۲۰۰۶ ،سال به هم‌ریختگی کنترل موادمخدر

۲۰۰۶ ،سال به هم‌ریختگی کنترل موادمخدر اعتیاد

گزارش سالانه ۲۰۰۷ دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل (UNODC) با عنوان «پوششی بر فعالیتهای سال ۲۰۰۶» و با هدف بازبینی فعالیتهای این سازمان در سراسر جهان در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. به گزارش گروه «اجتماعی» ایسنا آنتونیو ماریا کاستا، رییس دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل در مقدمه […]

گزارش سالانه ۲۰۰۷ دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل (UNODC) با عنوان «پوششی بر فعالیتهای سال ۲۰۰۶» و با هدف بازبینی فعالیتهای این سازمان در سراسر جهان در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. به گزارش گروه «اجتماعی» ایسنا آنتونیو ماریا کاستا، رییس دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل در مقدمه این گزارش با اشاره به وظایف گسترده این سازمان خاطرنشان کرد: این دفتر اداره‌ای کوچک با تعهداتی بزرگ است. و برای حداکثر تأثیرگذاری، خود را در موقعیت محوری اساسی برای بهره‌مندی از توجه جهانی و منابع خلاق در راستای کنترل قاچاق مواد مخدر و جلوگیری از جنایت، تخلفات و تروریسم قرار داده است.
وی افزود: افغانستان در سال ۲۰۰۶ بیشترین میزان برداشت تریاک را در جهان داشته است؛ اما این دفتر جز گرفتن آمار از کشت خشخاش، فعالیتهای دیگری نیز در افغانستان داشته است و علاوه بر قرار دادن این مشکل در معرض توجه جهانی، راه‌حل‌هایی نیز ارائه کرده است.

کاستا با بیان این که دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل نسبت به افزایش مصرف کوکائین در سال ۲۰۰۶ در اروپا هشدار داده است، ادامه داد: در حالی که مصرف کوکائین در این سال در سراسر جهان کاهش یافته؛ اما در مقابل، رشد قابل ملاحظه‌ای در اروپا داشته است. برای پاسخگویی به این نیاز رو به افزایش، قاچاقچیان به دنبال راههای جایگزین و غیرقانونی برای حمل این قبیل محموله‌ها مانند کارائیب و غرب آفریقا هستند.

به گفته وی این مناطق که تاکنون با فقر و شمار بالای جوانان بیکار دست به گریبان بوده‌اند، هم‌اکنون نیز با مشکلات بیشتری چون فساد، جرم و جنایات ناشی از قاچاق مواد مخدر مواجه هستند.

رییس دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل اظهار کرد: این سازمان توجه خود را متوجه تضعیف رابطه‌های بین مواد مخدر، جرم و عقب‌افتادگی کرده و در تلاش است به این کشورها کمک کند تا از گرداب آلودگی و فساد بگریزند.

گفتنی است، در ادامه این گزارش، UNODC به بررسی مهمترین رویدادهای سال ۲۰۰۶ پرداخته و این سال را به عنوان سال پرفراز و نشیب در زمینه کنترل مواد مخدر معرفی کرده است.

در این بخش از گزارش آمده است: سال ۲۰۰۶، مملو از به هم ریختگی و تفاوت در بخش کنترل بین‌المللی مواد مخدر بود. در این سال اخبار خوبی درباره موفقیت چشمگیر کشورهای مثلث طلایی بویژه لائوس در زمینه مقابله با تولید غیرقانونی تریاک منتشر شد؛ اما از سویی دیگر این اخبار خوب با خبرهای بعدی از افغانستان در زمینه تولید انبوه تریاک، پوشیده شد. آمارها نشان داده است در افغانستان که ۹۲ درصد کل تریاک جهان را تأمین می‌کند، میزان تولید این ماده مخدر با ۴۹ درصد افزایش رکوردهای قبلی را شکسته است.

از سویی دیگر UNODC در این سال هشدار داد که مصرف هروئین در کشورهای غرب اروپا به شکل افراطی رو به افزایش بوده و همچنین یکی دیگر از موارد نگرانی افزایش مصرف کوکائین در اروپاست.

یکی دیگر از نکات مهم و قابل ذکر در سال ۲۰۰۶ این است که UNODC چندین برنامه مهم را برای حمایت از تلاش‌های بین‌مرزی در زمینه مقابله با مواد مخدر و جنایات سازماندهی شده، اجرا کند.

شایان ذکر است در ماه فوریه پنج کشور آسیای مرکزی، روسیه و آذربایجان در زمینه راه‌اندازی یک مرکز اطلاعاتی منطقه‌ای در شهر آلماتی قزاقستان برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر به توافق رسیدند و همچنین کشورهای عضو سازمان برای بازبینی کنوانسیونی علیه فساد با یکدیگر دیدار کردند.

در این دیدار نمایندگان ۸۰ کشور جهان در یک کنفرانس عالیرتبه در اردن به بازبینی اولین سال فعالیت این کنوانسیون پرداخته و توافق کردند که مکانیزم‌هایی برای بازگرداندن دارایی‌های دزدیده شده به کشورهای مبدا و مالک اصلی آنها و کنترل اجرای کنوانسیون طراحی کنند.

از سویی دیگر در سال ۲۰۰۶، UNODC ابزارهای کمکی فنی برای پلیس، ادارات ‌مجری قانون و کارشناسان جنایی فراهم کرد. در اکتبر ۲۰۰۶ این سازمان میزبان نخستین گردهمایی جهانی همکاری در وین برای بخش خصوصی و مؤسسات بین‌المللی با هدف کشف راههایی برای مقابله با مشکلات جهانی چون مصرف مواد مخدر، قاچاق انسان و شیوع ایدز بود.

بنابر این گزارش UNODC همچنین با همکاری کمیته ملی المپیک قطر یک صندوق جهانی ورزش افتتاح کرد که هدف از این اقدام اجرای برنامه‌ای برای استفاده از ورزش برای جلوگیری از مصرف مواد مخدر و پیشگیری از رفتارهای جنایتکارانه بین جوانان مستعد بوده است.

بر این اساس در مجموع این سازمان از افزایش قابل توجه برنامه‌های خود در راستای مقابله با مواد مخدر، جرم و جنایت گزارش کرده است.

به گزارش ایسنا در ادامه این گزارش با اشاره به وضعیت قاچاق انسان در جهان آمده است: قاچاق انسان جنایتی علیه انسانیت است؛ در واقع هر کشوری در جهان به گونه‌ای با این نوع قاچاق، برای سوء‌استفاده‌های جنسی از قربانیان این معضل یا به منظور کشیدن کار اجباری از این افراد، دست به گریبان است.

اگرچه آمارها و اطلاعات جهانی قابل اطمینان در زمینه قاچاق انسان محدودند؛ اما به اعتقاد کارشناسان در واقع شمار قربانیان این معضل امروزه به یک نسبت همه‌گیری رسیده و قربانیان اصلی این معضل زنان و کودکان هستند.

UNODC در این خصوص با تمام کشورها هم در بخش طرح قوانین و ایجاد استراتژیهای ملی ضد قاچاق انسان و هم در زمینه ارائه منابعی برای اجرای این قوانین و استراتژی‌ها کمک و همکاری داشته است.

این گزارش می‌افزاید: در سال ۲۰۰۶ این سازمان نیروهای پلیس، گاردهای مرزی، بازرسان، قضات و پرسنل سازمانهای غیر دولتی را در بسیاری از کشورها از جمله بورکینافاسو، فنلاند، غنا، لائوس، مولداوی، نیجریه، آفریقای جنوبی، اوکراین و ویتنام در راستای مقابله با این نوع قاچاق تعلیم و آموزش داده است.

در ادامه این گزارش در زمینه حوزه‌های فعالیت دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل موضوعات و معضلات فوق آمده است: دفاتر منطقه‌ای UNODC در خاورمیانه و آفریقای شمالی ۱۹ کشور را پوشش داده است.

براین اساس این فعالیتها شامل مقابله با قاچاق غیرقانونی و جنایات سازماندهی شده، مقابله با مصرف مواد مخدر و ابتلا به ایدز در رابطه با مصرف این مواد و بالاخره ارتقای نقش قانون و اصلاح سیستمهای قضایی جنایی بوده است.

تاریخ بروزرسانی : 2007-04-09 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد