۱۹۶ عامل دخیل در شیوع مصرف مواد مخدر

۱۹۶ عامل دخیل در شیوع مصرف مواد مخدر اعتیاد

ایسنا:نتایج تحقیقاتی نشان می‌دهد که اغلب معتادان دارای ساخت خانواده‌ای فقیر و از لحاظ شغلی در سطح پایین اجتماعی قرار دارند. به گزارش گروه اجتماعی ایسنا این نتایج، بیانگر سطح کم تحصیلات معتادان، موقعیت شغلی نازل و سکونت در محله‌های پر جمعیت شهر است و اغلب معتادان از نظر خانوادگی، فاقد خانواده کامل بوده و […]

ایسنا:نتایج تحقیقاتی نشان می‌دهد که اغلب معتادان دارای ساخت خانواده‌ای فقیر و از لحاظ شغلی در سطح پایین اجتماعی قرار دارند.
به گزارش گروه اجتماعی ایسنا این نتایج، بیانگر سطح کم تحصیلات معتادان، موقعیت شغلی نازل و سکونت در محله‌های پر جمعیت شهر است و اغلب معتادان از نظر خانوادگی، فاقد خانواده کامل بوده و از نظر درآمدی نیز کم درآمد هستند و روابط عاطفی خوبی در خانواده آنها برقرار نبوده است.
بررسی صورت گرفته توسط محمود رضا عرب، کارشناس اداره کل بهزیستی فارس نشان می‌دهد که اختلافات خانوادگی مهمترین دلیل شیوع و گسترش موادمخدر در بین جوانان ۱۴ تا۲۸ سال مراجعه‌کننده به مراکز است.
بر اساس این تحقیق ساختار خانواده، جو عاطفی حاکم بر خانواده، عدم حضور پدر در خانواده، کنجکاوی و ماجراجویی، سرکوب نیاز جوانان، تعارض ارزشها، اختلالات روانی و جسمی و روابط بین جوانان و والدین تأثیر مهمی در گرایش افراد به اعتیاد دارد.
یافته‌های این بررسی نشان می‌دهد که گروه سنی ۲۲ تا ۲۵ سال و بیکاران دارای بالاترین فراوانی اعتیاد هستند و کمترین جمعیت نیز مربوط به قشر دانشجویان است؛ این در حالیست که اعتیاد در بین متأهلین بیش از مجردین و افرادی که همسرانشان را از دست داده‌اند، مشاهده شده است .
در این تحقیق با اشاره به این که شیوه‌های درمانی موجود برای ترک اعتیاد چندان مؤثر نیست، ‌تصریح شده است: ۷۹درصد افراد پرسش شده حداقل یک بار ترک اعتیاد کرده‌اند؛ لذا پیشگیری در اعتیاد یک ضرورت جدی است.
فقدان نظام حمایتی و پویا پس از ترک، فقدان مهارتهای زندگی و اجتماعی در بین افراد، بحرانهای مختلف اجتماعی و فرهنگی و از همه مهمتر بحرانهای اقتصادی و نیز بحرانهای خانواده و اختلالات روانی در فرد، بر اساس بررسی‌های انجام شده، باعث تشدید نرخ اعتیاد شده است.

در گزارش بهزیستی فارس از وجود ۱۹۶ عامل دخیل در شیوع مصرف مواد مخدر خبر داده و به ترتیب تریاک، هرویین و حشیش بیشترین موادمصرفی در بین معتادان ذکر شده است. همچنین مقاطع تحصیلی سیکل و راهنمایی بیشترین جمعیت معتادان را شامل می‌شود.

تاریخ بروزرسانی : 2006-08-05 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو