پان پراگ چیست؟! - اعتیاد

پان پراگ چیست؟!

پان پراگ چیست؟! اعتیاد

ایسکانیوز: پان یا پان پراگ مدتی است که در قالب آدامس و خوشبو کننده های دهان از مرزهای شرقی کشور وارد می شود و به آسانی با قیمت نازل در دسترس عموم به ویژه کودکان و نوجوانان از طریق سوپر مارکت ها، دکه های روزنامه فروشی و دستفروشی ها قرار می گیرد. پان معمولا در […]

ایسکانیوز: پان یا پان پراگ مدتی است که در قالب آدامس و خوشبو کننده های دهان از مرزهای شرقی کشور وارد می شود و به آسانی با قیمت نازل در دسترس عموم به ویژه کودکان و نوجوانان از طریق سوپر مارکت ها، دکه های روزنامه فروشی و دستفروشی ها قرار می گیرد.
پان معمولا در کارگاه های کوچک و غیرقانونی به صورت دست ساز و غیر بهداشتی به صورت خوشبو کننده دهان با طعم های مختلف گیاهی از جمله نعناع، آدامس، پاستیل، پودر و قرص تهیه می شود .و در بسته بندی های آلومینیومی و کوچک مانند (سماق، نمک های رستورانی) یا با عکس هنرپیشه های هندی، پاکستانی وارد می شود.
این ماده که در واقع ترکیبی شبیه همان ماده مخدر معروف به ناس را دارد تا چند سال قبل در بسته های پلاستیکی به رنگ سبز تیره (شبیه حنا) وارد ایران می شد.
ناس از برگ های خشک شده درخت بتل (BETEL) و تنباکو که با آهک مخلوط و کوبیده شده تهیه می شود.
ناس توسط مهاجرین افغانی به صورت زیر زبانی و مکیدنی استعمال می شد که به دلیل تحریک ترشحات بزاقی، فرد مصرف کننده را مجبور به دفع مرتب این ترشحات به خارج می کرد که خود عامل انتقال بیماری های عفونی مثل سل و هپاتیت می شد.
برای تهیه مخدر پان پراگ، دانه های قرمز و درشت درخت تبل که (در زبان اردو، سوپاری یا چاایا نیز نامیده می شود) در برگ درخت مذکور پیچیده به همراه تنباکو، آهک، خاکستر ادویه جات معطر، ساخارین و اسانس های مختلف مخلوط می شود.
حتی در بعضی از انواع، جهت افزایش قدرت گیرایی و نشئه کنندگی و سرخوشی، ترکیبات مخدر و یا توهم زای دیگری از جمله تریاک و حشیش و در مواردی ترکیبات شیمیایی دیگری از جمله آرسنیک و منیزیم و سرب به آن افزوده می شود.
متاسفانه در برخی موارد افزودن داروهای روانگردان از قبیل اکستازی نیز به پان گزارش شده است.
اسامی رایج پان پراگ:
راجا،تایتانیک، ناس، نسوار، دپی کویر، ملوان زبل، پان اسفناج، سیگار چرس سوپاری، پان، چاآیا، گوتکاو ویتامین از جمله اسامی رایج پان پراگ است.
احساس سبکی، گیجی و سرخوشی، از دست دادن تعامل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیر طبیعی در چشم ها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، دندان قروچه، لرزش، اختلال در خواب، وابستگی روحی و روانی ،بیماری های لثه و سرطان لثه، سرطان حنجره و روده بزرگ، نارسایی های کلیوی از جمله عوارض مصرف مخدر پان پراگ است.
خبرگزاری ایسکانیوز می افزاید: مصرف پان توسط کودکان دبستانی و نوجوانان می تواند به عنوان دروازه مصرف مواد مخدر سنگین و قوی تر مطرح شود و مقدمه ای برای تجربه مصرف موادمخدر قوی تر، وابستگی و اعتیاد به آنها باشد.
از این جهت آگاه سازی خانواده ها، مسوولین آموزش و پرورش و در مرحله بعد نیز دانش آموزان به عنوان گروه هدف بسیار مهم و ضروری است.
در پایان به اطلاع عمومی مردم می رساند مرکز مشاوره امین در راستای کاهش آسیب های ناشی از مواد مخدر و همچنین پیشگیری با شماره تماس ۷۷۳۴۹۹۹۶ و ۳۳۴۷۴۵۴۵ آماده پاسخگویی به شهروندان است./۱۸۷/۱۲۵

تاریخ بروزرسانی : 2008-06-30 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :