جنجال غلط املایی بهاره رهنما و واکنش بهاره رهنما به این ماجرا!

جنجال غلط املایی بهاره رهنما و واکنش بهاره رهنما به این ماجرا! فرهنگی

بهاره رهنما پس از به نمایش گذاشتن مدارک تحصیلی اش کلمه ” عجالتا ” را با الف نوشت و این موضوع باعث شد افراد زیادی به وی ایراد بگیرند.

بهاره رهنما بازیگر مشهور سینما و تلویزیون و تئاتر کشورما پس از برخی از جنجال ها درباره ازدواج دومش تصمیم گرفت که مدارک تحصیلی خودش را منتشر کند اما در این حین یک کلمه را به گونه ای نوشته بود که برخی از افراد اعتقاد داشتند که بهاره رهنما با داشتن فوق لیسانس ادبیات در متن خودش غلط املایی دارد. در ادامه بیشتر درباره جنجال غلط املایی بهاره رهنما خواهید خواند

 

غلط املایی بهاره رهنما

 

بهاره رهنما بازیگر سینما و تلویزیون در سلسله نمایش های جنجالی اش، نمایش مدرک تحصیلی خود را پس از نمایش بزرگ ازدواج دومش در فضای مجازی شروع کرده است.

غلط املایی بهاره رهنما

بهاره رهنما

او در این نمایش مجازی درست در زمانی که مدرک کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی اش را به اشتراک گذاشت، نوشت: «این هم آخرین مدرک تحصیلی بنده، اجالتا البته چون هنوز هم در حال ادامه تحصیل هستم! به نظرم وقتی سند داری باید رو کنی بهتر از جر و بحث های بیهوده است با آدم هایی که حرف حق رو تحمل ندارن» .

در واقع او عبارت «عجالتا» را با استفاده از الف و بدین صورت نوشت:

اجالتا. البته غلط املایی های بهاره رهنما، چند بار دیگر در توئیتر حاشیه ساز شده بود و او در پاسخ به کاربرانی که به او نقد داشتند، این طور نوشته بود که:«غلط املایی تو توعیت نشونه عجله است بیشتر تا بی سوادی البته مصادره به مطلوب هم ظاهرا از قوانین جدید توعیتر فارسیه» . قضاوت با خودتان!

غلط املایی بهاره رهنما

غلط املایی بهاره رهنما

واکنش بهاره رهنما به غلط املایی

 

همچنین بهاره رهنما پس از حمله برخی از کانال ها به غلط املایی وی با انتشار تصور زیر نوشت :

غلط املایی بهاره رهنما

واکنش بهاره رهنما به غلط املایی

برای گسترش دانش برخی دوستان و دشمنان :همان‌گونه که در متن آمده، از واژه ” اجالتاً ” در این یادداشت استفاده شده است. یک جست‌وجوی اینترنتی هم نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر از این واژه زیاد استفاده شده است.

اما سایت لغت‌نامه دهخدا در برابر این واژه می‌نویسد: این واژه به تازگی اضافه شده است و هنوز هیچ کسی برای آن معنی ننوشته است.

به واژه ” اجالت ” مراجعه می‌کنیم و با این توضیح مواجه می‌شویم: [ اِ ل َ ] (ع مص ) رجوع به اجاله شود.

و به واژه ” اجاله ” مراجعه می‌کنیم، نوشته است: [ اِ ل َ ] (ع مص ) گردانیدن . (تاج المصادر). برگردانیدن : یقال فی المیسرِ اَجِل السهام و کذلک اجالوا الرأی بینهم . (منتهی الارب ). || جولان دادن .

 واژه عجالتاً

اما به واژه ” عجالتاً ” هم که رجوع می‌کنیم، با کمال تعجب با این توضیح مواجه می‌شویم:

این واژه به تازگی اضافه شده است و هنوز هیچ کسی برای آن معنی ننوشته است.

اما به سراغ واژه ” عجالهً ” که می‌رویم، نوشته است: [ ع ِ ل َ تَن ْ ] (ع ق ) در عرف و تداول عامیانه ،فعلاً. آنچه اکنون حاضر و دست رسی بدان هست . در حال حاضر. فی الحال . بنقد: عجالهً به همین اندازه بس است .

در بحث رسم‌الخط هم در جایی در همین لغت‌نامه آمده است:

رسم الخط تنوین در فارسی : در کلمات منوّن عربی در فارسی اصولاً تنوین دو ضم و دو کسر را روی و زیر حرف آخر خود کلمه (سلام ٌ علیکم ، اباً عن جد) و تنوین دو فتح را روی الف گذارند: (ذاتاً، شخصاً، عجالتاً). رجوع به آنندراج و دستور زبان فارسی پنج استاد ج ۱ صص ۴ – ۱۹ و حرف و خط شود. ?پی نوشت:رحمت به روح پاک علی معلم و جوابش که امروز به کار آمد،توضیح ایشان چند سال پیش نوشته شده بعد از هجمه همین ادم های ناراحت در یادداشتی از ایشان به بهانه غلط بودن رسم الخط همین لغت(اجالتا/عجالتا).

همچنین در ادامه بهاره رهنما استوری های زیر را در اینستاگرام منتشر کرد :

غلط املایی بهاره رهنما

واکنش بهاره رهنما به غلط املایی

 

غلط املایی بهاره رهنما

روزنامه خراسان – گردآوری گروه فرهنگی نیک صالحی

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2018-05-23 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :