کشف بیش از 240 تن مواد مخدر در 4 ماه نخست - اعتیاد

کشف بیش از ۲۴۰ تن مواد مخدر در ۴ ماه نخست

کشف بیش از ۲۴۰ تن مواد مخدر در ۴ ماه نخست اعتیاد

مدیر کل امور اجرایی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در ۴ ماه نخست سال جاری بیش از ۲۴۰ تن انواع مواد مخدر کشف شده که بیشترین کشفیات آن مربوط به ماده مخدر تریاک بوده است. به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مسعود زاهدیان با بیان اینکه در ۴ ماه گذشته ۷۱۲ باند بزرگ توزیع مواد […]

مدیر کل امور اجرایی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در ۴ ماه نخست سال جاری بیش از ۲۴۰ تن انواع مواد مخدر کشف شده که بیشترین کشفیات آن مربوط به ماده مخدر تریاک بوده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مسعود زاهدیان با بیان اینکه در ۴ ماه گذشته ۷۱۲ باند بزرگ توزیع مواد مخدر در کل کشور کشف و منهدم شده است، اظهار داشت: در مجموع ۲۴۵ تن و ۸۸۱ کیلوگرم انواع مواد مخدر از این باندها کشف شده که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد افزایش رشد داشته است.وی گفت: از مجموع این کشفیات ۲۱۰ تن توسط نیروی انتظامی، ۳۴٫۵ تن توسط وزارت اطلاعات و مابقی توسط سایر نیروهای مسئول در امرمقابله کشف و ضبط شده که بیشترین کشفیات آن مربوط به ماده مخدر تریاک بوده است.

مدیر کل امور اجرایی گفت: در این ارتباط ۷۶ هزار و ۷۷۴ نفر قاچاقچی، توزیع کننده و فروشنده جزئی با اقدامات اطلاعاتی و فعالیتهای پلیسی شناسایی و دستگیر شدند که حدود ۵ درصد این رقم جزء عناصر اصلی شبکه های قاچاق محسوب می شوند.

زاهدیان حاکم شدن رویکرد علمی و اطلاعاتی در جهت شناسایی و کشف عناصر شبکه های قاچاق در پلیس و وزارت اطلاعات را موجب افزایش درصد کشفیات مواد مخدر طی سالهای اخیر دانست و افزود: این از دستاوردهایی است که طی این سالها با تغییر ساختار عملکردی و پیگیری پرونده های مرتبط با مواد مخدر شکل گرفته است و انجام این فعالیتها می تواند در راستای ارتقای فعالیتهای یگان های مبارزه موثر باشد.

وی گفت: در ۴ ماه اول سال جاری بیشترین کشفیات مربوط به استانهای شرق و حاشیه شرق از جمله کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان رضوی و فارس بوده است.

وی ادامه داد: کشفیات مواد مخدر در مناطق شرقی کشور نشان دهنده تلاشها و فعالیتهای جمهوری اسلامی ایران در راستای کنترل مرزها و افزایش یگانهای عملیاتی در مناطق منتهی به شرق کشور است که تاثیر مثبتی در عملکرد یگانهای شرق و حاشیه شرق داشته و همچنین نویدبخش کاهش انتقال مواد مخدر به داخل کشورمان بوده است.

این مقام مسئول در ستاد با اشاره به مبارزه با قاچاق مواد مخدر در مرزهای غربی کشور گفت: در استانهای آذربایجان غربی و کردستان نیز چند شبکه بین المللی قاچاق منهدم شد و قاچاقچیان زیادی نیز دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

زاهدیان بیان داشت: امسال در آبهای حوزه خلیج فارس نیز یگانهای دریابانی نیروی انتظامی به چندین شبکه ضربه وارد و از ترانزیت مواد مخدر از طریق دریا جلوگیری کرده اند. این عملکردها از دستاوردهای مهم نیروی انتظامی برای کنترل ترانزیت مواد مخدر در جهت ضربه زدن به شبکه های قاچاق محسوب می شود که توانسته در جلوگیری از عبور مواد مخدر در این نقطه جغرافیایی، اقدامات موثری را انجام دهد.

وی احداث دیوار و سیم خاردار، ایجاد تجهیزات الکترونیکی و اقدامات مهندسی در مرزها را از جمله اقدامات موثر جمهوری اسلامی ایران در روند مقابله برشمرد و گفت: اگر اقدامات عمرانی مرزها در سال جاری و سال های بعد به خوبی انجام و به موقع به نیروی انتظامی واگذار شود، فعالیتهای ما در کنترل مرزها تکمیل و نقش مرزبانی نیز در مبارزه با مواد مخدر برجسته تر خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد که اگر دولت این اعتبارات را به موقع به یگانهای مرزبانی بدهد آنها می توانند عملیات مهندسی را در مرزها کنترل کنند.

زاهدیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش گمرک در کنترل ورود و خروج مواد مخدر گفت: امروزه وجود اداره کل مبارزه با مواد مخدر در گمرک با سازماندهی منظم و منسجم خود در جهت کنترل مرزهای ورودی و خروجی کشور نقش موثری را ایفا می کند، فعال بودن نیروهای گمرک و تجهیز گمرک ها به سگ های موادیاب در آینده نزدیک از اقدامات موثر این سازمان در افزایش کنترل ورود و خروج مواد به کشور محسوب می شود.

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2009-08-12 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :