(GHB) گاما هيدروکسي بوتيريک اسيد - اعتیاد

(GHB) گاما هیدروکسی بوتیریک اسید

(GHB) گاما هیدروکسی بوتیریک اسید اعتیاد

سایت ستاد مبارزه با مواد مخدر: گاما هیدروکسی بوتیریک اسید طبقه بندی : تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی نامهای تجاری : ‌Liquid Ecstasy،Scoop، Easy Lay، Georgia Home Boy Grievous Bodily Harm،Liquid X و Goop دوزاژ: مصرف یک قاشق چایخوری از راه خوراکی دوز معمول در نظر گرفته می‌شود.گرچه دوزاژ آن براساس وزن بدن ومیزان غذای […]

سایت ستاد مبارزه با مواد مخدر:
گاما هیدروکسی بوتیریک اسید
طبقه بندی :

تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی

نامهای تجاری :

‌Liquid Ecstasy،Scoop، Easy Lay، Georgia Home Boy Grievous Bodily Harm،Liquid X و Goop

دوزاژ:

مصرف یک قاشق چایخوری از راه خوراکی دوز معمول در نظر گرفته می‌شود.گرچه دوزاژ آن براساس وزن بدن ومیزان غذای معده متفاوت خواهد بود.

استفاده پزشکی :

GHB یک داروی مضعف سیستم اعصاب مرکزی بوده که از سال ۱۹۹۰ توسط FDA ممنوع اعلام شد. ابتدائاً این دارو در مغازه‌های غذائی و بهداشتی به عنوان داروی تسریع دهنده رشد عضلانی بدن ( از طریق آزاد سازی هورمون رشد) فروخته می‌شد. ولی بعداً به دلیل اثرات اعتیاد زائی آن. ممنوع اعلام گردید.GHB جزء‌ طبیعی از متابولیسم پستانداران می‌باشد وبطور طبیعی درسلولهای بدن انسان وجود دارد. GHB یک نوروترانسمیتر بوده و در بدن به عنوان پیش ساز GABA (گاما آمینوبوتیریک اسید ) بکار گرفته می‌شود.

وابستگی جسمانی :

این ماده به میزان متوسط باعث وابستگی جسمی‌می‌گردد.

وابستگی روانی :

GHB به میزان متوسطی باعث وابستگی روانی می‌گردد.

تحمل:

مصرف این ماده با بروز پدیده تحمل همراه است.

مدت اثر:

مدت اثر این دارد ۶-۳ ساعت است.

روش استفاده :

GHB اساساً به شکل مایع در دسترس است. گرچه گاهی اوقات بشکل پودر نیز عرضه می‌گردد. این ماده بشدت قابلیت حل شدن در آب را دارد و بشکل خوراکی مصرف می‌شود. به خاطر طعم شور آن معمولاً مواد طعم دهنده به محلول اضافه می‌شود.

اثرات:

اثرات تحریک کنندگان اکستسی استفاده می‌شود. GHB جهت ارتکاب تجاوزات جنس نیز به کرات مورد استفاده قرار گرفته است زیرا این ماده مانع از دفاع خود در برابر تجاوز شده و باعث اختلالات حافظه است که درنهایت می‌تواند از تحت تعقیب واقع شدن متجاوز جلوگیری نماید. همین جهت به این ماده داروی date rape نیز اطلاق می‌گردد.

مصرف بیش از حد (overdeoe): در دوزهای پایین، GHB باعث خواب آلودگی، سرگیجه، تهوع و اختلالات بینائی می‌گردد. در دوزهای بالاتر باعث بیهوشی، تشنج، دپرسیون تنفسی و کما می‌گردد. مصرف بیشتر از حد آن معمولاً نیاز به مراقبتهای ویژه اورژانس پزشکی دارد. از نوامبر سال ۲۰۰۰ اداره DEA 71مورد مرگ ناشی از GHB را گزارش نموده است.

ترک (Withdrawal):

علائم ترک مصرف GHB بصورت اضطراب, بی خوابی، لرزش دستها،‌دلیریوم،‌تشنج بوده و گاهی نیز منجر به مرگ می‌شود.

درمان (Treatment):

درمان علائم ترک این ماده علامتی وحمایتی است. تجویز داروهای آرامبخش و خواب آور از دسته بنزودیازپین‌ها مفید است. در صورت بروزدلیریوم وتشنج بستری در بیمارستان واقدامات حمایتی گسترده‌تر لازم است.

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2006-01-26 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :