۵۰ درصد معتادان جمع آوری شده مبتلا به ایدز …

۵۰ درصد معتادان جمع آوری شده مبتلا به ایدز … اعتیاد

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ گفت: در حالی که فقط ۴ درصد معتادان لامکان جمع آوری شده اعلام می‌کنند به ایدز یا هپاتیت مبتلا هستند، آزمایش از ‌آنها نشان می‌دهد که ۵۱ درصد آنان به یکی از این دو بیماری مبتلا هستند.به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، سرهنگ جواد کشفی امروز در جمع […]

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ گفت: در حالی که فقط ۴ درصد معتادان لامکان جمع آوری شده اعلام می‌کنند به ایدز یا هپاتیت مبتلا هستند، آزمایش از ‌آنها نشان می‌دهد که ۵۱ درصد آنان به یکی از این دو بیماری مبتلا هستند.به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، سرهنگ جواد کشفی امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هدف از فاز دوم طرح جمع‌آوری معتادان پرخطر، تشدید برخورد با معتادان پرخطر است.
وی گفت: از اردیبهشت ماه امسال طرح جمع‌آوری معتادان پرخطر برای اولین بار در ابعادی وسیع آغاز شد و بازتوانی و اشتغال معتادان در دستور کار پلیس قرار گرفت.
وی تأکید کرد: این کار با همکار شهرداری تهران انجام شد و با آغاز اجرای آن ۶۱۵ نفر از معتادان تزریقی و لامکان در سطح شهر جمع‌آوری و به ۳ اردوگاه منتقل شدند.
وی گفت: آن دسته از معتادانی که از مهارت خاصی برخوردار بودند بعد از طی دوره ۲۸ روزه درمانی در حرفه‌ خاص خود مشغول به کار شدند و آن دسته که فاقد شغل یا حرفه‌ای خاص بودند در کارگاه‌های حرفه‌آموزی تحت آموزش قرار گرفتند.
وی افزود: با توجه به اینکه تزریقی بودن و لامکان بودن معتادان از فاکتورهای جمع‌آوری آنان بود همکاران ما در پلیس مبارزه با مواد مخدر در دستگیری و پیدا کردن معتادان با مشکل مواجه بودند و با سختی کسانی را با این دو فاکتور پیدا می‌کردند.
کشفی ادامه داد: مرحله دوم طرح با حذف شرط تزریقی بودن معتادان از ۲ روز قبل شروع شده و معتادانی که لامکان باشند حتی اگر تزریقی هم نباشند از سطح شهر جمع‌آوری می‌شوند.
وی افزود: در فاز سوم نیز که در آینده به اجرا درمی‌آید آن دسته از معتادانی که مطابق گفته خانواده‌هایشان با اختیار خود به خانه مراجعه نمی‌کنند تحت پیگرد قرار می‌گیرند و دستگیر می‌شوند.
به گفته رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ همزمان با اجرای طرح جمع‌آوری معتادان پرخطر، همکاران ما در پلیس مبارزه با مواد مخدر برای مبارزه با خرده‌فروشان و توزیع‌کنندگان دست به کار شدند و ۲۲ هزار و ۹۷۳ نفر از حاملان مواد که برخی توزیع‌کننده نیز بودند دستگیر کردند.
وی افزود: در این مدت ۴ هزار و ۷۶۵ کیلوگرم انواع مواد مخدر ضبط شد که نسبت به سال گذشته با ۱۴۷ کیلوگرمی افزایش شاهد رشدی ۲۵ درصدی بود.
کشفی اظهار کرد: در ادامه اقدامات مقابله‌ای بحث ارتقاء آگاهی شهروندان درباره مشکلی که با تغییر مصرف از مواد طبیعی به مواد شیمیایی به وجود آمده، در دستور کار قرار گرفت و هزار و ۳۶۷ نفر مشاور و کارشناس در معاونت آموزش در این زمینه فعالیت می‌کنند.
وی همچنین گفت: طی ۳ روز اخیر بالغ بر ۲۵۰ کیلوگرم مواد مخدر از ۳ باند در محموله‌های ۱۵۰کیلوگرمی و ۶۰ کیلوگرمی تریاک و یک محموله ۲۶ کیلوگرمی کراک از قاچاقچیان ضبط شد.
وی گفت: قاچاقچیان، کراک را در گونی‌های برنج جاسازی و به تهران منتقل کردند و در یکی از باربری‌های جنوب شرق تهران مخفی کرده بودند. به گفته کشفی در بازبینی‌هایی که صورت گرفت در داخل هر گونی برنج یک کیلوگرم کراک وجود داشت و با توجه به آدرس فرستنده و گیرنده ۲ قاچاقچی در ملارد کرج شناسایی و تحت کنترل قرار گرفتند و زمان تحویل محموله در گاراژ دستگیر شدند.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ گفت: طرح جمع‌آوری معتادان پرخطر یکی از شاخص‌های طرح امنیت و انضباط اجتماعی است که در سراسر تهران اتفاق می‌افتد.
وی افزود: در بحث میدان هرندی با همکاری شهرداری و دادستانی ستادی شکل گرفت و تاکنون ۱۸۰ بیغوله که محل استقرار معتادان بود تخریب شد.
وی درباره کاهش تولید مواد مخدر گفت: سازمان‌های جهانی عنوان کردند که تولید مواد مخدر در افغانستان ۱۰درصد کاهش پیدا کرده ولی از آنجا که مقدار بسیار زیادی مواد مخدر در افغانستان دپو شده است، امکان کاهش ورود مواد مخدر به ایران پایین است.

*کراک پای ثابت مصرف مواد مخدر گرو‌ه‌های سنی پایین ۴۵ سال شده است

کشفی تأکید کرد: آمار نگران‌کننده درباره نوع مصرف مواد مخدر مشاهده می‌کنیم که مطابق آن مصرف کراک به ۴۰درصد افزایش یافته و پای ثابت همه گروه‌های سنی به جز افراد بالای ۴۵ سال شده است. این در حالی است که هر کیلوگرم کراک معادل ۴۰ کیلوگرم تریاک است.
وی افزود: در گروه سنی ۱۵ تا۳۰ سال بعد از کراک، مصرف شیشه در بین جوانان بیش از بقیه مواد وجود دارد و در حال حاضر قیمت هر کیلو شیشه از ۱۵۰ میلیون تومان به ۲۰ میلیون تومان رسیده ولی شیشه‌های موجود ناخالصی زیادی دارند.
به گفته رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ قیمت هر کیلوگرم تریاک نیز ۵۰۰ هزار تومان است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر معتادان پرخطر در سطح شهر به سختی پیدا می‌شود، افزود: در سال ۸۴ با فرستادن یک اتوبوس ۸۰ نفر معتاد دستگیر می‌شدند ولی اکنون ۱۰ اکیپ فرستاده می‌شود تا ۵ نفر معتاد دستگیر شود که بخش اعظمی از آن مربوط به فعالیت‌های واحدهای درمانی و ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری است که عملیات میدانی و عملیاتی خوبی را انجام داده است.
کشفی خاطر نشان کرد: بحث متکدیان معتاد را از ۲ روز قبل شروع کردیم و در دستور ما قرار گرفته است اگر نیاز به بازداشت معتادان باشد در داخل پلیس مبارزه با مواد مخدر و با حکم قضایی معتادان بازداشت می‌شوند.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ اعلام کرد: میزان کشفیات در سال جاری ۱۰۲ کیلوگرم تریاک، ۸۰۶ کیلو حشیش، ۳۴۵ کیلو شیشه، ۲۹۶ کیلو کراک، ۵۸ کیلو هروئین و در مجموع ۴ هزار و ۷۶۵ کیلوگرم انواع مواد مخدر بوده که با ۹۷۴ کیلو افزایش نسبت به سال گذشته شاهد ۲۵ درصد رشد بوده‌ایم.
وی همچنین گفت: در این مدت ۵۸۸ هزار و ۲۷۱ قرص و آمپول و ماده روانگردان کشف کردیم.
وی گفت: در طرح جمع‌آوری معتادان پر خطر ۳۰۰ نفر دستگیر شدند که فرم‌هایی در اختیارشان قرار گرفت و یکی از نکاتی که در آن در نظر گرفته شده، وضعیت سلامت معتادان است.
کشفی افزود: ۴ درصد از دستگیرشدگان اعلام کردند که به ایدز و هپاتیت مبتلا هستند ولی در تستی که به عمل می‌آید بیش از ۵۱ درصد از آنان ایدز و هپاتیت دارند.
انتهای پیام/ش

تاریخ بروزرسانی : 2009-09-02 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو