نوجوانان بهترین کمک در پیشگیری از …

نوجوانان بهترین کمک در پیشگیری از … اعتیاد

ایرنا-تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد بهره‌گیری از کودکان برای آگاه‌سازی همسالان خود در مورد خطرهای سیگار ، شمار نوجوانان سیگاری را حدود ‪ ۲۵‬درصد کاهش می‌دهد. به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، این تحقیق که در مجله لانست منتشر شده است رویکردی متفاوت با بیشتر برنامه‌های ترک سیگار که برای جوانان اجرا می شود دنبال کرد. […]

ایرنا-تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد بهره‌گیری از کودکان برای آگاه‌سازی همسالان خود در مورد خطرهای سیگار ، شمار نوجوانان سیگاری را حدود ‪ ۲۵‬درصد کاهش می‌دهد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، این تحقیق که در مجله لانست منتشر شده است رویکردی متفاوت با بیشتر برنامه‌های ترک سیگار که برای جوانان اجرا می شود دنبال کرد. در این مطالعه از دانش آموزان خواسته شد برای پخش پیامهای ضد سیگار ، آن دسته از همسالان خود را که رهبر یا بانفوذ می‌دانند معرفی کنند. این شیوه انتخاب موثرتر از برنامه‌های متعارف مقابله با استعمال دخانیات بود و شمار دانش آموزان سیگاری را بسیار کاهش داد.

رونا کمپل پژوهشگر دانشگاه بریستول می‌گوید نکته مهمی که این تحقیق نشان می دهد این است که جوانان می‌توانند به یکدیگر در جلوگیری از ایجاد اعتیاد به سیگار کمک کنند.

این محقق می‌گوید اجرای این برنامه به طور گسترده می‌تواند شمار کسانی را که به سیگار روی می‌آورند به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

سیگار مهمترین علت مرگهای قابل پیشگیری در جهان محسوب می‌شود و عامل بیماری قلبی، چندین نوع سرطان، آمفیزم و سایر بیماریها شناخته شده است.

در این میان هم خود سیگاریها و هم کسانی که ناچار به استنشاق دود سیگار آنها هستند آسیب می‌بینند.

براساس اعلام شبکه نظارت جهانی سیگار، در سراسر جهان ‪ ۱۰‬درصد دانش آموزان ‪ ۱۳‬تا ‪ ۱۵‬ساله سیگار می‌کشند که اروپا با ‪ ۱۹‬درصد بالاترین آمار را داراست در تحقیق جدید ‪ ۱۱‬هزار دانش آموز ‪ ۱۲‬تا ‪ ۱۳‬ساله در ‪ ۵۹‬مدرسه در سراسر ویلز و غرب انگلیس بررسی شدند. از این تعداد در ‪ ۲۹‬مدرسه برنامه معمول ضد سیگار ادامه یافت و در بقیه مدارس شیوه جدید به اجرا درآمد.

محققان از این دانش آموزان خواستند دانش آموزان بانفوذ را معرفی کنند و سپس از دانش آموزان بانفوذ برای شرکت در یک برنامه آموزشی در مورد خطرهای سیگار و فواید سیگار نکشیدن دعوت به عمل آمد.

آن دسته از دانش آموزانی که سیگار می‌کشیندند به شرط تلاش برای ترک سیگار ، به آنها اجازه شرکت در این برنامه آموزشی داده شد. این دانش آموزان رهبر، اطلاعات بدست آمده در برنامه آموزشی را به طور غیر رسمی و در تعاملات و گفت و گوهای روزمره خود با دیگران در اختیار دیگران قرار می‌دادند.

نتایج به دست آمده بسیار مهم بود. شماره تازه سیگاریها در این مدارس یک سال بعد از شروع برنامه ‪ ۲۳‬درصد و دو سال بعد از آن ‪ ۱۵‬درصد کمتر از مدارسی بود که برنامه‌های معمولی ترک سیگار را اجرا می‌کردند.

این میزان کاهش به معنای کم شدن ‪ ۴۳‬هزار نوجوان ‪ ۱۴‬تا ‪ ۱۵‬ساله سیگاری در سال است.

تحقیقات آسیبهای سیگار کشیدن را طی دهها سال بعد نشان داده است بنابراین کسانی که در سنین پایین سیگار کشیدن را آغاز می‌کنند سلامت آنها بیشتر در معرض خطر است.

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-09 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد