چه آسان مرگ را استقبال می کنیم!

چه آسان مرگ را استقبال می کنیم! اعتیاد

مهر – دود تنباکو و سیگار حاوی بیش از چهار هزار ماده شیمیایی است که شمار زیادی از آنها مواد محرک یا سمی و سرطان زا هستند. این در حالی است که جمعیت افراد سیگاری همچنان رو به فزونی بوده و از سوی دیگر سن مصرف مواد دخانی نیز در حال کاهش است. به گزارش […]

مهر – دود تنباکو و سیگار حاوی بیش از چهار هزار ماده شیمیایی است که شمار زیادی از آنها مواد محرک یا سمی و سرطان زا هستند. این در حالی است که جمعیت افراد سیگاری همچنان رو به فزونی بوده و از سوی دیگر سن مصرف مواد دخانی نیز در حال کاهش است.
به گزارش خبرنگار مهر، دود سیگار بیش از ۴۰ نوع ترکیب سرطان زا دارد و نیکوتین موجود در دود سیگار و تنباکو به سرعت جذب جریان خون می شود و ظرف ۳ ثانیه به مغز می رسد و روی سلولهای عصبی آن اثر می گذارد و… اینها، جملات هشدار دهنده ای است که با شنیدن آنها، وحشت از مرگ را به جان آدمی می اندازد اما وقتی از این حرفها و نصایح دور می شویم، دوباره وسوسه می شویم و یک نخ سیگار دود می کنیم.

به گفته یک متخصص خون و انکلوژی، استفاده از مواد دخانی مهم ترین عامل مرگ و میرهای قابل پیشگیری محسوب می شود و از هیمن رو، خطر بروز سرطان در سیگاری ها بیش از دیگران است و این افراد حداقل ۱۵ سال زودتر از افراد غیر سیگاری به سنین در معرض خطر سرطان می رسند. ضمن اینکه خطر بیماری قلبی و سرطان ریه در افراد غیر سیگاری که در خانه در معرض دود سیگار اطرافیان خود هستند، ۲۵ درصد بیشتر از دیگران است.

از سوی دیگر، بررسی ها نشان می دهد که ۵۰ درصد سرطان های مثانه در مردان و بیش از ۳۰ درصد سرطان های مثانه در زنان با استعمال دخانیات ارتباط دارد و سرطان کلیه نیز در افراد سیگاری شایع تر است و نکته مهم تر در مورد مضرات سیگار، اینکه خطر پیدایش سرطان سینه در زنان سیگاری و حتی در زنانی که در معرض دود سیگار اطرافیان هستند (در مکانهای سربسته)، بیش از سایر زنان است.

دکتر حسن آذری پور، عضو کمیته کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، از سیگار به عنوان تنها ماده اعتیادآور نام می برد که به طور قانونی در دسترس همگان قرار دارد.

وی در دسترس بودن و قیمت ارزان سیگار را، یکی از مهم ترین فاکتورهایی می داند که باعث تسهیل در مصرف سیگار می شود.

عضو کمیته کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، از گرایش به سمت مصرف مواد دخانی در سنین ۱۳ تا ۲۵ سالگی خبر می دهد و می افزاید: ۹ میلیون نفر از جمعیت ۷۰ میلیونی کشور سیگاری هستند.

آذری پور با اعلام این مطلب که ۲۵ درصد از جمعیت بالای ۱۵ سال ایران در معرض شیوع مصرف مواد دخانی قرار دارند، می گوید: ۱۴،۱ درصد افراد سیگاری در کشورمان، بین ۱۳ تا ۱۵ سال هستند.

سازمان ملل متحد، در گزارشی اعلام کرده در صورت ادامه روند کنونی مصرف سیگار، تعداد قربانیان سیگار تا پایان قرن به یک میلیارد نفر می رسد. در قرن حاضر تا کنون ۵۰۰ میلیون نفر در اثر مصرف دخانیات جان باخته اند و چنانچه این روند مهار نشود تا پایان قرن ۵۰۰ میلیون نفر دیگر نیز به این آمار اضافه خواهند شد.

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-25 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد