۴۷ درصد معتادان با سقوط آزاد ترک می‌کنند

مديركل درمان و بازپروري ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام كرد: متاسفانه 2/47 درصد معتادان با روش سقوط آزاد، اقدام به ترك و درمان اعتياد مي‌كنند كه اين روش درماني بدون شك عود اعتياد را در بر دارد.
دكتر سعيد صفاتيان در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعي» ايسنا ضمن اعلام اين مطلب اظهار كرد: سقوط آزاد يا ترك در منزل، به صورت كاملا غيرعلمي و بدون نظارت پزشك يكي از روش‌هاي بسيار خطرناك درمان و ترك اعتياد است كه عوارض روحي و جسمي شديدي براي معتاد به همراه دارد.
وي با بيان اين كه حدود 70 درصد معتاداني كه با سقوط آزاد اقدام به ترك مي‌كنند، حداكثر شش ماه پاك مي‌مانند، خاطرنشان كرد: با توجه به اين كه در اين روش از هيچ دارويي از جمله داروهاي نگهدارنده يا مسكن استفاده نمي‌شود، خطر عود اعتياد بسيار بالاست، به طوري كه مي‌توان اعلام كرد كه اين روش، از نظر قطع وابستگي به مواد مخدر اصلا موفق نيست.

مديركل درمان و بازپروري ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به برخي عوارض جسمي اين روش درماني بيان كرد: قطع دفعه‌اي مصرف مواد مخدر، فعاليت آدرنرژيك دستگاه عصبي مركزي مغز را به شدت افزايش مي‌دهد. در اين شرايط مصرف داروي كلوندين براي متعادل كردن فعاليت دستگاه عصبي مغز ضروري است و با توجه به اين كه معتاداني كه در خانه با روش غير علمي سقوط آزاد ترك مي‌كنند، تحت تجويز اين دارو قرار نمي‌گيرند، با فشار شديد مغزي، سكته مغزي و حتي مرگ مواجه مي‌شوند.

وي در پايان هشدار داد: درصد بالايي از مرگ‌ و ميرها در حوزه اعتياد مربوط به معتاداني است كه از طريق سقوط آزاد اقدام به ترك اعتياد مي‌كنند.

انتهاي پيام