن ناصر چشم آذر

ممنوع التصویر کردن ناصر چشم آذر

ناصر چشم آذر آهنگساز

واکنش صدا و سیما به ممنوع التصویری ناصر چشم آذر

بحث از ممنوع‌التصویری در صداوسیما و حواشی آن دوطرف دارد. یک طرف افرادی هستند که ممنوع‌التصویر می‌شوند و یک طرف افرادی که ممنوع‌التصویر می‌کنند. حالا این میانه طرف ممنوع‌التصویر معمولا مشخص است اما به‌طور عمومی خیلی مشخص نیست چه کسی ممنوع‌التصویر کرده است. اینها و برخی دیگر از سوالات را محمدحسین رنجبران، مدیرکل روابط‌عمومی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران پاسخ داده است.

ممنوع التصویر کردن ناصر چشم آذر

ناصر چشم آذر در کنار همسر و دخترش

محمدحسین رنجبران، مدیرکل روابط‌عمومی صداوسیما در آغاز به این سوال که آیا موضوع ممنوع‌التصویری یا ممنوع‌الورودی ناصر چشم‌آذر درست بوده، گفته است:
من خیلی بعید می‌دانم این موضوع درست باشد،
ضمن این‌که این را یادتان باشد اساسا صداوسیما مرجع این موضوعات نیست.

ممنوع التصویر کردن ناصر چشم آذر

ناصر چشم آذر و دخترش رعنا

 

ممنوع التصویر کردن ناصر چشم آذر

 

به گفته رنجبران اساسا اصطلاح، ممنوع‌التصویری درست نیست و چیزی با این عنوان در صداوسیما وجود ندارد. توضیح بیشتر این مسئول در روابط‌عمومی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران این است که مرجع صدور ممنوعیت برای برخی چهره‌ها، نهادهایی خارج از صداوسیما هستند.

ممنوع التصویر کردن ناصر چشم آذر

ناصر چشم آذر

او بر این موضوع اصرار داشت که:
اگر برای چهره‌ای چنین موضوعی مطرح شود، در اصل به واسطه دستور و حکمی است که از سوی نهادهای قضائی یا امنیتی مانند وزارت اطلاعات به صداوسیما رسیده است و ما فقط اجرا‌کننده این احکام یا دستورات هستیم آن هم نه سر خود بلکه مرجع بحث ما هم شورای‌عالی امنیت ملی است.

رنجبران در پاسخ به این سوال که آیا لیستی در صداوسیما وجود دارد که ممنوع‌التصویری‌ها در آن وجود داشته باشد و چطور این لیست به‌روز می‌شود هم، توضیح داده است:
این موضوع موردی است و در اصل به ما گفته می‌شود که مثلا فلان فرد حق آنتن ندارد
و مادامی که این حکم نقض نشود و کماکان درباره فردی خاص دستوری جدید نرسد، پابرجا خواهد بود.

درباره بیوگرافی شاهد احمدلو بیشتر بدانید

شاهد احمدلو ، (زاده ۱۳۵۳ در تهران) بازیگر و کارگردان است.
پدر وی محمدولی احمدلو، بازیگر سینما است.
وی دانشجوی رشته نقاشی در هنرستان هنرهای زیبای پسران بود که به خاطر حضور پدرش در سینما، برای اولین بار در فیلم سرب – ۱۳۶۷ ساخته مسعود کیمیایی بازی کرد و این اولین تجربهٔ او در عرصه سینما بود.
پس از آن، او در ۳ فیلم از کیمیایی نقش آفرینی کرد و بازیگری را به صورت حرفه‌ای ادامه داد.
وی فیلم‌های کوتاه بسیاری ساخته که تعدادی از آن‌ها موفق به اخذ جوایز از جشنواره‌های داخلی و خارجی نیز شده‌اند.

ممنوع التصویر کردن ناصر چشم آذر

شاهد احمدلو

شاهد، پس از مدتی تصمیم به ساخت فیلمی داستانی از پشت صحنه ی یک فیلم گرفت
و فیلم پس از سکوت را که پشت صحنهٔ فیلم کاغذ بی‌خط بود را ساخت.

وی اولین کارگردان ایرانی بود که از پشت صحنهٔ یک فیلم سینمایی، یک فیلم داستانی خلق می‌کند. شاهد احمدلو تاکنون موفق به ساخت دو فیلم بلند سینمایی شده که اثر اولیه او (چند می‌گیری گریه کنی) مورد استقبال تماشاگران و منتقدان قرار گرفت.

ممنوع التصویر کردن ناصر چشم آذر

شاهد احمدلو کارگردان سینما

روزنامه شهروند –

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2018-05-14 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :