پوشش ۵۰ درصدی معتادان

پوشش ۵۰ درصدی معتادان اعتیاد

معاون سلامت وزارت بهداشت از پوشش حداقل ‌۵٠ درصدی معتادان تزریقی در برنامه کشوری کاهش آسیب خبر داد و گفت: هم اکنون با پوشش ‌٢٠ درصدی ،از ‌٢٠٠ هزار معتاد تزریقی فقط ‌٣ هزار نفر تحت پوشش این برنامه قرار دارند که تا پایان سال این رقم به ‌١٠٠ هزار نفر می‌رسد. دکتر سید موید […]

معاون سلامت وزارت بهداشت از پوشش حداقل ‌۵٠ درصدی معتادان تزریقی در برنامه کشوری کاهش آسیب خبر داد و گفت: هم اکنون با پوشش ‌٢٠ درصدی ،از ‌٢٠٠ هزار معتاد تزریقی فقط ‌٣ هزار نفر تحت پوشش این برنامه قرار دارند که تا پایان سال این رقم به ‌١٠٠ هزار نفر می‌رسد.
دکتر سید موید علویان در سخنرانی علمی روز گذشته خود با عنوان اپیدمیولوژی هپاتیت ویروسی C که در سمینار یکروزه هپاتیت C ارایه کرد ، گفت: هیچ کشوری از بیماری هپاتیت مصون نیست و ‌٣ درصد جمعیت جهانی آلوده به ویروس هپاتیت هستند. وی با اشاره به آمار رو به افزایش هپاتیت C در دنیا،‌اظهارداشت: بر اساس آخرین برآورد جهانی ‌١٧٠ تا ‌٢٠٠ میلیون نفر به ویروس هپاتیت C و ‌٣٠٠ تا ‌۴٠٠ میلیون نفر به ویروس هپاتیت B آلوده‌اند و در ‌١٠٢ کشور از دنیا واکسیناسیون هپاتیت B انجام می شود که در بیش از ‌٧۵ درصد موارد مانع از بروز ابتلا جدید در کشور می‌شود.
معاون سلامت وزارت بهداشت راه انتقال غالب هپاتیت C را اعتیاد تزریقی عنوان کرد و افزود: اطلاعات حاصل از Blood donor در خصوص شیوع هپاتیت c نمی‌تواند اطلاعات قابل اعتمادی باشد و باید برای دستیابی به میزان واقعی عدد حاصله را ‌۵ برابر کرد.
به گفته وی، مسایل اجتماعی و اقتصادی از فاکتورهای موثر در بروز هپاتیت C است که باید در برنامه ریزی‌های کنترلی مدنظر قرار دارد.
علویان با بیان اینکه زیر یک درصد از جمعیت کشورآلوده به ویروس هپاتیت C هستند در ادامه افزود: این رقم در مقایسه با سایر کشورهای منطقه و با وجود همسایگانی نظیر افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه کم است.
وی با بیان اینکه ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی در معرض اعتیاد تزریقی در رفتارهای پر خطر است، در ادامه از طراحی تست غربالگری اهدا کنندگان خون طی ‌٨ ماه اخیر به عنوان استراتژی کنترلی در پاکستان به کمک کشور ایران خبر داد و گفت:‌مهم ترین رکن در درمان HCV و ایدز پیشگیری است که در ‌۶ ماه گذشته جزو استراتژی اصلی و جدید وزارت بهداشت قرار گرفته است.

وی با اشاره به میزان اثر بخشی رفتار اجتماعی در بروز و شیوع هپاتیت C گفت: بر اساس نتایج مطالعه‌ای در ‌١/٣ درصد از کولی‌های شهرکرد هپاتیت C گزارش شده است. خالکوبی، استفاده از سرنگ مشترک در جمعیت روستایی و محیط‌های بسته نظیر سرباز خانه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی از رفتارهای پرخطر در افزایش شیوع هپاتیتC محسوب می‌شوند.

وی همچنین اعتیاد را مرتبط با پدیده فقر، مسایل اجتماعی، روحی و روانی و حتی مسایل سیاسی دانست و افزود: این در حالیست که رعایت مسایل بهداشتی در دندانپزشکی، آرایشگاه‌ها، اورژانس‌، خدمات پیش بیمارستانی نیز الزامی است.

دکتر علویان با اعلام اینکه بر اساس برنامه کشوری و طی یکسال میزان بیماران دیالیزی مبتلا به هپاتیت C از ‌۵/۴ به کمتر از یک درصد کاهش خواهد یافت، گفت: بر این اساس همه بیماران هپاتیتی دیالیزی شناسایی و تحت درمان رایگان قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه به دنبال تدوین پروتکلی برای رعایت استاندارد بهداشتی و مراقبتی بیمارستانی هستیم ،گفت: ‌۶٠ تا ‌٧٠ درصد بیماران هموفیلی، ‌٢٠ تا ‌٣٠ درصد بیماران تالاسمی آلوده به ویروس هپاتیت C هستند.

دکتر علویان با بیان اینکه شیردهی در مادران مبتلا به هپاتیت C بلامانع است، افزود: ارزیابی کودک متولد شده از مادر مبتلا در ماه نخست پس از تولد را نادرست دانست و افزود : باید پس از ‌۶ ماه با روش PCR آلودگی شیرخوار به ارزیابی برسد.

تاریخ بروزرسانی : 2006-12-29 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو