(Methaqualone) متاکوآلون - اعتیاد

(Methaqualone) متاکوآلون

(Methaqualone) متاکوآلون اعتیاد

سایت ستاد مبارزه با مواد مخدر: متاکوآلون طبقه بندی : تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی نامهای تجاری : کوآلود(Quaalude)و Sopor و Ludes دوزاژ: این دارو از طریق خوراکی مصرف می‌شود وبسرعت از دستگاه گزارش جذب می‌گردد. دوز خوراکی ۱۰۰-۷۵ میلی گرم روزانه است. درسوء مصرف این میزان به ۳ گرم روزانه می‌رسد. استفاده بالینی: متاکوآلون […]

سایت ستاد مبارزه با مواد مخدر:
متاکوآلون
طبقه بندی :

تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی

نامهای تجاری :

کوآلود(Quaalude)و Sopor و Ludes

دوزاژ:

این دارو از طریق خوراکی مصرف می‌شود وبسرعت از دستگاه گزارش جذب می‌گردد. دوز خوراکی ۱۰۰-۷۵ میلی گرم روزانه است. درسوء مصرف این میزان به ۳ گرم روزانه می‌رسد.

استفاده بالینی:

متاکوآلون جزو داروهای خواب آور و آرام بخش بوده و اثرات فارماکولوژیکی مشابه باربیتوراتها را دارد. این دارو همچنین شباهتهای شیمیائی با گروه باربیتوراتها را داشته ولی در حقیقت ابتدا به عنوان جزئی از برنامه‌های کشور هند جهت داروی ضد مالاریا ساخته شد. (Brown and Goenechea 1973).

این دارو در طی سالهای ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ به عنوان داروی ضد اضطراب و همچنین برای درمان اختلالات خواب استفاده شد. متاکوآلون بوسیله یک محقق هندی بنام M.L.Gujiral در سال ۱۹۵۵ در طی یک برنامه تحقیقاتی ضد مالاریا کشف شد. اقلام داروئی اولیه آن بشکل کپسول‌های خواب آور تحت نامهای تجارتی Renoval و Melsed و ترکیب با یک آنتی هیستامین بنام Mandrax بفروش می‌رسید و در سال ۱۹۷۲ این دارو ششمین داروی منتخب آرامبخش آمریکا شناخته شد. نام Quaalude از عبارت quiet interlude بهمراه یک “aa” اضافه شده توسط کارخانه سازنده گرفته شده است. در آنزمان امید براین بود که این دارو بهتر وایمن تر از باربیتوراتها جهت آرامبخشی باشد، معهذا بزودی دریافتند که مصرف این دارو مشکلاتی مثل تحمل و وابستگی دارد. متاکوآلون بسرعت به عنوان یک داروی تفننی طی سالهای دهه ۱۹۶۰ در آمد. این دارو در سال ۱۹۷۱ در کشور انگلستان و در سال ۱۹۷۳ درکشور آمریکا جزو داروهای غیر مجاز و اعتیاد آور آورده شد.

وابستگی جسمی‌:

درحد متوسط باعث و ابستگی جسمی‌می‌گردد.

وابستگی روانی :

در حد متوسط باعث وابستگی روانی می‌گردد.

تحمل :

مصرف دراز مدت این دارو با بروز پدیده تحمل همراه است.

مدت اثر:

مدت اثر این دارو ۶-۲ ساعت است.

روش استفاده :

روش مصرف این دارو بصورت خوراکی است.

اثرات :

تاثیرات معمول آن بر بدن شامل اثرات آرامبخش (relaxation)، نشئگی (euphoria) و خواب آلودگی بروز می‌کند. در دوزهای معمول همچنین باعث کاهش میزان ضربان قلب و تندی تنفس می‌گردد و در دوزهای بالاتر باعث ایجاد افسردگی، عدم تعادل عضلانی و اختلال در تکلم می‌گردد.

مصرف بیش از حد (overdose):

علائم مسمومیت با این دارو شامل دلیریوم، تشنج،‌افزایش تون عضلانی، افزایش رفلکس‌ها، استفراغ،‌اختلال کلیوی، کما و حتی مرگ ( به علت توقف قلبی و تنفسی ) می‌گردد. درحقیقت علائم مسمومیت با این دارو مشابه مسمومیت با باربیتوراتهاست با این تفاوت که اختلالات حرکتی بیشتر و احتمال ایست قلبی و تنفسی کمتر است.

علائم ترک :

علائم ترک وابستگی به آن شامل اضطراب،‌بی‌خوابی، لرزش دستها، دلیریوم، تشنج وحتی مرگ می‌باشد.

درمان :

درمان علائم ترک اغلب حمایتی وعلامتی است ودرصورت بروز علائم دلیریوم و تشنج بستری در بیمارستان و اقدامات حمایتی گسترده تر توصیه می‌شود.

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2006-01-26 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :