تاریخچه پیدایش جاروبرقی صنعتی

تاریخچه پیدایش جاروبرقی صنعتیفرهنگی

این روز ها  بسیار پیش آمده که تبلیغات اینستاگرامی هنرمندان را در صفحات مجازی آن ها ببینیم . در این مطلب از درامد نجومی هنرمندان مشهور ایرانی و خارجی از طریق تبلیغات اینستاگرامی باخبر شوید.

 

جاروبرقی دستگاهی است که به وسیله آن محیط مورد نظر را تمیز می کنیم و گرد و غبار را از بین می بریم. در زمانهای قدیم دستگاهی  بابت تمیز کردن و مکش گرد و غبار وجود نداشت معمولا با جاروهای چوبی محیط را تمیز می کردند که رفته رفته این جاروهای چوبی به جاروهایی با طرحها و دسته های کوتاه و بلند تبدیل شده که به جارو ارزنی معروف بوده است.

رفته رفته و با پیشرفت بشر دانشمندی امریکایی به نام دانیال هس در سال میلادی ۱۸۶۰ موفق به تولید اولین دستگاهی شد که می توانستیم با آن دستگاه محیط اطراف را از گرد و غبار و آلودگی  تمیز کنیم. این دانشمند گرانقدر ابداع منحصر بفردی که در این زمینه داشت وجود مخزن آبی بود که در بدنه جارو برقی قرار داد تا به وسیله آن آب به پره های موتور بریزد و بعد از جارویی که انجام می شود گرد و خاک بلند نشود.

تمامی عملیات این دستگاه بصورت مکانیکی بوده و هیچ مدار الکتریکی در آن وجود نداشت. این اختراع تا مدتها به عنوان بهترین اختراع ثبت گردید.

 

اما با گذشت زمان ۹ سال دانشمند دیگری به نام مک فی در شیکاگو دستگاه جدیدتری به ثبت رساند که یک موتور الکتریکی در آن بکار رفته و این اختراع به عنوان اولین جاروبرقی در جهان ثبت گردید.که دو نسخه از این مدل در موزه امریکا موجود می باشد. موتور این دستگاه انرژی خود را از یک چرخ دنده تامین می کرد.

 

 

دستگاه دیگری که تولید شد از نظر ابعاد و اندازه آنقدر بزرگ بود که از یک اسب برای جابجایی و حمل  ان کمک گرفته میشد این دستگاه در سال ۱۸۹۸ توسط جان اس تورمن تولید شده است.

دستگاه بعدی که از نظر کارایی و کاربرد بیشتر شباهت به دستگاههای امروزی دارد در سال ۱۹۰۱ توسط هوبرت سسیل بوت تولید شده است که این شخص یک مهندس انگلیسی بوده است.

اولین پیدایش جاروبرقی خانگی

اکثر جاروبرقی که معرفی کرده ام در سایز و ابعاد بزرگ می باشد که سرانجام اولین بار در سال ۱۹۰۸ توسط موری اسپنگلر جاروبرقی تولید شده که هم گرد و غبار را جمع اوری کند و هم مکنده قوی باشد. موری از اختراع ملویل بیسل الهام گرفت زیرا اکثر جاروبرقی ها گرد و غبار را جمع اوری نمی کردند فقط جابجایی آن را انجام می دادند اما ملویل بیسل دستگاهی را اختراع نمود که با استفاده از برس های دوار که در یک محفظه استوانه ایی شکل بود گرد و غبا ر را در همان محفظه جمع اوری می کرد.

بر این اساس موری از این طرح الهام گرفت و دستگاهی تولید کرد که هم گرد و غبار را جمع اوری کند و هم مکنده باشد اما چون استداعت مالی نداشت از ویلیام هوور به عنوان سرمایه گذار کمک گرفت و این دستگاه با نام تجاری هوور تولید شد.

تولید اولیه این جارو بدین صورت بود که از نظر ظاهر موتور جارو از بدنه بیرون زده بود و در هنگام کار با جارو قابل دید بوده در سال ۱۹۳۰ موتور این جاروبرقی ها از دید پنهان شد و فقط قسمت برجستگی آن از قسمت بیرونی قابل دیدن بود. که با گذشت زمان این جاروبرقی در مدلهای شیک تر و بهتر با لوله خرطومی های منعطف تری شکل گرفت.

 

تاریخچه تولید جاروبرقی در ایران

جاروبرقی که در ایران اولین بار تولید شد در سال ۵۷ بوده که تحت لیسانس الکترولوکس سوئد شکل گرفت و تقریبا ۲۶۸۰۰ دستگاه جاروبرقی تولید نمود. با توجه به افزایش افراد و استقبال زیاد از کارایی این جاروبرقی تولید افزایش پیدا کرد و مدل ها و ساختارهای مختلفی در ایران بوجود آمد. افزایش تولید در سالهای جنگ تحمیلی کاهش چشمگیری داشته به دلیل مشکلات ارزی و وارد کردن قطعات این کاهش تولید بوجود آمد.

اما دومین تولید کننده ایی که کار تولید را در کشور ایران انجام داده است جاروبرقی تولید نمود که تحت لیسانس آآگ AEG بوده است.

در سالهای اخیر تولید کننده های زیادی به بازار ایران اضافه شده اند که جاروبرقی های مختلفی از نظر ابعاد ظاهری و ظرفیت مخزن و قدرت واتی تولید نموده اند برخی از این تولید کننده ها در کارخانجات بزرگ و برخی هم در کارگاههای کوچک  کار تولید را انجام می دهند.

انواع جاروبرقی های تولید شده در بازار

جاروبرقی های خانگی

این نوع جاروبرقی ها چون به شکل خوابیده هستند دارای حجم مخزن و کیسه کوچکتری بوده اما قابلیت حمل و نقل و جابجایی برای تمیز کردن سطوح فرشها و موکتها و مبلمان را دارا بوده و دارای ظرفیت کوچک و بزرگ می باشد که بزرگترین ظرفیت این نوع جاروبرقی خانگی بین ۷ تا ۱۴ کیلوگرم می باشد. لوله های خرطومی این جارو دارای پیچیدگی و انعطاف بالایی برخوردار است که این ام رهم دارای مزیت بوده هم دارای ضرر. مفید بودن این پیچیدگی بر این اساس است که قابلیت مکش هر نوع گرد و غبار و مواد دیگر را دارد و لوله خرطومی به هر قسمتی وارد می شود اما ضرر این پیچیدگی نیز برای زود خراب شدن و پاره شدن لوله خرطومی می شود که البته این بسته به نوع مدل استفاده از این جاروبرقی های خانگی دارد.

جاروبرقی های ایستاده:

جاروبرقی های ایستاده که از نظر ظاهر به مدلهای جاروبرقی سطلی و یا جاروبرقی عصایی نیز معروف می باشند دارای یک کیسه قائم بوده و دارای سر و صدای زیاد می باشد.

جاروبرقی های بدون سیم یا شارژی:

این مدل امکان حمل و نقل را راحت نموده و به دلیل شارژی بودن امکان استفاده در هر محدوده ایی را دارا می باشد. برخی از این مدلها قابلیت مکش آب  و مایعات را نیز دارا می باشد. این مدل جاروبرقی ها به مدل جاروبرقی دستی هم معروف می باشد. که برخی از این مدلها دارای سیم هم می باشند که عملکرد بهتری دارند چوناحتمال استفاده زمانی بیشتری از باطریرا دارا می باشند.

جاروبرقی صنعتی و جاروبرقی نیمه صنعتی:

این نوع از جاروبرقی ها به دلیل محدودیت هایی که در جاروبرقی های خانگی برای استفاده در محیط صنعتی  دارند تولید شده و دارای قابلیتهای بسیار زیادی می باشند . برخی از این نوع جاروبرقی صنعتی تولید داخل بوده و به عنوان جاروبرقی ایرانی یا جاروبرقی صنعتی ایرانی در عرصه صنعت پیشرفت چشمگیری داشته است. جاروبرقی صنعتی از تعداد موتورهای یک عدد تا چهار عدد تولید می شوند. برخی از این موتورها فقط قابلیت مکش خاک را دارند و برخی دیگر قابلیت مکش آب را دارا می باشند. و تعداد زیادی هم قابلیت مکش هم آب و هم خاک را بطور همزمان دارا بوده است.

حجم مخزن و نوع فیلتر و ابعاد این جاروها هم نیز متفاوت می باشد . برخی بصورت جاروی سطلی بوده و باید بصورت سطلی تخلیه گردد و برخی هم دارای شیر تخلیه بوده و با استفاده از شیر آب و مایعاتی که مکش شده خارج می شود. فیلتر استفاده شده در این نوع جاروبرقی صنعتی از نوع فیلتر نمدی قابل شستشو و یا فیلتر پاکت خور می باشد.

در محیطهای بزرگ صنعتی معمولا از جاروبرقی صنعتی استفاده می شود که دارای موتورهای اتوماتیک می باشند. این موتور اتوماتیک بصورت سیستم نوبت دهی از موتورها استفاده می کند و طول عمر موتور را افزایش داده و برای فضاهای بزرگ که بصورت ممتد از جاروبرقی استقاده می کنند گزینه مناسبی می باشد.

 

جاروبرقی نیمه صنعتی که به جاروبرقی هتلی نیز معروف می باشد بیشتر برای فضاهای کوچکتر و با حجم مخزن کوچکتر استفاده می شود. کیفیت و کارایی جاروبرقی نیمه صنعتی همانند جاروبرقی صنعتی بوده فقط در ابعاد و حجم مختلف تولید می شود.

 

 

جاروبرقی مرکزی:

این مدل از جاروبرقی دارای حجم مخزن بزرگی بوده و بصورت یستاده می باشند و خروجی این جاروبرقی ها چندگانه است. اغلب از جاروبرقی مرکزی برای مجتمع ها و فضاهای بزرگ استفاده می شود که منبع اصلی این جارو در موتورخانه های منازل یا پارکینگها نصب می شود و خروجی های زیادی برای هر واحد بصورت کلید و پریزی نصب می شود که کاربر کافی است فقط لوله خرطومی هر واحد را در کلید و پریز مخصوص وارد کند و محیط اطراف را مکش نماید.

گروه صنعتی صنعت شرق با دید به آینده روشن و رفاه مشتریان  فروشگاه اینترنتی صنعت شرق را راه اندازی نموده است و در صدد این است که با فروش تجهیزات رفاهی به صورت آنلاین تجربه یک خرید اینترنتی راحت را برای شما به ارمغان بیاورند .

 

 

 

 

 

 

تاریخ بروزرسانی : 2019-04-18 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو