هیچ معتادی به تنهایی قادر به ترك اعتیاد نیست - اعتیاد

هیچ معتادی به تنهایی قادر به ترک اعتیاد نیست

هیچ معتادی به تنهایی قادر به ترک اعتیاد نیست اعتیاد

اگر باور کنیم که فرد معتاد یک بیمار تنها است که بر اثر فشارهایی به این بیماری دچار می‌شود و نیز ایمان داشته باشیم او برای رهایی از این بیماری نیاز به نگاه‌ها و دست‌گیری اجتماع دارد، راه رسیدن او به سلامتی کوتاه‌تر می‌شود.تاکنون شیوه‌های مختلفی برای ترک اعتیاد ابداع شده و بسیاری از معتادان […]

اگر باور کنیم که فرد معتاد یک بیمار تنها است که بر اثر فشارهایی به این بیماری دچار می‌شود و نیز ایمان داشته باشیم او برای رهایی از این بیماری نیاز به نگاه‌ها و دست‌گیری اجتماع دارد، راه رسیدن او به سلامتی کوتاه‌تر می‌شود.تاکنون شیوه‌های مختلفی برای ترک اعتیاد ابداع شده و بسیاری از معتادان نیز از آن استفاده می‌کنند.
شیوه‌هایی از قبیل دارو درمانی، بی‌هوشی و سم‌زدایی فوق سریع، سم‌زدایی سریع جریان خون و … که در کشور ما نیز بسیار شیوع دارد.
هر چند شیوه‌های فوق در ترک اعتیاد جسمی تاثیرگذار است اما بسیاری از معتادانی که به این شیوه اعتیاد را ترک کرده‌اند، پس از مدت کوتاهی دوباره به سوی اعتیاد سوق پیدا می‌کنند.
بیشتر ما فکر می‌کنیم معتاد با ترک مصرف مواد مخدر بهبود یافته است، در صورتی که اعتیاد، بیماری محسوب می‌شود که هم جنبه جسمی و هم جنبه روحی و روانی دارد، هر چند معتاد به لحاظ جسمی می‌تواند در مدت کمتری وابستگی به مصرف موادمخدر را ترک کند اما وابستگی روحی و روانی در طول زمان و به تدریج متوقف می‌شود، چرا که بیماری اعتیاد به طور یک دفعه و ناگهانی اتفاق نمی‌افتد که در مدت کوتاهی درمان شود.
آغاز بیماری اعتیاد اغلب قبل از آغاز مصرف مواد مخدر بوده و بر اثر شرایط محیطی و روانی فرد به وجود می‌آید.
بنابراین ترک اعتیاد روحی و روانی به سادگی و در مدت زمان کوتاه امکان‌پذیر نیست.
روش‌های گروه درمانی یکی از شیوهای ترک اعتیاد است که در آن علاوه ‌بر ترک اعتیاد جسمی برای ترک اعتیاد روحی و روانی نیز به معتاد کمک می‌شود.
انجمن معتادان گمنام یکی از شیوه‌های گروه درمانی است که امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا فعالیت می‌کند.
در این شیوه معتادان یکدیگر را در شناخت و غلبه بر بیماری اعتیاد یاری می‌دهند و شرکت مداوم اعضا در جلسات انجمن مانع بازگشت آنان به مصرف موادمخدر است.
در سال ۱۹۳۵ دو نفر به نام‌های دکتر باب و بیل‌دبلیو، انجمن الکلی‌های گمنام که به AA معروف است را بنیان‌گذاری کردند.
بیل دبلیو با یک تغییر روحی عظیم توانست بر اعتیاد خود غلبه کند و به تجربه دریافت که رسانیدن پیام بهبودی به الکلی‌های دیگر، تضمینی برای بهبودی شخصی اوست، او متوجه شده بود که فقط با در میان گذاشتن تجربه بهبودی خود قادر به حفظ آن می‌شود.
در سال ۱۹۳۵ میلادی تعدادی از معتادانی که در AA در حال بهبودی بودند، انجمنی به نام معتادان گمنام که به NA معروف است، تاسیس کردند؛ امروزه این انجمن در ۱۱۳ کشور جهان فعال است و دارای بیش از ۵/۱ میلیون عضو بهبود یافته در سراسر جهان است.
نخستین جلسه بهبودی در سال ۱۹۵۳ در سان‌ولی کالیفرنیا تشکیل شد و نخستین نشریه NA به نام معتادان گمنام در سال ۱۹۵۶ منتشر شد.
در ایران در سال ۱۳۶۹ دو برادر که در خارج از کشور با کمک انجمن بهبود یافته بودند به ایران آمدند و نخستین جلسه‌ معتادان گمنام را در مرکز بازپروری قرچک برگزار کردند.
این جلسات به مدت یک سال ادامه داشت اما به علت دیدگاه‌های آن زمان نسبت به بیماری اعتیاد، این دو برادر از ادامه راه باز ماندند و انجمن معتادان گمنام ایران که تازه تاسیس و نو پا بود برای مدتی فعالیتش متوقف شد.
اما در سال ۱۳۷۲ دو نفر که در ایالات متحده و کانادا از طریق انجمن، سلامتی خود را باز یافته بودند، در تهران به طور اتفاقی با هم آشنا می‌شوند و تصمیم می‌گیرند با کمک هم و با همکاری سازمان بهزیستی، پیام بهبودی را به معتادانی که در مرکز بازپروری قرچک به سر می‌برند برسانند.
در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۸۰ این جلسات در شهرستان ساری با شرکت پنج نفر آغاز به کار کرد و هم اکنون حدود هزار نفر در این انجمن اعتیاد را ترک کرده و به اصطلاح‌ پاک هستند.
البته به دلیل اصل گمنامی آمار دقیقی از افرادی که اعتیاد خود را ترک کرده‌اند، در دست نیست.
هشت گروه این انجمن در ساری فعالیت می‌کنند که در هفته ۲۸ جلسه برگزار می‌کنند و تعداد قابل توجهی از معتادان توانستند با کمک این انجمن سلامتی خود را باز‌یابند.
زیر بنا و طرز برخورد اصولی و اساسی معتادان گمنام با مسئله بهبودی بر پایه ارزش درمانی کمک یک معتاد بهبود یافته به معتاد دیگر استوار است.
برنامه‌های درمانی معتادان شامل اصول روحانی است که در بهبودی و پاک ماندن معتادان به آنها کمک می‌کند.
این اصول که به صورت گام‌ها و سنت‌های ۱۲ ‌گانه تنظیم شده در جلسات مداوم انجمن از طرف اعضا به کار گرفته می‌شود تا بهبودی کامل معتاد به دست آید و بعد از آن نیز همکاری مداوم با انجمن ادامه می‌یابد.
یک معتاد در حال بهبودی دارای احساسات دردآور و تجربیاتی است که باید آن را برای فرد قابل اعتمادی بازگو کند و نیاز به یاری کسی دارد که امید را در دلش زنده کند و در پاک ماندن به او کمک کند.
در برنامه NA چنین شخصی راهنما نام دارد، رهنما نیز یک معتاد در حال بهبودی است که در کارکرد ۱۲ گام تمرین داشته باشد؛ راهنمایان با بازگویی تجارب خود به رهجویان کمک می‌کنند.
معتادان بهبود یافته از طریق برگزاری جلسات که چند بار در طول هفته تشکیل می‌شود، تجارب بهبودی را با یکدیگر در میان می‌گذارند.
جلسات به دو صورت باز و بسته تشکیل می‌شوند، جلسات بسته بر اساس اصل گمنامی فقط مختص معتادان است که در آن معتادان در حال بهبودی تجربیات خود را در اختیار دیگر اعضا انجمن قرار می‌دهند اما در جلسات باز که ماهی یک بار برگزار می‌شود، افراد غیر معتاد و به ویژه خانواده اعضا هم می‌توانند در آن شرکت کنند.
یکی از مهم‌ترین اصول در این گروه‌ها اصل گمنامی است و بر اساس این اصل نام خانوادگی، شغل، تحصیلات، میزان درآمد و سایر مشخصات فردی هیچ کدام مطرح نمی‌شود، وجه مشترک همه اعضا، اعتیاد و تلاش برای رهایی از آن است و همه اعضا با وجود تفاوت در موقعیت فردی و اجتماعی‌شان با هم برابر تلقی می‌شوند.
‌در چنین فضایی احساس یکی بودن که از عوامل مهم بر تقویت روحی معتاد است، قوت می‌گیرد و معتاد در حال بهبودی از احساس تنهایی و طرد شدن رهایی می‌یابد.
عدم احساس امنیت یکی از عواملی است که سبب می‌شود معتاد در حال بهبودی از اجتماعات و تشکل‌ها دوری کند، اصل گمنامی سبب ایجاد احساس امنیت در او شده و تمایل بیشتری به شرکت در این گونه جلسات دارد، تداوم حضور معتاد در حال بهبودی تضمینی برای پاک ماندن است.
اعضا با انجام دادن پنج عمل زیر می‌توانند به پاکی و بهبودی خود کمک کنند؛ دعا کردن، حضور در جلسات به طور مداوم، خواندن نشریات، کارکردن گام‌های ۱۲ ‌گانه، تماس تلفنی مرتب با راهنما و اعضای انجمن و در نهایت خدمت کردن به انجمن.
معاون فرهنگی و پیشگیری بهزیستی مازندران در گفتگو با فارس با بیان اینکه تنها دو روش درمانی برای ترک اعتیاد دارای پروتکل هستند، یادآور شد: درمان دارویی به وسیله متادون و غیردارویی کمپ‌ها تنها روش‌هایی هستند که از سوی بهزیستی و سایر نهادهای متولی برای ترک اعتیاد افراد به کار می‌رود.
فاطمه پورفاطمی با اشاره به اینکه اگر روشی برای ترک اعتیاد موثر باشد، باید از سوی نهادهای مرتبط دارای پروتکل باشد، اظهار داشت: انجمن معتادان گمنام و روش‌های آن روشی برای ترک اعتیاد نیست اما در بازتوانی و پایداری معتادان بهبودیافته تاثیر بسیاری دارد.
وی با تاکید بر اینکه افراد پس از ترک در مراکز درمانی و کمپ‌ها می‌توانند با عضویت در این گرو‌ها به پایداری سلامتی خود کمک کنند، یادآور شد: گام‌های ۱۲‌گانه و حضور خانواده‌های معتادان در جلسات، معرفی و بیان تجربیات برای ادامه پاکی معتادان بسیار موثر است و مسیری برای عود مجدد اعتیاد به شمار می‌رود.
پورفاطمی با روش کمپ‌های ترک اعتیاد که از سوی بهزیستی دارای مجوز فعالیت هستند نیز مشابه این انجمن عنوان کرد و گفت: در این روش نیز ایمان‌مداری و پرهیزمداری در ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی با اعلام اینکه اغلب افرادی که در NA حضور پیدا می‌کنند، ابتدا به یکی از روش‌های درمانی مرسوم اعتیاد خود را ترک کرده‌اند، افزود: وجود معتادان در گرو‌ه‌های همتا برای بهبودی کامل و عدم عود اعتیاد بسیار موثر است.
معاون بهزیستی مازندران اعتماد به نفس و پذیرفتن مسئولیت یک گروه در انجمن‌های این‌ چنینی را در بهبود معتادان موثر دانست و تصریح کرد: حمایت اجتماع و خانواده‌ها از فرد معتاد در حال بهبودی به لحاظ روحی و روانی در بازگشت این افراد به زندگی عادی موثر است و باید مورد توجه قرار گیرد.
اغلب کارشناسان معتقدند در معتاد شدن یک فرد افراد و گروه‌های بسیاری نقش دارند و فرد اگر از جنبه‌های مختلف زندگی و روحی دارای نواقص و مشکلاتی نباشد به سوی اعتیاد سوق پیدا نمی‌کند.
روش‌های اخیر درمانی و توصیه پزشکان به حضور افراد معتاد در جمع خانوادگی و اطلاق لفظ بیمار به معتاد در سال‌های اخیر در صدد باوراندن این تفکر در جامعه است که طرد معتاد از سوی جامعه و خانواده نه تنها در درمان وی موثر نیست بلکه وضعی به مانند روزهای نخست پیدایش اعتیاد را در وی ایجاد می‌کند.
همانگونه که گفته شد انجمن معتادان گمنام و یا روش‌های مختلف حضور معتادان در کنار یکدیگر از روش‌های موثر تداوم سلامتی این افراد است و جامعه‌ای که در نگهداری اعضای خود و پاک ماندن آنها کوتاهی کرده شایسته است، در زمان بهبود بیماران زخم‌خورده از اجتماع را رها نکند.
و به رسم پایان جلسات انجمن معتادان گمنام که همه اعضای دست‌های یکدیگر را می‌گیرند و این دعا را می‌خوانند، می‌خوانیم: “خداوندا آرامشی عطا فرما تا بپذیرم هر آنچه را که نمی‌توانم تغییر دهم، شهامتی که تغییر دهم آنچه را که می‌توانم و دانشی که تفاوت آن دو را بدانم. ”

:: منبع : خبرگزارى فارس

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2009-08-01 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :