حاشیه های اختتامیه سی و ششمین جشنواره ملی تئاتر فجر!

حاشیه های اختتامیه سی و ششمین جشنواره ملی تئاتر فجر! فرهنگی

اختتامیه سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر , حاشیه دیگر اختتامیه سخنرانی نکردن هوشنگ آزادی ور، شخصیت برگزیده برای تجلیل بود. مرد کهن سال برخلاف رویه دوره های گذشته با گرفتن جایزه صحنه را ترک کرد و هیچ میکروفونی در اختیار او قرار داده نشد!

اختتامیه سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر

اختتامیه سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر , دوشنبه شب در تالار وحدت تهران ، جامعه تئاتر ، برگزیدگان ۹۶ خود را شناخت. مراسمی که برخلاف دوره های پیشین با تأخیر و عموماً به سبب فقدان حضور وزیر ارشاد برگزار می شد، امسال سر وقت آغاز شد؛ اما آمدن احسان کرمی بر صحنه می توانست اولین حاشیه جشنواره به حساب آید.

اختتامیه سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر

بهاره رهنما

طبق اخبار اعلامی قرار بر آن بود که محمدرضا شهیدی فر اجرای اختتامیه جشنواره تئاتر فجر را بر عهده داشته باشد؛
اما بدون ذکر دلیل این جابه جایی، کرمی همانند سال گذشته عنان اختتامیه را در دست گرفت.

اختتامیه سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر

ستاره پسیانی

۱- بدون سخنرانی مهمانان

در طول اجرای مراسم، احسان کرمی به کسی اجازه سخنرانی پشت میکروفون خود را نداد.
تنها ایوب آقاخانی که جایزه ای از بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس گرفته بود و به عنوان اولین برگزیده روی صحنه می آمد، پشت میکروفون رفت و بدون توجه به مقاومت کرمی از مهدی شفیعی به عنوان تنها حامی تئاتر دفاع مقدس تشکر کرد.
این رویه آقاخانی باعث شد تا کامران شهلایی نیز به سوی میکروفون برود؛
اما با مخالفت کرمی مواجه شد.

اختتامیه سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر

فقیهه سلطانی و بهاره رهنما

کرمی از تماشاگران خواست برگزینند که منتخبان سخنرانی کنند یا خیر و پاسخ عموم «خیر» بود. در نتیجه کامران شهلایی در آوانسن با فریادهای خود علاوه بر اعتراض به این رویکرد از تماشاگران خواست در خرید کانکسی برای کودکی تازه متولد شده یاری رسانند. او اعلام کرد شماره حساب مادر کودک را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده است.

حاشیه های اختتامیه سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر

۲- گفت وگو می خواهیم!

حاشیه دیگر جشنواره را ساناز بیان رقم زد. او که سه بار برای دریافت جایزه روی صحنه آمده بود در نخستین حضورش میکروفون را از آن خود کرد و خطاب به برگزارکنندگان جشنواره گفت در جشنی که بر آن شعار گفت وگو الصاق شده است باید برگزیدگان حرف بزنند. او در هر دو حضور دیگر خود روی صحنه پس از گرفتن جایزه، به سرعت سن را ترک کرد.

اختتامیه سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر

معصومه کریمی

۳- ادامه جنجال های «روز عقیم»

اما حاشیه اصلی را کیوان ساکت اف رقم زد.
او که در ردیف های انتهایی سالن نشسته بود با صدای بلند ادعا کرد اجازه سخنرانی ندادن از سر اعتراض هنرمندان به حذف نمایش حسین کیانی بوده است. این سخنان باعث شد که احسان کرمی مدعی شود او قصد داشته در این مراسم به این مسئله بپردازد. کرمی به همین بهانه به رویداد رخ داده اعتراض و به شدت از حسین کیانی و نمایش اش دفاع کرد. او البته با اشاره به صحبت های گذشته عوامل جشنواره، مخاطب کلام خود را نهادها یا افرادی قرار داد که بخشی از خانواده تئاتر نیستند.

او تأکید کرد که در ۴۰ شب اجرای نمایش «روز عقیم» در تماشاخانه باران، مهدی شفیعی و تیم اجرایی اش از اجرای آن حمایت کرده است و این نشان می دهد نیروی دیگری مانع نمایش شده است.

اختتامیه سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر

احسان کرمی و لیلی رشیدی

حاشیه های اختتامیه جشنواره تئاتر فجر

۴- بزرگداشت بدون صحبت

حاشیه دیگر اختتامیه سخنرانی نکردن هوشنگ آزادی ور، شخصیت برگزیده برای تجلیل بود. مرد کهن سال برخلاف رویه دوره های گذشته با گرفتن جایزه صحنه را ترک کرد و هیچ میکروفونی در اختیار او قرار داده نشد! این در حالی است که در دوره های گذشته تقدیرشوندگان پیش کسوت برای دقایقی با حضار صحبت می کردند.

۵- جنجال برای داوری بخش خیابانی

حاشیه ها در لابی وحدت نیز ادامه داشت.
مصطفی کولیوندی، از هنرمندان نمایش خیابانی در ادعای آن که داوران بخش خیابانی در جمع بندی حضور نداشتند، حمید پورآذری را متهم به اعمال نفوذ کرد. این در حالی بود که پورآذری با آرامش به خشم کولیوندی پاسخ می داد. این ادعا هنوز ثابت نشده است. نمایش «تولیدی لیلی و مجنون» تمامی جوایز جشنواره تئاتر فجر در بخش خارج از صحنه را از آن خود کرد.

اختتامیه سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر

حمیدرضا آذرنگ

۶- اجرا نشدن قطعات موسیقی

از حواشی دیگر جشنواره امسال حذف جایزه های دوم و سوم بود که تنها در چند رشته با تقدیر از یک یا دو نفر تندیس به برگزیده اهدا شد. در این جشنواره نیز همانند جشنواره فیلم دو تندیس بازیگر زن در یک بخش به معصومه کریمی و معصومه رحمانی اهدا شد.
در این مراسم برخلاف رویه جشنواره ها هیچ قطعه نمایشی یا موسیقایی روی صحنه وحدت اجرا نشد.

اختتامیه سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر

ساناز بیان در اختتامیه سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر

روزنامه خراسان – برنا

تاریخ بروزرسانی : 2018-01-31 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :