پیشگیری از سوء مصرف مواد نیازمند…

پیشگیری از سوء مصرف مواد نیازمند… اعتیاد

پیشگیری از سوء مصرف مواد نیازمند…Reviewed by Afshari on Sep 9Rating: سرپرست دفتر تحقیق و توسعه معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی گفت: پیشگیری از سوء مصرف مواد نیازمند مشارکت جدی مردم و بخش‌های دولتی و غیر دولتی است. به گارش خبرنگار اجتماعی فارس مهرداد احترامی امروز در نشست علمی پژوهشی که با عنوان « نقش بخش‌های […]

پيشگيري از سوء مصرف مواد نيازمند...Reviewed by Afshari on Sep 9Rating:

سرپرست دفتر تحقیق و توسعه معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی گفت: پیشگیری از سوء مصرف مواد نیازمند مشارکت جدی مردم و بخش‌های دولتی و غیر دولتی است.
به گارش خبرنگار اجتماعی فارس مهرداد احترامی امروز در نشست علمی پژوهشی که با عنوان « نقش بخش‌های مختلف جامعه در پیشگیری از اعتیاد» در مجموعه فرهنگی شقایق برگزارشد، اظهار داشت: مشکل اجتماعی وضعیتی است که از نظر شمار قابل توجهی از مردم، کیفیت زندگی یا مهمترین ارزشهای آنها را تهدید می‌کند و حل آن نیازمند برنامه اجتماعی است.
عضو اتاق فکر فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر، فقر، نابرابری‌ها، انحرافات و آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد، جرم، فحشا و خشونت را از مشکلات اجتماعی برشمرد و گفت: بی‌سوادی، بیکاری، فرار دختران، خودکشی، پوشش ناکافی خدمات سلامت و اختلاس نیز از جمله مشکلات نهادهای اجتماعی محسوب می‌شود.
احترامی با بیان اینکه پیشگیری از سوء مصرف مواد و سایر مشکلات اجتماعی نیازمند مشارکت جدی مردم و بخش‌های «غیر دولتی و خصوصی» و «دولت و حکومت» است، گفت: اعتماد و شفاف‌سازی بین اعضا، همکاری برای گفت‌وگو و تبادل نظر، انسجام به معنی حساسیت و تعهد نسبت به انجام مسائل و قبول مسئولیت از اصول اساسی مشارکت در پیشگیری از سوء مصرف مواد در این بخش‌ها به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: به منظور دستیابی به هدف ایجاد مشارکت برای پیشگیری از اعتیاد، حکومت نقش اولیه و مهمی را دارد و لازم است که در زمینه رویکرد ارتباط سازمان یافته با مردم، راهبردهای حمایت، آموزش، پژوهش و شفاف‌سازی را در این زمینه پیگیری کند.
احترامی افزود: بخش غیر دولتی و خصوصی نیز باید با تقویت دانش و مهارت خود، مدیریت فعالیت‌های داوطلبانه و ارائه خلاقیت‌های فراوان به مسئله اصلی یعنی آسیب‌های اجتماعی بپردازد.
سرپرست دفتر تحقیق و توسعه معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی گفت: از مردم نیز این انتظار وجود دارد که به سرنوشت خویش علاقه‌مند باشند و شیوه‌های مداخله در تصمیم‌گیری، اجرا و ارزشیابی مسئولیت‌های اجتماعی را بیاموزند.
احترامی اظهار داشت: تسهیل قانونی مداخله‌ مردم در تصمیم‌گیری‌های محلی و ملی برای پیشگیری از اعتیاد، جهتگیری توانمندسازانه در طراحی تمام برنامه‌های حکومتی، تقویت گسترده راهبرد حمایت‌یابی رسانه‌ای برای ایجاد جبهه‌ واحد، برنامه‌ریزی در جهت به‌وجودآمدن افراد متخصص، پژوهشگر و تحلیل‌گر و توجه به توصیه‌های سلامت عمومی در برنامه‌ریزی از جمله پیشنهادات ارائه شده در جهت بهره‌گیری مناسب از مشارکت در پیشگیری از سوء مصرف مواد به شمار می‌رود.
وی افزود: تعرفه در سیاست و قانونگذاری، تغییر کردار سازمانی، آموزش ارائه دهندگان خدمت، ارتقاء آموزش اجتماعات و تقویت دانش و مهارت فردی از جمله مداخلات پیشگیرانه در بخش‌های مختلف جامعه محسوب می‌شود که با بکارگیری این مداخلات می‌توانند از اعتیاد و سایر مشکلات اجتماعی جلوگیری کنند.

تاریخ بروزرسانی : 2009-09-09 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد