پم چیزک و نور چیزک یک نوع مخدر

پم چيزك تركيب دارويي است كه در واقع اسم تجاري داروي بوپره نورفين بود كه هندو پاكستان به عنوان محصول دارويي و شبه مخدر وارد بازار سوء مصرف كردند.
دكتر شاهين شاد نيا سر پرست بخش مراقبت هاي ويژه مسمومان بيمارستان لقمان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: پم چيزك و نور چيزك به دليل داشتن تركيبات مخدر وارد بازار سوء مصرف شده و حتي به غلط براي درمان اعتياد مورد استفاده قرار گرفت. و گستردگي و رواج مصرف بين معتادان باعث شد عده اي سودجو اين دو نوع آمپول را وارد بازار مصرف كرده در صورتي كه از سوي كارخانجات دارويي توليد نمي شود و قسمت عمده آن را هروئين تشكيل داده و بخشي را نيز كورتون تشكيل مي دهد.

وي ادامه داد: به دليل وجود كورتون در اين آمپول ها به عنوان مسكن از آن استفاده شده و عملا نه تنها بيماري درمان نشده بلكه اعتياد به آمپول ها نيز در فرد ايجاد مي شود و علائم جانبي بيماري كوشينگ كه با علايمي چون بزرگ شدن شكم، حالت كوهان ايجاد مي شود و فرد دچار افزايش وزن شده و در قسمت هاي فوقاني اندام نوارهاي قرمز رنگ ديده مي شود.

وي تصريح كرد: عمدتا اين آمپول ها را در سنين جوانی به عنوان يك دارو مورد مصرف قرار دادند كه وابستگي به آن پيدا كردند و بايد گفت اين آمپول ها روان گردان نيست بلكه يك نوع مخدر شبيه مرفين است و در صورت مسموميت مرگ را به دنبال خواهد داشت و حتي مصرف مرفين آن مشكلات عديده اي براي فرد به دنبال دارد./ل