۳ ماه مهلت جهت عزم ایران برای انزجار از دخانیات

۳ ماه مهلت جهت عزم ایران برای انزجار از دخانیات اعتیاد

ایسنا:درحالیکه هزینه‌های درمان بیماریهای ناشی از مصرف دخانیات در کشور سالانه بین ‌۲۰۰۰ تا ‌۳۰۰۰ میلیارد تومان یعنی ‌۲ تا ‌۳ برابر هزینه سیگار دود شده است و متاسفانه سالانه ‌۱۰۰۰ میلیارد تومان و روزانه بیش از ۳ میلیارد تومان صرف هزینه‌های مصرف و دود کردن سیگار می‌شود و از سویی دیگر هر سال ۵۰ […]

ایسنا:درحالیکه هزینه‌های درمان بیماریهای ناشی از مصرف دخانیات در کشور سالانه بین ‌۲۰۰۰ تا ‌۳۰۰۰ میلیارد تومان یعنی ‌۲ تا ‌۳ برابر هزینه سیگار دود شده است و متاسفانه سالانه ‌۱۰۰۰ میلیارد تومان و روزانه بیش از ۳ میلیارد تومان صرف هزینه‌های مصرف و دود کردن سیگار می‌شود و از سویی دیگر هر سال ۵۰ هزار نفر در ایران بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند،قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات با ۲۰ ماده و ۷ تبصره پس از تصویب نهایی در ۵ مهر ماه امسال، روز دوشنبه از سوی رییس‌جمهور ابلاغ شد. قانون مبارزه با دخانیات فی‌نفسه و در صورت تحقق و اجرای کامل، از آن جهت حائز اهمیت خواهد بود که زیانهای بهداشتی ناشی از سیگار به موازات شیوع مصرف آن در حال افزایش است؛ به گونه‌ای که این شیوع مصرف حتی گروههای جمعیتی نظیر زنان جوان را نیز تهدید می‌کند. در کنار این باید به زیانهای جبران‌ناپذیر مصرف سیگار که از علل اصلی سرطانها و بیماریهای قلبی ـ عروقی و ریوی و اولین علت قابل پیشگیری مرگ و میر است نیز اشاره کرد.

نگاهی به مفاد لایحه جامع کنترل و مبارزه با دخانیات
بر اساس لایحه مذکور که در راستای سیاست‌های ملی و بین‌المللی کنترل دخانیات تدوین شده و می‌تواند گامی اساسی جهت کاهش مصرف دخانیات و پیشگیری از ابتلای نوجوانان و جوانان به استعمال دخانیات – که راه ورود به سایر رفتارهای مخاطره‌آمیز است – باشد، هر نوع تبلیغ و تشویق مستقیم و غیرمستقیم و یا تحریک افراد به استعمال دخانیات ممنوع است.

ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی مسقف، وسایل نقلیه عمومی و محل کار، لزوم نصب تابلوی ممنوعیت استعمال دخانیات در معرض دید عموم توسط کارفرمایان و یا متصدیان مربوطه، ادغام خدمات مشاوره‌ای ترک دخانیات در نظام بهداشتی کشور، گسترش مراکز غیردولتی ترک دخانیات از دیگر مفاد این لایحه به شمار می‌رود.

لایحه جامع کنترل و مبارزه با دخانیات همچنین تاکید کرده است که فروش و توزیع مواد دخانی در مراکزی که دارای پروانه فروش و مجوز عاملیت هستند، مجاز بوده و درج پیام‌ها یا طرح‌های آثار سوء اجتماعی، اقتصادی و فهرست مواد تشکیل دهنده به زبان فارسی توسط تولید‌کنندگان داخلی و یا واردکنندگان محصولات دخانی لازم است.
براساس ماده دیگری از این لایحه، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان مکلفند محصولات دخانی خود را فقط در بسته‌های ۲۰ عددی ارائه کرده و عرضه و فروش محصولات دخانی به صورت نخی و بسته‌های بازشده توسط خرده‌فروشان ممنوع است.

مجازاتی برای متخلفان؛

آیا تحقق می‌یابد؟

بر اساس ماده ۱۲ این قانون فروش یا عرضه مواد دخانی به افراد زیر ۱۸ سال علاوه بر ضبط فرآورده‌های دخانی کشف شده نزد متخلف موجب جزای نقدی از ۱۰۰هزار تا ۵۰۰هزار ریال و تکرار آن مستوجب جزای ۱۰میلیون ریال مجازات است.

همچنین طبق این لایحه، در صورت عدم توجه کارکنان به تذکرات کارفرما یا مدیر واحد، نسبت به ممنوعیت استعمال دخانیات در محیط های کاری و فضاهای عمومی مربوط به آن، برای بار اول به کسر یک ماه حقوق فرد سیگاری و در صورت تکرار، به دادگاه تخلفات اداری معرفی و محکوم خواهد شد.

گفتنی است بر اساس قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات که به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شده است، به منظور برنامه‌ریزی برای مبارزه با مصرف مواد دخانی و حفظ سلامت عمومی، ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات به ریاست وزیر بهداشت و با عضویت وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، بازرگانی، فرمانده نیروی انتظامی، رییس سازمان صدا و سیما و دو نفر از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و یک نماینده سازمانهای غیردولتی تشکیل می‌شود.

۳ ماه مهلت برای اجرایی شدن لایحه کنترل جامع دخانیات

با ابلاغ قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت ۳ ماه فرصت دارد آیین‌نامه اجرایی آن را تهیه کند.

دکتر سید مؤید علویان، معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ایسنا در این باره گفت: در گذشته نیز قوانینی در خصوص کاهش مضرات سیگار نظیر عدم استعمال دخانیات در اماکن مسقف و ممنوعیت فروش آن در اغذیه فروشی‌ها و عدم استعمال قلیان در قهوه‌خانه‌ها وجود داشته است اما این قوانین از راهکارهای اجرایی و عملی برخوردار نبودند.

وی با اشاره به این که قانون جامع کنترل دخانیات مطابق با کنوانسیون جهانی و تعهدات بین‌المللی است، ادامه داد: در این قانون راهکارهای اجرایی نیز دیده شده است از آن جمله منع فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال است که در این صورت جرم تلقی شده و جریمه آن و نحوه برخورد با آن نیز مشخص شده است.

معاون سلامت وزارت بهداشت با اعتقاد به این که برای اجرای موفق این قانون باید اصناف، نیروی انتظامی، شورای شهر و شهرداری، دانشگاه‌های علوم پزشکی، معاونین بهداشتی – درمانی و همه دستگاههای ذیربط در این امر دخالت و مشارکت داشته باشند، یادآور شد: اجرای درست این قانون به تنهایی امکانپذیر نیست.

دکتر علویان با تاکید بر این که اغذیه فروشیها که برای عرضه مواد سالم می‌کوشند باید نسبت به سلامت مردم نیز حساس باشند، افزود: اجرای این قانون و آیین‌نامه دست مسؤولان را نسبت به برخورد با متخلفان و خاطیان باز گذاشته شده است که این نوعی ضمانت اجرایی محسوب می‌شود.

مجازات تعیین شده برای شروع کار بسیار مناسب است

دکتر غلامرضا حیدری، عضو کمیته کشوری مبارزه با دخانیات نیز در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ایسنا لایحه جامع کنترل و مبارزه با دخانیات را گام مؤثری در این راستا خواند و تاکید کرد: وزرات بهداشت ۳ ماه فرصت دارد که دستورالعمل‌های این لایحه را تهیه و تنظیم و ‌مجری اصلی را انتخاب کند و در صورت مشاهده تخلف، بر اساس جرایم پیش‌بینی شده در این لایحه، قانون را اعمال نماید.

وی در ادامه میزان مجازات‌های تعیین شده در این لایحه که حدود ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار ریال است را برای شروع کار، بسیار خوب توصیف کرد.

حیدری در مورد ممنوعیت تولید و عرضه محصولات دخانی در بسته‌بندی‌های ۲۰ عددی و ممنوعیت فروش و عرضه به صورت نخی و بسته‌های باز شده اظهار کرد: افراد جوان و نوجوان و افرادی که توانایی خرید سیگار را ندارند با خرید نخی سیگار، ادامه مصرف‌شان تداوم می‌یابد و یکی از اقدامات و راهکارهایی که به کنترل مصرف دخانیات در این افراد کمک می‌کند، ممنوعیت فروش سیگار به صورت بسته‌ای است.

عضو کمیته کشوری مبارزه با دخانیات همچنین در رابطه با فروش دخانیات در اماکن مجاز اظهار کرد: بسیاری کشورها با عرضه دخانیات در مراکز خاص از آن به عنوان یکی از راههای محدودیت مصرف سیگار استفاده می‌کنند. در واقع عرضه سیگار باید در ساعات و در مکانهای مشخص صورت گیرد. بنابراین یکی از مصوبات مهم برای کنترل مصرف سیگار، عرضه دخانیات در مراکز خاص است که طبق آن اماکن مجازی باید تحت نظر دولت با گرفتن مجوز در جهت عرضه سیگار اقدام کنند و بر همین اساس مالیات‌های فروش را نیز بپردازند.

دکتر حیدری همچنین در خصوص درج پیام‌ها و طرح‌های آثار سوءاجتماعی و اقتصادی بر روی بسته‌های سیگار خاطرنشان کرد: علاوه بر این، تجربه ۱۰ ساله‌ اغلب کشورهای دنیا نشان داده است پیام مصوب بهداشتی روی بسته‌های سیگار هم به صورت مصور و هم خط درشت می‌تواند تا حد زیادی در انزجار نسبت به دخانیات مفید واقع شود و بر اساس آمارها این اقدام توانسته حدود ۱۰ درصد از مصرف سیگار بکاهد.

وی با اشاره به ادغام خدمات مشاوره‌ای ترک دخانیات در نظام بهداشتی کشور توضیح داد: برای این لایحه خدمات رایگان، خدمات سهل‌الوصول و خدمات مشاوره درمان ترک در سراسر کشور در مراکز بهداشتی استان در اختیار مردم قرار می‌گیرد و باید این خدمات با برنامه‌ در سیستم پزشکی کل کشور ادغام شود تا از این طریق پزشکان و بهداشت‌یارانی که در این مراکز فعالیت می‌کنند بتوانند خدمات را به کلی به مراجعان ارائه دهند.

دکتر حیدری همچنین در مورد تبلیغ و تشویق مستقیم و غیر مستقیم مصرف سیگار و مجازات عاملان این کار، خاطر نشان کرد: طبق این لایحه اگر تبلیغ و اقدامی باعث ترغیب افراد به مصرف دخانیات شود بر اساس قانون مشمول برخورد می‌شود.

عضو کمیته کشوری مبارزه با دخانیات این اقدام و لایحه را اقدامی مثبت در جهت کاهش مصرف دخانیات دانست و به ایسنا گفت: این قانون در واقع ابزاری مناسب است که باید بر اساس تجربیات دنیا از آن استفاده مثبت شود تا به نتیجه مناسب برسد؛ ولی در صورت عدم اجرای مناسب آن این قانون نیز مفید نخواهد بود.

وی پیشنهاد داد: ستاد کنترل مبارزه با دخانیات بهتر است علاوه بر وزرا با حضور شخص رییس جمهور تشکیل شود چرا که حضور ایشان باعث اعتبار بخشیدن بیشتر به قوانین می‌شود.

افراد جامعه باید از بندهای قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات آگاه شوند

دکتر حیدری تصریح کرد: به هر حال شرایط باید به نحوی باشد که افراد از تمامی بندهای این لایحه اطلاع پیدا کنند و این امر باید توسط رسانه‌ها به گوش مردم برسد چرا که اطلاع اشخاص از حقوق‌شان می‌تواند مبارزه با دخانیات را موجه کرده و به تحقق اهداف کمک بیشتری کند.

تاریخ بروزرسانی : 2006-10-20 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو