نکشید! می‌کشد!

نکشید! می‌کشد!

همشهری-سازمان بهداشت جهانی می‌گوید یک میلیارد نفر در نتیجه بیماریهای ناشی از سیگار در این قرن خواهند مرد، مگر آنکه دولت‌های جهان برای پیشگیری از سیگار کشیدن اقداماتی جدی را به عمل آورند.به گزارش خبرگزاری رویترز در شروع یک کنفرانس بین‌المللی در بانکوک پایتخت تایلند برای تدوین طرخی جاتی برای مقابله با این عادت زیانبار […]

همشهری-سازمان بهداشت جهانی می‌گوید یک میلیارد نفر در نتیجه بیماریهای ناشی از سیگار در این قرن خواهند مرد، مگر آنکه دولت‌های جهان برای پیشگیری از سیگار کشیدن اقداماتی جدی را به عمل آورند.به گزارش خبرگزاری رویترز در شروع یک کنفرانس بین‌المللی در بانکوک پایتخت تایلند برای تدوین طرخی جاتی برای مقابله با این عادت زیانبار ، داگلاس بچر، رئیس برنامه مبارزه با دخانیات سازمان بهداشت جهانی (WHO) گفت: “توتون محصولی مضر است. این ماده نیمی از مشتریانش را می‌کشد.”
او گفت:‌”دخانیات سالانه باعث مرگ ۵٫۴ میلیون نفر در سال می‌شود و نیمی از این موارد در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد. این میزان تلفات مانند ان است که در هر ساعت یک جمبوجت پر از مسافر سقوط کند.”

او افزود در حالیکه میزان سیگار کشیدن در بسیاری از کشورهای رو به توسعه به خصوص در میان نوجوانان در حال افزایش است، میزان مرگ و می رناشی از دخانیات در ۲۰ سال آینده به ۸٫۳ میلیون نفر در سال افزایش خواهد یافت.

اما به گفته او در صورتی که دولت‌ها اقداماتی را مانند مالیات‌های سنگین، ممنوعیت تبلیغات سیگار، و جلوگیری از سیگار کشیدن در مکان‌های عمومی را به مرحله اجرا درآورند، میزان سیگار کشیدن تا سال ۲۰۰۵ به نصف کاهش خواهد یافت.

بچر گفت که همه‌گیری سیگار کشیدن کاملا قابل کنترل است و کشورهایی مانند سنگاپور، استرالیا و تایلند با وضع قوانین سخت ضدسیگار به مردم در ترک سیگار کمک کرده‌اند.

او گفت:‌”اگر ما هم چنین کنیم، جان ۲۰۰ میلیون نفر تا سال ۲۰۵۰ نجات خواهد یافت.”

مسئولانی از ۱۴۷ کشور در این کنفرانس یک هفته‌ای حضور دارند که احتمالا به توافق در مورد قوانینی الزام‌آور در مورد تبلیغات فرامرزی دخانیات – مثلا تبلیغ سیگار در رویدادهای مانند مسابقات اتومبیل‌رانی فورمول یک – و نیز مقرراتی سخت‌تر بر ضد قاچاق سیگار منجر خواهد شد.

بر اساس برآورد یک سازمان ضددخانیات در سال ۲۰۰۶ حدود ۶۰۰ میلیارد نخ سیگار- معادل ۱۱ درصد مصرف سیگار جهان- قاچاق شده است.

به گقته این سازمان قاچاق سیگار علاوه بر پایین‌ نگاه داشتن مصنوعی قیمت سیگار که تقاضا برای ان را تحریک می‌کند- ضرر ناشی از آن برای صنایع دخانیات دولت‌ها را از درآمد مالیاتی به اندازه ۴۰ میلیارد دلار در سال محروم خواهد کرد.

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-10-26
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز