۵۰درصد کارگران معتاد عسلویه …

۵۰درصد کارگران معتاد عسلویه … اعتیاد

مدیرکل دفتر امور حمایتی و امدادی وزارت رفاه با تأکید بر این که اجرای طرحهای کنترلی و پیشگیرانه در منطقه عسلویه منوط به امضای تفاهمنامه توسعه متوازن در مناطق با رشد سریع اقتصادی است، گفت: متأسفانه اخیراً هیچ پاسخی از سوی مسؤولان وزارت نفت در این زمینه داده نشده است. دکتر ماهر در گفت‌وگو با […]

مدیرکل دفتر امور حمایتی و امدادی وزارت رفاه با تأکید بر این که اجرای طرحهای کنترلی و پیشگیرانه در منطقه عسلویه منوط به امضای تفاهمنامه توسعه متوازن در مناطق با رشد سریع اقتصادی است، گفت: متأسفانه اخیراً هیچ پاسخی از سوی مسؤولان وزارت نفت در این زمینه داده نشده است.
دکتر ماهر در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا افزود: برنامه پیشگیری و درمان اجتماع‌محور اعتیاد در منطقه پارس جنوبی، اواخر سال ۸۳ و اوایل سال ۸۴ تدوین و اسفند ماه همین سال تفاهمنامه همکاری بین وزارتخانه‌های رفاه و نفت برای اجرای این طرح تهیه شد. وی تصریح کرد: این تفاهمنامه در راستای دستیابی به توسعه متوازن بویژه در مناطقی که با رشد سریع اقتصادی مواجه می‌شوند، تدوین شده بود که به دلیل تغییر در وزارت رفاه و ریاست پارس جنوبی، تاکنون متوقف مانده است.

مدیرکل دفتر امور حمایتی و امدادی وزارت رفاه یادآور شد: از حدود یک ماه پیش تاکنون، چندین نامه خطاب به دکتر معزمی، معاون منابع انسانی و مدیریت وزارت نفت ارسال شده تا اگر کماکان موافق تفاهمنامه هستند، جلسات مشترکی برگزار شود؛ اما متأسفانه تا کنون پاسخی داده نشده است.

وی با اشاره به این که منظور کنترل پیشگیری از آسیبهای اجتماعی در منطقه پارس جنوبی، مهدی کرباسیان، رییس سابق منطقه پارس جنوبی پیشقدم شده بود که متأسفانه با تغییر سمت وی، این تفاهمنامه نیز متوقف ماند، تأکید کرد: بحث آسیبهای اجتماعی عسلویه در کارگروه آسیبهای اجتماعی شورای اجتماعی کشور نیز به عنوان چالش جدی مطرح شده و به تصویب رسیده است.

ماهر ادامه داد: پس از منطقه پارس جنوبی بسیاری از مناطق در حال رشد سریع اقتصادی چون پارس شمالی، به علت تغییر سریع در بافت جمعیتی و ورود جمعیت قابل توجهی از نیروی کار جوان به این منطقه و کسب درآمد قابل توجه ساکنان آن، به دلیل دوری از خانواده و نبود امکانات تفریحی و سرگرمی، شاهد گسترش انحرافات هستند.

وی با تأکید بر ایجاد توسعه اجتماعی و فرهنگی در کنار توسعه اقتصادی در این مناطق، اظهار کرد: عسلویه پیش از داشتن پالایشگاهها و میدانهای نفتی، دارای کارگران بسیاری از کشورها و مناطق مختلف ایران با رفتارها، مذاهب و قومیتهای گوناگون است.

مدیر کل دفتر امور حمایتی و امدادی وزارت رفاه با استناد به بررسی سازمان بهزیستی مبنی بر این که بیش از ۵۰ درصد کارگران معتاد منطقه عسلویه در گذشته و قبل از ورود به منطقه، هیچگونه اعتیاد به مواد مخدر نداشته‌اند، اذعان کرد: متأسفانه مصرف مشروبات الکلی در منطقه بسیار سرسام‌آور و سایر آسیبهای اجتماعی ناشی از تجمع مردان مجرد و جوان زیاد است؛ به نحوی که منطقه را به بحران نزدیک کرده است.

وی همچنین عسلویه را محلی برای فرار مجرمین به آن خواند و به ایسنا گفت: افراد بدون این که مورد شناسایی قابل قبولی قرار گیرند، برای کار وارد منطقه می‌شوند و بنابراین با وجود اهمیت مراکز مداخله، مراکز پیشگیری از آسیبها نیز باید در منطقه فعال شود.

ماهر افزود: چندین مرکز مداخله در آسیبها با همکاری سازمانهای غیردولتی در منطقه کنگان و بوشهر فعال شده است؛ اما همچنان در متادون درمانی مشکل وجود داشته و برای مداخلاتی چون توزیع سرنگ، احتیاج به ایجاد مرکز است و این نیز منوط به امضای تفاهمنامه با وازرت نفت است.

وی تصریح کرد: اهمیت امضای تفاهمنامه به این دلیل است که مالکیت بسیاری از نقاط منطقه عسلویه بخصوص در سایتهای پروژه، در اختیار وزارت نفت بوده و اجازه ورود نیروهای بهزیستی و افراد عادی به این سایتها ممنوع است.

تاریخ بروزرسانی : 2007-03-04 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو