نرخ شیوع سرطان در زنان ومردان سیگاری

نرخ شیوع سرطان در زنان ومردان سیگاری اعتیاد

نتایج تحقیقات جدید نشان داده است که نرخ شیوع سرطان ریه در زنان و مردان سیگاری یکسان است و جنسیت در این زمینه فاکتور تعیین کننده‌ای نیست. به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، پژوهشگران در آمریکا در گزارش جدیدی اعلام کردند: احتمال ابتلا به سرطان ریه در زنان سیگاری بیشتر از مردان سیگاری نیست. […]

نتایج تحقیقات جدید نشان داده است که نرخ شیوع سرطان ریه در زنان و مردان سیگاری یکسان است و جنسیت در این زمینه فاکتور تعیین کننده‌ای نیست.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، پژوهشگران در آمریکا در گزارش جدیدی اعلام کردند: احتمال ابتلا به سرطان ریه در زنان سیگاری بیشتر از مردان سیگاری نیست. اما در بین افراد غیر سیگاری خطر ابتلا به این سرطان در زنان بیشتر از مردان است. دکتر نیل فریدمن پزشک و پژوهشگر انستیتو ملی سرطان در آمریکا و دستیاران وی در بررسی‌های خود دریافتند که احتمال ابتلا به سرطان ریه در بین زنان غیرسیگاری ۳/۱ برابر بیشتر از مردانی است که سیگار نمی‌کشند.

نتایج مطالعات فریدمن و همکارانش در مجله پزشکی لانست اونکولوژی منتشر شده است. در این پژوهش این گروه تحقیقاتی روی ۲۷۹ هزار و ۲۱۴ مرد و ۱۸۴ هزار و ۶۲۳ زن با میانگین سنی ۵۰ تا ۷۱ سال که برای اولین بار در سالهای ۱۹۹۵ یا ۱۹۹۶ پرسشنامه‌هایی را پر کرده بودند تحت مطالعه و بررسی قرار گرفتند.

این پژوهشگران می‌گویند: در پرسشنامه‌های فوق از شرکت کنندگان در تحقیق درباره وضعیت سیگار کشیدن آنها در گذشته و آینده،‌ جمعیت شناختی آنها، مصرف الکل، استعمال تنباکو، فعالیت و تحرک بدنی سوالاتی پرسیده شد. به علاوه این پرسشنامه شامل یک بخش دیگری دارای ۱۲۴ آیتم درباره دفعات مصرف مواد غذایی نیز بوده است.

پژوهشگران وضعیت و بررسی این گروه تحت آزمایش را در سال ۲۰۰۳ دنبال کردند.

آنها خاطرنشان کردند: در طول مدت این پیگیری ۴هزار و ۹۷ مرد و ۲ هزار و ۲۳۷ زن به سرطان ریه مبتلا شدند.

تحقیقات دقیق تر نشان داد: در این مدت ۹۹ مرد غیر سیگاری که هرگز سیگار نکشیده بودند به سرطان ریه مبتلا شدند. در حالی که این رقم در بین زنان غیر سیگاری ۱۵۲ نفر بوده است.

البته این پژوهشگران درباره اینکه افراد تحت آزمایش در صورت سیگاری بودن چقدر سیگار کشیدند و یا اینکه آیا در معرض دود سیگار بوده‌اند یا نه پرسش‌هایی انجام ندادند. این در حالی است که اکثر متخصصان و کارشناسان در این مورد که تماس با دود سیگار نیز می‌تواند باعث بروز سرطان ریه شود، با هم اتفاق نظر دارند.

تیم پژوهشی فریدمن در ادامه اظهار داشتند: اما وقتی ما افراد سیگاری را با سوابق مشابه سیگار کشیدن با یکدیگر مقایسه کردیم متوجه شدیم که نرخ ابتلای مردان به سرطان ریه نسبت به زنان سیگاری تا حدی بیشتر است. به این ترتیب نتایج تحقیقات ما نشان داد که نرخ آسیب پذیری زنان نسبت به تاثیرات سرطان زایی استعمال سیگار بر روی ریه‌ها تقریبا مانند مردان سیگاری است اما بیشتر از آنها نیست.

این پژوهشگران تاکید کردند: برای درک این مطلب که آیا زنان غیر سیگاری واقعا بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند باید مطالعات و بررسی‌های بیشتر انجام پذیرد.

در حال حاضر آمارها نشان می‌دهد که سرطان ریه مهمترین سرطان قاتل و کشنده در سراسر جهان است؛ به طوری که در هر سال جان ۲/۱ میلیون نفر را در دنیا می‌گیرد و از این تعداد ۱۶۲ هزار نفر از قربانیان سالانه تنها مربوط به کشور آمریکا هستند.

هم چنین بر اساس محاسبات جدید انستیتو ملی سرطان آمریکا، سالانه ۱۵ هزار نفر از مردم این کشور که هرگز در طول عمر خود سیگار نکشیده‌اند به سرطان ریه مبتلا می‌شوند.

انتهای پیام

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
بهترین و سریعترین روش مهاجرت به استرالیا
تاریخ بروزرسانی : 2008-06-14 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد