رایان شجریان کوچکترین فرزند محمدرضا شجریان خواننده شد!

رایان شجریان کوچکترین فرزند محمدرضا شجریان خواننده شد! فرهنگی

رایان فرزند کوچک محمدرضا شجریان در اقدامی ، برای ابراز علاقه خود به پدر و همدردی کردن با وی، موها خودش را کوتاه کرد تا شبیه پدر شود .

برای اولین مرتبه صدای رایان شجریان در کارگاه‌های آواز محمدرضا شجریان که در مجموعه فرهنگی هنری آسمان فرهنگستان هنر برگزار می‌شد، شنیده شد. کلاس‌های کارگاهی استاد از سال ۱۳۸۶ آغاز شده بود و حدود یکسال بعد نمونه‌ای از صدای رایان برای شاگردان محمدرضا شجریان پخش شد.

رایان شجریان

رایان شجریان و همایون شجریان

خوانندگی رایان شجریان

نحوه‌ی پخش صدای رایان نیز جالب توجه بود. سال‌ها قبل‌تر از این اتفاق محمدرضا شجریان تصنیف بهار دلکش را با تار زنده‌یاد محمدرضا لطفی اجرا کرده بود. رایان روی همین فایل صوتی و همراه با صدای پدرش، خوانده بود. آن روزها رایان حدود ۱۱ سال سن داشت و صدایش مانند بسیاری از کودکان، اصطلاحا چپ کوک و زنانه بود.

از آن زمان حدود ده سال گذشته و طی ماه‌های اخیر رایان شجریان استوری‌هایی را از خودش که نشان می‌دهد در استودیو ضبط صدا پشت میکروفن قرار دارد و مشغول ضبط اثر است. او احتمالا حاصل همین ضبط‌های استودیویی را در آینده‌ای دور یا نزدیک راهی بازار موسیقی خواهد کرد.

رایان شجریان

محمدرضا و رایان شجریان

آلبوم نسیم وصل همایون شجریان

همایون شجریان نیز سال ۱۳۸۲ برای اولین مرتبه آلبوم مستقل «نسیم وصل» را در مقام خواننده در سن ۲۸ سالگی با آهنگسازی محمدجواد ضرابیان منتشر کرد که در آن زمان مورد استقبال جالب توجهی قرار گرفت و همچنان بسیاری از مردم، همایون را با برخی از قطعات همان آلبوم به یاد می‌آورند. البته همایون این شانس را داشت که از سال ۱۳۷۳ یعنی درست زمانی که ۱۹ سال داشت، به عنوان نوازنده تنبک با پدرش روی صحنه برود و نوازندگی کند. همایون بعدها یعنی در سال ۱۳۷۸ در آلبوم آهنگ وفا برای اولین مرتبه به همراه پدرش روی سن؛ خوانندگی کرد و آرام آرام صدایش را به مردم شناساند.

هرچند به دلیل بیماری محمدرضا شجریان چنین شانسی نصیب رایان شجریان نشده که در کنار پدرش روی صحنه برود اما نام خانوادگی بلندآوازه خاندان شجریان، راه او را همچون همایون بسیار هموارتر از هر خواننده‌ دیگری کرده است.

رایانِ بیست ساله همچون پدرش، برادرش، خواهرانش و دو عمویش، صدای مناسبی برای اجرای موسیقی ایرانی دارد. حال باید دید اولین حضور حرفه‌ای رایان شجریان در عرصه عمومی چگونه خواهد بود و آیا همچون پدرش برای ارتقای سطح آواز ایرانی و احیای مجدد این هنر تلاش خواهد کرد؟

رایان شجریان

همایون و رایان شجریان

کتایون خوانساری همسر دوم محمدرضا شجریان

کتایون خوانساری (همسر دوم محمدرضا شجریان و مادر رایان) نیز سال‌ها قبل در مصاحبه‌ای درباره فرزندش گفته بود:
رایان شجریان سال ۱۳۸۶ در ونکوور کانادا به دنیا آمده و قطعا از هنر محمدرضا شجریان بی‌نصیب نخواهد ماند.
رایان نقاشی را خیلی دوست دارد. همیشه می‌گوید؛ «بوم» بده تا نقاشی کنم.
خب، همه بچه‌ها نقاشی را دوست دارند، اما رایان خیلی شبیه به پدرش است. کاراکتر پدرش را دارد.

بچه بسیار بااستعدادی است و شکوفایی او بستگی به این دارد که ما چقدر بتوانیم او را پرورش دهیم،
اما اصلا دوست ندارم روی ابر‌های پدرش پرواز کند.
می‌خواهم او فقط روی پای خودش بایستد.
چون بچه‌هایی که پدر و مادر معروف دارند کمتر کار و تلاش می‌کنند.
نمی‌خواهم رایان اینطور باشد.
چون نام خانوادگی شجریان خیلی سنگین است، به همین خاطر باید خیلی تلاش کند.

رایان شجریان

همایون و برادرش رایان شجریان

رایان همچنین مانند پدرش و برادرش عاشق فوتبال است و برای دیدن برخی بازهای حساس تیم ملی به استادیوم می‌رود. این نشان می‌دهد که علایق مشترکی میان آنها وجود دارد. حال باید منتظر ماند و دید آیا خاندان شجریان دوباره می‌تواند قله‌ای را که محمدرضا شجریان در آواز بر آن گام نهاده، یک‌مرتبه دیگر فتح کند؟

در ادامه با دو اقدام جالب توجه رایان شجریان که در گذشته انجام شده است ، بیشتر آشنا خواهید شد .

جزئیاتی از همدردی رایان شجریان با پدرش

رایان فرزند کوچک محمدرضا شجریان در اقدامی ، برای ابراز علاقه خود به پدر و همدردی کردن با وی، موها خودش را کوتاه کرد تا شبیه پدر شود . لذا با این کار پدرش احساس کمبود عاطفی نداشته باشد تا بتواند با این بیماری سخت دست و پنجه نرم کند .

رایان شجریان

همدردی رایان شجریان با پدرش

درباره درخواست رایان شجریان از پخش کنندگان عکس پدرش بیشتر بدانید

برخی حتی خانواده استاد را برای انتشار این فیلم و عکسهای مشابه در زمان بیماری استاد شماتت می کنند، رایان شجریان فرزند استاد هم در یک پیام کوتاه که در شبکه های اجتماعی در فضای مجازی منتشر شده است از همگان درخواست می کند که این فیلم را پاک کنند چون یک فیلم خانوادگی است.

رایان شجریان

محمدرضا شجریان و پسر کوچکش رایان شجریان

ایلنا – باشگاه خبرنگاران جوان – هنرلند

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2018-03-15 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :