۶۰میلیارد نخ سیگار مصرفی سال گذشته

۶۰میلیارد نخ سیگار مصرفی سال گذشته

دود شدن روزانه بیش از ۵ میلیارد تومان و هزینه‌های جانبی ناشی از مصرف سیگار (حدود ۱۰میلیارد تومان) زنگ خطری است که مدت‌هاست به صدا در آمده است. اگر باور کنیم که فاجعه در حال شکل‌گیری است یا حتی به وقوع پیوسته و ما و فرزندانمان را در معرض خطر جدی قرار داده است، وظیفه […]

دود شدن روزانه بیش از ۵ میلیارد تومان و هزینه‌های جانبی ناشی از مصرف سیگار (حدود ۱۰میلیارد تومان) زنگ خطری است که مدت‌هاست به صدا در آمده است. اگر باور کنیم که فاجعه در حال شکل‌گیری است یا حتی به وقوع پیوسته و ما و فرزندانمان را در معرض خطر جدی قرار داده است، وظیفه ایجاب می‌کند که مجموعه تشکیلات، وزارتخانه‌ها و سازمانها با بسیج و عزم ملی، به شکلی جدی‌تر قدم به عرصه مقابله با این اعتیاد نزدیک به خطر مواد مخدر بگذارند. به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نزدیک به ۱۰ تا ۱۵ درصد از جمعیت کشور یعنی بیش از ۱۰ میلیون نفر با معضل مصرف مواد دخانی به ویژه سیگار مواجه‌اند و قطعا تعداد بیشتری از جمعیت ‌در کنار مصرف‌کنندگان سیگار و سایر مواد دخانی ‌در معرض خطرهای ناشی از آن قرار دارند.

در این بین ضرورت تلاش هر چه جدی‌تر در زمینه مبارزه با استعمال دخانیات در کشور و پیشگیری از مصرف مواد دخانی در جامعه بیش از پیش احساس می‌شود.

دکتر معدنی، دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اشاره به این که نیمی از جمعیت جامعه را نوجوانان و جوانان ۱۵ تا ۳۰ سال تشکیل می‌دهد به ایسنا می‌گوید: ۱۰ تا ۱۵ درصد این جمعیت یعنی بیش از ۱۰ میلیون نفر به مصرف مواد دخانی به ویژه سیگار مشغول هستند و مسلما مقدار بیشتری از جمعیت فوق در کنار مصرف‌کنندگان در معرض خطرهای آن قرار دارند.

مصرف روز افزون مواد دخانی و کاهش سن مصرف‌کنندگان از ۱۸ به ۱۵ سال و کمتر از آن،‌ زنگ خطر دیگری در برابر این آسیب جدی جامعه است.

هر هفت تا هشت ثانیه یک نفر به علت عوارض ناشی از سیگاردر دنیا می‌میرد

تا سال ۲۰۲۰ سالانه ۱۰ میلیون نفر بر اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهند

وی با اشاره به ابتلای ۴۰ درصد از افراد در معرض دود سیگار به سرطان ریه ادامه می‌دهد: در هر هفت تا هشت ثانیه یک نفر به علت عوارض ناشی از سیگار در دنیا می‌میرد. همچنین سالانه حدود پنج تا هفت میلیون نفر در دنیا بر اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهند که پیش‌بینی می‌شود، طبق گزارش WHO (سازمان بهداشت جهانی) تا سال ۲۰۲۰ این رقم سالانه به ۱۰ میلیون نفر نیز برسد. به طوری که از این میزان ، هفت میلیون نفر آنها به کشورهای در حال توسعه مانند ایران اختصاص خواهد داشت.

با افزایش۱۰ درصدی از دو سال گذشته، مصرف سیگار به مرز۶۰ میلیارد نخ در سال رسیده است

دبیراجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، می‌افزاید: با افزایش۱۰ درصدی از دو سال گذشته، مصرف سیگار به مرز۶۰ میلیارد نخ در سال رسیده و میزان مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات در ایران نیز به حدود ۷۰ هزار نفر در سال می‌رسد که پیش‌بینی می‌شود، طی ۲۰ سال آینده، این میزان به ۲۰۰ هزار نفر نیز افزایش یابد.

از سوی دیگر، امروزه در هر خیابان و بزرگراه بر روی انواع بیلبوردها در سطح اتوبوسهای شهری، انواع تبلیغات با رنگ و نگارهای متفاوت به چشم می‌خورد، تلویزیون‌های نمایشی در مراکز حساس نصب و پیام‌های متفاوتی را منتقل می‌کنند، دستگاههای ارتباط جمعی، سریالهای تلویزیونی، نمایشهای رادیویی، هنرهای نمایشی و موسیقایی و موارد بسیاری از این گونه از کنار مواد دخانی و به ویژه سیگار عبور کرده و یا سایه‌وار عمل می‌کنند. به طوری که هفته بدون دخانیات نیز بدون هیچ بیلبورد و تبلیغات علیه مواد دخانی به پایان رسید وگذشت.

چه سهمی از فروش ده‌ها میلیاردی سیگار صرف پیشگیری می‌شود؟

به گزارش ایسنا با تدوین قانون مربوط به افزایش قیمت مواد دخانی و مالیات بر سیگار (۱۰درصد سیگار داخلی و ۲۰ درصد سیگار خارجی)، سالانه بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان درآمد نصیب کشور می‌شود که از این میان به علت عدم پرداخت شرکت دخانیات و گمرک، تنها ۶۸ میلیارد تومان دریافت شده که سهم مهمی از آن باید صرف پیشگیری و کنترل مصرف مواد دخانی و اقدامات ترک آن شود. اما واقعا این مساله در جامعه اتفاق می‌افتد و آیا سهمی از درآمد فروش مواد دخانی صرف پیشگیری می‌شود؟ قطعا پی‌گیری و اطلاع رسانی در این امر موجب روشن شدن اذهان عمومی خواهد شد. به طوری که وضعیت کنونی مصرف مواد دخانی و اعتیاد آور به ویژه سیگار، برخوردی مستمر و آگاهی‌دهنده را در جامعه طلب می‌کند.

میزان مصرف سیگار در سال ۸۵ ، ۸/۵۷ میلیارد نخ بوده است

وی با بیان این که میزان مصرف سیگار در سال ۸۵ ، ۸/۵۷ میلیارد نخ بوده است، تصریح کرد: این میزان نسبت به مشابه سال قبل از آن، ۱۰ درصد افزایش داشته است. همچنین میزان مصرف در ۴ ماه سال ۸۶ نیز ۶/۱۹ میلیارد نخ می‌باشد.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به لحاظ داشتن سه رکن اصلی مسوولیت مذکور با بهره‌گیری از تجارب و فراخوان عمومی‌ به عنوان یک سرفصل عملیاتی در امر مبارزه با استعمال دخانیات قرار دارد و باید با در نظر داشتن عزم ملی در ایجاد باور ملی گام بردارد.

قاچاق سیگار در سال ۸۵، ۶/۶ و واردات قانونی آن ۷/۲۶ میلیارد نخ بوده است

دکتر معدنی در رابطه با میزان تولید سیگار نیز به ایسنا گفت: تولید داخلی سیگار در سال ۸۵، ۷/۱۱ میلیارد نخ بوده که تولید مشترک آن در همین سال ۸/۱۲ میلیارد نخ است. همچنین قاچاق سیگار در سال ۸۵، ۶/۶ میلیارد نخ و واردات قانونی آن ۷/۲۶ میلیارد نخ بوده است.

وی افزود: سهم مدیریت دولت در مبارزه، کنترل و پیشگیری از مواد دخانی در سال ۸۵، ۹۱ درصد و در ۴ ماه نخست سال جاری، ۷۵ درصد بوده که نشان از کاهش سهم مدیریت دولت می‌دهد.

در این بین نقش آموزش و پرورش بسیار حائز اهمیت است. به طوری که با برنامه‌ریزی ویژه می‌تواند پاسخگوی ذهن کنجکاو دانش‌آموزان در مقاطع مختلف باشد از جمله این برنامه‌ها ، طرح پاد(پیشگیری از دخانیات در آموزش وپرورش) در مدارس است که می‌تواند شیوع نسبی مواد دخانی در دانش‌آموزان را که رو به افزایش بوده تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.

دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با بیان این که درآمد دولت از فروش سیگار در سال ۸۵ ،۱۸۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است به ایسنا گفت: بر اساس مطالعات اخیر، ۱۲ درصد جمعیت ۱۵ سال کشور سیگار مصرف کرده و ۱۵ درصد نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله کشیدن قلیان را تجربه کرده‌اند.

وی افزود: روند آغاز مصرف سیگار بین سنین ۱۵ تا ۲۴ سال در سال ۶۹، ۷/۱۰ درصد در سال ۷۲، ۱/۱۷ درصد و در سال ۸۲، ۲۱ درصد بوده است که این آمار نشان از مصرف بالای سیگار در قشر جوان جامعه دارد، از این رو رفع این معضل عزم ملی تمام مسوولان را در خصوص سلامت نیروی انسانی طلب می‌کند.

انتهای پیام

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2007-11-13
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز