پرواز درحباب

پرواز درحباب

ایسکانیوز: پسری که قرص اکس خورده بود چشمش را از حدقه بیرون کشید. این تنها یکی از رخدادهای هولناکی است که مصرف قرص های روان گردان به همراه دارد و نمونه های این چنینی بسیار زیادند. در حالی که مبارزه جهانی علیه مواد مخدر افزایش یافته است، اما سوداگران مرگ با بهره گیری از علوم […]

ایسکانیوز: پسری که قرص اکس خورده بود چشمش را از حدقه بیرون کشید. این تنها یکی از رخدادهای هولناکی است که مصرف قرص های روان گردان به همراه دارد و نمونه های این چنینی بسیار زیادند.
در حالی که مبارزه جهانی علیه مواد مخدر افزایش یافته است، اما سوداگران مرگ با بهره گیری از علوم و تغییرات مختلف در شیوه و شکل عرضه مواد (افیونی، روانگردان)، جهان را با خطرهای جدیدی روبرو ساخته است.یکی از اقدامهای آنها، تهیه و ساخت شکلهای جدیدی از محرک های بسیار قوی است که می تواند استفاده کننده را بعضاً با مرگ مواجه کند.”اکستیسی” (ECXSTASY) که متاسفانه در بین جوانان ایرانی نیز، به صورت قرص، آدامس و… مصرف می شود؛ به X شهرت دارد و به هیچ وجه مورد تایید وزارت بهداشت نبوده و مصرف آنها ممنوع اعلام شده است.
کشف نمونه های زیادی از آمپول ها، کپسول ها و قرص ها و نوارهای مختلف با اسامی گوناگون اصلی و تجاری و خریدوفروش آنها در بازار غیرقانونی تهران و شهرستان ها نشانگر این واقعیت تلخ است که تا تقاضا وجود داشته باشد عرضه نیز وجود خواهد داشت.
عشق، باران، محبت
قرص های روانگردان جزو مشتقات آمفتامین هاست که با اسامی قرص های نشاط آور، اکسی، قرصX ، قرص Eپارتی، قرص های عشق، باران، محبت، استار، رد و جت در بین جوانان متداول شده است. این قرص ها در ابتدا به عنوان ضد اشتها و کاهش دهنده وزن و سپس به عنوان عامل تنظیم کننده خلق و خوی معرفی شده بودند و حال آنکه اخیراًٌ (در ۱۰ سال گذشته) به عنوان دارویی نشاط آور مصرف آن رشد سریعی داشته است و در واقع در سالهای گذشته به فکر هیچ کس نمی رسید که این ماده در اواخر قرن بیستم برای توان یافتن و ساعت ها رقصیدن در مجلس های شبانه به کار رود.
پژوهشگران در سال ۲۰۰۳ با استفاده از اسکن PET به بررسی مغز مصرف کنندگان حاضر و قبلی اکستازی پرداختند که این پژوهش نشان داد که در مصرف کنندگان اکستازی، سطوح پائین تر فعالیت سروتونین در مناطق متعدد مغزی وجود دارد اما مصرف کنندگانی که استفاده از اکستازی را ۲۰ هفته قبل از بررسی مغزی قطع کرده بودند تا حدی بهبود کارکرد سروتونین داشتند.
همچنین بر اساس نتایج آماری در فاصله های زمانی ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ موارد مرگ و میر ناشی از مصرف این ماده ۴۰۰ درصد افزایش نشان می داد در حالیکه هم اکنون از ۱۸۵ میلیون معتاد، ۸ میلیون نفر معتاد به مصرف اکستازی هستند.
تحقیقات صورت گرفته در خصوص افراد مراجعه کننده به مطب های خصوصی در تهران در سال ۱۳۸۴ نیز بیانگر این است که میزان مصرف داروهای روانگردان رشد چشمگیری نسبت به سال گذشته داشته است که از نظر جنسیت مصرف کنندگان ۷۶ درصد مرد و ۲۴ درصد زن بوده است.
گاه نشاط، گاه تهوع، گاه تحیر…! سرگشتگی پس از مصرف
“علی جعفر پور” روانشناس در این باره می گوید: اکثریت مراجعه کنندگان و مصرف کنندگان اکستازی بین ۱۸ تا ۲۵ ساله هستند و بیشتر نوجوانان و جوانانیکه برای رقص و تفریح به مهمانی ها می روند مصرف کنندگان این مواد می باشند.
وی ادامه می دهد: اثرات کوتاه مدت این مواد ۲۰ دقیقه تا یک ساعت بعد از مصرف آغاز می شود و تا ۴ الی ۶ ساعت ادامه می یابد.
به گفته جعفرپور مصرف این مواد در آغاز با هجوم ناگهانی انرژی و نشاط و گاه با تهوع و تحیر و سرگشتگی همراه است و عوارض آن تا ۲۴ روز پس از مصرف در بدن شخص ظاهر می شود، البته مصرف کنندگان در فعالیت اول مصرف در مجموع بیشتر علایم مطلوب را تجربه می کند اما با مصرف مکرر، اثرات منفی نمود بیشتری پیدا می کند.
این روانشناس خاطر نشان می سازد: معمولا پس از مصرف اکس، شایع ترین شکایاتِ مراجعه، مربوط به احساس افسردگی، اضطراب و خستگی مفرط است.
به اعتقاد وی سردرد، تهوع، فقدان اشتهاء، تاری شدید، خستگی دهان و بی خوابی از علائم شایعی است که در طول مصرف این قرص ها گزارش می شود.
وی همچنین تصریح کرد: علاوه بر این علائم روانی همچون پرسش افکار، عدم توانایی و تمرکز افکار، توهمات ضعیف و شخصیت زدایی در فرد مصرف کننده دیده می شود.
این روانشناس در ادامه یک عامل را زمینه ساز اصلی گرایش به مصرف مواد شادی آور در جوانان می داند، او می گوید: افرادی که مشکلات روانی مثل شکست در کنکور و شکست در عشق را سپری می کنند و یا افرادی با شخصیت های خاص از جمله افراد با عزت نفس پایین و یا مستعد به افسردگی از جمله کسانی هستند که در خطر مصرف مواد توهم زا قرار می گیرند.
جعفرپور در مورد عوامل خانوادگی موثر در گرایش جوانان به این مواد می گوید: ساختار نامناسب خانواده، عدم پایبندی خانواده ها به ارزش های معنوی، عدم ارضاء نیاز های عاطفی و غیر عاطفی فرزندان از طریق والدین، احساس عدم امنیت روانی جوانان در خانواده، از جمله عوامل موثر در گرایش جوانان به این مواد است.
وی در ادامه به برخی از نشانه ها که باید با بروز آنها والدین هوشیاری خود را افزایش دهند اشاره کرده و می گوید: تغییر دادن گروه دوستان و جایگزین کردن گروهی تازه، افت تحصیلی، حضور بی موقع در مدرسه و بی رغبتی به ورزش، رفتار پرخاشگرانه، خیره شدن به یک نقطه، قفل شدن فک ها، افسردگی، اضطراب و برخی دیگر از رفتارهای عجیب و غریب از جمله نشانه هایی هستند که با بروز آنها در هر نوجوان و یا جوانی، والدین را باید به کنترل نامحسوس رفتارهای آنان ترغیب کند.
گزارش ایسکانیوز به نقل از مرکز اطلاع رسانی ناجا، یک عضو هیأت علمی دانشگاه ارومیه نیز در این باره می گوید: علت اصلی گرایش جوانان به مواد توهم زا مشکلات اجتماعی متعدد نظیر کم امید بودن به آینده است.
پروفسور عباس زاده افزود: چیزی که ما امروز اسمش را مدیریت برخورد با قدرت زندگی می گذاریم، توانایی یا عدم توانایی جوانان در اداره خود و محیط است که در متن چنین مدیریتی وجود دارد.
به گفته وی احساس ضعف و عدم کنترل در برخورد با محیط، مشکلات روانی اجتماعی متعددی را می تواند در بر داشته باشد که در نهایت می تواند جزو عوامل اصلی گرایش جوانان به مواد نشاط آور طبقه بندی می شود.
وی معتقد است: انسان ها در برخورد با محیط و خود یا نفوذ دارند و یا ندارند؛ انسان های مبتکر، خلاق و پرتلاش همه در زمره افرادی هستند که بر محیط اطراف کنترل داشته و نفوذ خوبی دارند، که این افراد شکست ها و پیروزی ها را به حساب خود می گذارند؛ اما دسته دوم که احساس ضعف در کنترل خود و محیط دارند، شکست ها و یا پیروزی های پیرامون خود را بر عهده طبیعت می گذارند که در نهایت چنین افرادی دچار توهم و خیال پردازی شده و مجبور به پناه بردن به چنین موادی می شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه افزود: جوانان تحت تاثیر دو نوع رویکرد کوتاه مدت و بلند مدت قرار می گیرند که رویکرد دومی می تواند در رشد و بالندگی آنها تاثر بسزایی داشته باشد.
دکتر عباس زاده در خصوص عوارض مصرف این مواد در بعد شخصیتی افراد مصرف کننده می گوید: استفاده از این مواد در دراز مدت موجب ضعف اراده و عدم فعالیت، گریز از محافل اجتماعی و ضعف در ایفای نقش های اجتماعی می شود.

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2007-05-23
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز