نگرانی از ورود شربت تریاک در جامعه

نگرانی از ورود شربت تریاک در جامعه اعتیاد

فارس: مدیر کل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در صورت موفقیت نتایج مطالعه اجتماعی شربت تریاک توزیع آن در بین گروه‌های خاص معتادان از نیمه دوم سال قطعی است و نگرانی از نشت و ورود این شربت بین کل افراد جامعه، درست نیست. سعید صفاتیان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، در پاسخ […]

فارس: مدیر کل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در صورت موفقیت نتایج مطالعه اجتماعی شربت تریاک توزیع آن در بین گروه‌های خاص معتادان از نیمه دوم سال قطعی است و نگرانی از نشت و ورود این شربت بین کل افراد جامعه، درست نیست. سعید صفاتیان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، در پاسخ به این پرسش که با وجود اینکه آذرخش مکری، مجری شربت تریاک گفته است، توزیع این شربت در بین معتادان به حداقل یکسال کار تحقیقاتی نیاز دارد.آیا باز هم ستاد مبارزه با مواد مخدر بر توزیع این شربت در نیمه دوم امسال اصرار دارد، گفت: دکتر مکری نگفته است که کار تحقیقاتی این شربت به یک سال دیگر زمان نیاز دارد، تاثیر علمی این شربت بر روی معتادان تریاکی ثابت شده است و فقط مسائل اجتماعی آن مانند مسئله نشت این شربت به جامعه مانده است که طی یک دوره تحقیق ۴ ماهه انجام می‌شود.
وی افزود: شربت اپی تینگ یا همان شربت تریاک تا ۸۰ درصد در درمان معتادان تریاکی موثر است و می‌تواند به عنوان یک درمان نگهدارنده موجب قطع ارتباط معتاد با قاچاقچیان مواد مخدر شود و این دستاورد کمی نیست.
وی گفت: تحقیق در مورد مسائل اجتماعی توزیع شربت تریاک در بین معتادان در یک دوره ۴ماهه در ۱۰مرکز بر روی حدود هزار معتاد انجام می‌شود و با تحقیق این شربت بر روی گروه‌های مختلف معتادان و با شرایط سنی مختلف در این مدت می‌توانیم در مورد اجرای این طرح در کشور تصمیم‌گیری کنیم.
صفاتیان افزود: نتایجی که تاکنون از تحقیقات شربت تریاک به دست آمده است نشان داده است که هم معتادان و هم پزشکان از شربت تریاک استقبال کرده‌اند و اگر ما فردا اعلام کنیم که ۱۰۰ مرکز توزیع شربت تریاک می‌خواهیم دایر کنیم مطمئناً ۱۱۰ پزشک که دوره درمان اعتیاد را دیده‌اند، در کشور اعلام آمادگی می‌کنند.
وی اضافه کرد: تائید شربت تریاک از نظر اثربخشی به لحاظ علمی انجام شده است و ما فقط با ادامه تحقیق می‌خواستیم، کار را علمی تر کنیم و جواب افرادی را که روی این طرح نقص می‌گذارند بدهیم و گر نه اجرای این طرح از نیمه دوم امسال قطعی است البته ۲ شرط دارد یکی اینکه این شربت برای معتادان قابل استفاده باشد، دوم این که معتادان از این شربت به عنوان درمان نگهدارنده و طولانی مدت استفاده کنند و این طور نباشد که مثلاً ۱۵ روز شربت تریاک بگیرند و بروند.
مدیر کل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: درمان با شربت تریاک مانند متادون است و فردی که از این روش درمانی استفاده می‌کند باید مدت طولانی از این شربت استفاده کند و مطمئن شویم که از ماده مخدر دیگری استفاده نمی‌کند.
وی افزود: واقعیت این است که هر بار که یک روش درمانی جدید معرفی می‌شود، عده‌ای مخالفت می‌کنند، ۵ سال پیش هم با متادون مخالفت می‌کردند، می‌گفتند یک ماده مخدر است اما اکنون درمان جایگزین با متادون یکی از افتخارات ماست و وزارت بهداشت و سازمان‌های بین‌المللی به نتایج مثبت این روش درمانی در کنار برنامه کاهش آسیب اعتراف می‌کنند.
صفاتیان اضافه کرد: نگرانی از نشت شربت تریاک به غیر از گروه هدف نیز درست نیست چون الان خود تریاک از شبکه قاچاق به کل جامعه نشت می‌کند و در اختیار افراد مختلف قرار می‌گیرد، حالا اگر شربت تریاک توزیع شود چه اتفاق جدیدی می‌افتد.این موضوعی نیست که خیلی بزرگ باشد، هر چیزی حتی یک قرص آسپرین هم اگر درست استفاده نشود عوارض دارد و ممکن است موجب خونریزی گوارشی شود باید ببینیم کدام یک برای جامعه ضرر کمتری دارد وجود شربت تریاک یا توزیع تریاک قاچاق.
وی گفت: مطمئناً توزیع شربت تریاک در شرایط کنترل شده و پس از این همه کار تحقیقاتی با نظارت علمی وزارت بهداشت نتیجه بخش است، با این حال ما نمی‌توانیم شرایط ۴ ماه آینده را از امروز پیش بینی کنیم ممکن است نتایج تحقیق نشان دهد که معتادان از این شربت استقبال نمی‌کنند و نشستن پای منقل را بیشتر ترجیح می‌دهند، این هم واقعیتی است، یا حتی ممکن است ۴ ماه دیگر به این نتیجه برسیم که لازم است دوره پایلوت ۶ ماه دیگر نیز انجام شود، اما این جزء‌ برنامه ستاد مبارزه با مواد مخدر است و نگاه ما این است که اگر نتایج تحقیقات مثبت بود حتماً در نیمه دوم امسال توزیع شود.
آذرخش مکری، مجری طرح شربت تریاک هفته گذشته در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس گفته بود: حساسیت وزارت بهداشت در مورد عوارض اجتماعی توزیع شربت تریاک درست است و پژوهش در مورد ابعاد فردی و اجتماعی این شربت حداقل به یکسال کار آزمایشی دیگر نیاز دارد.
به گفته وی تصمیم گیری در مورد توزیع شربت تریاک در کشور به این سادگی نیست، باید تعداد مراجعان و افرادی که این شربت بر روی آنها آزمایش شود بیشتر شود، اکنون حدود ۱۴۰ نفر در مرحله آزمایشی استفاده از شربت تریاک قرار دارند و قرار است در فاز دوم پژوهش شربت تریاک، این ماده بر روی حدود هزار نفر معتاد در ۱۰ مرکز کشور آزمایش شود که این دوره به حداقل یکسال زمان نیاز دارد.
معاون مرکز ملی مطالعات اعتیاد ادامه داد: وزارت بهداشت درست می‌گوید که هنوز باید پژوهش‌های بیشتری در مورد این شربت انجام شود و گر چه ترکیب آن ناشناخته نیست اما هنوز این دارو در جایی ثبت نشده است و به خصوص مسئله عوارض اجتماعی توزیع این شربت، مسئله نشت آن در بین گروه‌هایی که خودسرانه ممکن است شربت تریاک مصرف کنند و اینکه استفاده خودسرانه از این شربت چه عوارضی می‌تواند داشته باشد همه مسائلی است که باید در مراحل پژوهشی روشن شود.
وزیر بهداشت نیز درباره امکان ورود شربت تریاک به فهرست دارویی کشور(فارماکوپه) گفت: بحث شربت تریاک صرفاً یک مسئله درمانی نیست و باید جنبه‌های اجتماعی آن هم در نظر گرفته شود با این حال این تصور اشتباهی است که روزی شربت تریاک در داروخانه‌ها عرضه خواهد شد و ما قطعاً با چنین کاری مخالفیم.
انتهای پیام/

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-30 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو