یکسان بودن تاثیرات وعوارض متادون

ایسنا-مديركل درمان و بازپروري ستاد مبارزه با مواد مخدر با بيان اين كه قرص‌هاي توزيع شده در مراكز درماني با نام‌هاي هايدون و متادكس از انواع متادون و داراي علائم و عوارض و تاثيرات مشابه اين دارو هستند، خاطر نشان كرد: شايعات موجود در مورد بيشتر بودن عوارض يا تاثيرات يكي از اين داروها نسبت به ديگري به هيچ وجه صحت ندارد. دكتر سعيد صفاتيان در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعي» ايسنا، در توضيح اين مطلب افزود: تا حدود يك سال قبل داروهاي متادون تنها با نام متادون و به صورت قرص‌هاي پنج ميلي‌گرمي سفيد رنگ، توسط شركت داروپخش توليد و در مراكز درماني توزيع مي‌شد، اما از يك سال پيش اشكال جديد داروي متادون نيز به تدريج وارد بازار شدند.

وي در تشريح نام‌ها و علائم انواع جديد داروي متادون گفت: اين دارو هم اكنون با نام هايدون نيز توسط شركت دارو پخش توليد و در بازار عرضه مي‌شود و علاوه بر اين كه شكل اين دارو نيز كاملا مشابه متادون يعني قرص پنج ميلي گرمي سفيد رنگ است، همه علائم و عوارض آن نيز مشابه متادون است.

صفاتيان با تاكيد بر اين كه داروي متادون توزيعي در مراكز درماني هيچ تغييري نكرده و تنها با اشكال جديد توزيع مي‌شود در ادامه متادكس را نوع ديگري از متادون برشمرد و اعلام كرد: اين دارو نيز كه توسط شركت مهر دارو توليد مي‌شود، يك قرص سفيدرنگ پنج ميلي‌گرمي است كه البته اندازه آن تا حدي بزرگ‌تر از متادون و هايدون است، اما از علائم و عوارض كاملا مشابه آن دو داروي ديگر برخوردار است.

وي با تاكيد مجدد بر اين كه تاثيرات اين سه دارو كاملا مشابه يكديگر است، اظهار كرد: توزيع هايدون و متادكس در برخي مراكز درماني، دليلي بر تفاوت اين مراكز با ساير مراكز درمان نگهدارنده اعتياد با متادون نيست.

مدير كل درمان و بازپروري ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن تكذيب شايعات موجود در مورد برتر بودن يكي از اين سه دارو از نظر تاثيرات يا بيشتر بودن عوارض يكي نسبت به ديگري يادآور شد: داروي متادون از تاثيراتي مانند اثرات ضد دردي، تسكين بخشي، تا حدي سرخوشي، يبوست و سخت كردن حركات گوارشي، كاهش خفيف ضربان قلب و مهم‌تر از همه از بين بردن وسوسه مواد مخدر و منع معتاد از مصرف حداقل تا 24 ساعت برخوردار است كه همه اين تاثيرات و عوارض در همه انواع متادون، اعم از هايدون و متادكس نيز مشابه است.

انتهاي پيام