وزیر بهداشت قلیان اکسیژنی راردکرد

وزیر بهداشت قلیان اکسیژنی راردکرد

لنکرانی با بیان این که تلاش درجهت زنده نگه داشتن قلیان برای سلامت کشور و ارتقا آن مفید نیست، تاکید کرد: اگر قرار باشد چیزی در اوقات فراغت ما از اصالت ماهیتی برخوردار باشد، آن قلیان نیست. به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری ایسنا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه مراسم تودیع […]

لنکرانی با بیان این که تلاش درجهت زنده نگه داشتن قلیان برای سلامت کشور و ارتقا آن مفید نیست، تاکید کرد: اگر قرار باشد چیزی در اوقات فراغت ما از اصالت ماهیتی برخوردار باشد، آن قلیان نیست.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری ایسنا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که از زمان تاسیس سازمان بهداشت جهانی از اعضای اولیه این سازمان بوده و از همان زمان به ویژه از سال ۱۹۸۴ تاکنون همکاری‌های جدی با این سازمان ادامه دارد. وی با بیان این که دفتر منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی، دکتر ناننتی را به عنوان نماینده جدید این سازمان در ایران معرفی کرده است، ادامه داد: دکتر مبشر شیخ مدت چهار سال نماینده این سازمان در ایران بوده است. خوشبختانه طی این چهار سال همکاری‌های خوبی صورت گرفت به طوری که در صحنه‌های ملی و بین المللی حضور جدی داشتیم که از آن جمله می‌توان به برگزاری اجلاس منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی در اصفهان (حدود دو سال پیش) و همچنین برگزاری کنفرانس بین‌المللی در بخش تحقیقات در سلامت (آبان ماه سال گذشته) اشاره کرد.

لنکرانی با اشاره به حضور گروه‌های کارشناسی متعددی از ایران به عنوان مشاوران سازمان بهداشت جهانی در کشورهای مختلف گفت: برنامه مشترکی در خصوص همکاری‌های کارشناسی به صورت دو سالانه با سازمان بهداشت جهانی تنظیم خواهیم کرد.

وی با بیان این که دکتر ناننتی پیش از این مسوول دفتر سازمان بهداشتی جهانی در فلسطین اشغالی و نوار غزه بوده است، خاطرنشان کرد: ناننتی در مدت حضور خود در فلسطین اشغالی، اقدامات زیادی در زمینه کمک‌های انسان دوستانه به مردم مظلوم فلسطین انجام داد.

وزیر بهداشت از تجربیات وزارت بهداشت ایران در زمینه تربیت نیروی انسانی، کاهش آسیب در اعتیاد، بیمه روستایی و غیره به عنوان الگوهای موفق ثبت شده در دنیا یاد کرد و گفت: سازمان بهداشت جهانی یک سازمان فنی محسوب می‌شود. ایران از اعضای قدیمی این سازمان بوده و در یک ارتباط دو جانبه با آن فعالیت می‌کند. خوشبختانه در میان کشورهای حاضر در این سازمان ایران از جمله کشورهایی است که حرف‌های نو برای گفتن دارد.

لنکرانی در ادامه با بیان این که فضای نظام سلامت، فضای پر تحرکی است، گفت: در همکاری‌های خود با سازمان بهداشت جهانی از نظرات و کمک‌های فنی آنها استفاده می‌کنیم.

وی با اشاره به برنامه دو سالانه مشترک با سازمان بهداشت جهانی گفت: این برنامه توسط سازمان بهداشت جهانی تامین مالی می‌شود. در این برنامه مشترک تلاش بر این است که ظرفیت‌های کشور را در زمینه‌های مختلف ارتقا دهیم.

وزیر بهداشت با بیان این که ایران به عنوان یکی از کشورهای موثر و فعال در نظام سلامت شناخته شده است، گفت: اخیرا ایران به عنوان نماینده قاره آسیا برای مبارزه با ایدز انتخاب شده و تا چند روز دیگر اجلاسی در این زمینه در تایلند برگزار می‌شود که نماینده ایران نیز در آنجا حضور خواهد داشت.

وی با اشاره به چالش‌های نظام سلامت در ایران گفت: چالش‌های نظام سلامت ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر از وضعیت متفاوتی برخوردار است. به عنوان مثال برخی از کشورهای همسایه ایران با بحران فلج اطفال مواجه هستند و ایران به منظور جلوگیری از ورود این آلودگی‌ها به کشور باید برنامه‌های ویژه‌ای را انجام دهد.

وی در این زمینه ادامه داد: در منطقه مدیترانه شرقی، سالانه تعداد زیادی از اطفال در اثر ابتلا به کزاز نوزادی جان خود را از دست می‌دهند. این در حالی است که در کشور ما سالهاست چنین مواردی گزارش نمی‌شود. بنابراین چالش‌های نظام سلامت در ایران با برخی از کشورهای دیگر متفاوت است.

لنکرانی از چالش اقتصاد سلامت و بیماریهای غیر واگیر به عنوان چالش‌های مطرح در کل دنیا یاد کرد و گفت: برخی از چالش‌های نظام سلامت در ایران از جمله موضوعاتی است که سازمان بهداشت جهانی نیز در مورد آنها تحقیق و بررسی انجام می‌دهد. به همین دلیل ایران حضور فعالی در مباحث کارشناسی آنها دارد.

لنکرانی با اشاره به موضوع قلیان‌های اکسیژنی و نظر وزارت بهداشت در این باره گفت: نظر وزارت بهداشت در این زمینه روشن و فنی است. در این زمینه بارها اعلام شده است که آثار سوء قلیان به مراتب بیشتر از سیگار است.

وی با بیان این که آثار سوء حداقل یک ساعت قلیان معادل ۴۰ نخ سیگار است، ادامه داد: در بعضی مقاله‌ها اثرات سوء یک ساعت قلیان معادل ۲۰۰ نخ سیگار بیان شده است.

لنکرانی گفت: تلاش برای زنده نگه داشتن قلیان برای سلامت کشور و ارتقا آن مفید نیست.

وزیر بهداشت با رد این خبر که وزارت بهداشت استفاده از قلیان اکسیژنی را تایید کرده است، گفت: باید به تلاش مخترعان احترام گذاشت. این در حالی است که اختراعات هم باید سلامت محور باشد.

وی گفت: قلیان جز فرهنگ اصیل مردم ایران نیست و در کشور ما حداکثر سابقه ۴ تا ۵ قرن دارد و اگر قرار باشد چیزی در اوقات فراغت ما از اصالت ماهیتی برخوردار باشد، قلیان نیست.

وزیر بهداشت و درمان در پایان با اشاره به قانون مبارزه با دخانیات گفت: طبق قانون مبارزه با دخانیات، مصرف دخانیات در فضاهای عمومی ممنوع است.

انتهای پیام

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2008-04-20
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز