نرخ ابتلا به سل فعال در سیگاریها دو برابر است

نرخ ابتلا به سل فعال در سیگاریها دو برابر است اعتیاد

متخصصان علوم پزشکی در تایوان دریافته‌اند که افراد سیگاری دو برابر بیشتر از غیر سیگاری‌ها مستعد ابتلا به سل فعال هستند. به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، محققان تایوانی در پژوهشی جدید با دستیابی به این نتیجه خط مشی‌های مناسب‌تری را برای محدود کردن استعمال دخانیات خواستار شده‌اند. در این پژوهش ۱۸ هزار نفر […]

متخصصان علوم پزشکی در تایوان دریافته‌اند که افراد سیگاری دو برابر بیشتر از غیر سیگاری‌ها مستعد ابتلا به سل فعال هستند.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، محققان تایوانی در پژوهشی جدید با دستیابی به این نتیجه خط مشی‌های مناسب‌تری را برای محدود کردن استعمال دخانیات خواستار شده‌اند.
در این پژوهش ۱۸ هزار نفر در تایوان به نمایندگی از کل جمعیت این کشور برای مدت بیش از سه سال تحت مطالعه و آزمایش قرار داشتند.

هسین – هو لین، پژوهشگر مقطع فوق دکترا از بریگهام و بیمارستان زنان در بوستون خاطرنشان کرد: ما دریافتیم خطر ابتلا به سل فعال در سیگاری‌ها دو برابر بیشتر از کسانی است که هرگز سیگار نکشیده‌اند.

آمارها نشان می‌دهد: ۹۰ درصد از مبتلایان به سل به نوع نهفته این عفونت مبتلا هستند. اما ۱۰ درصد باقی مانده اغلب به سل فعال دچار می‌شوند و در مقطعی از زندگی دچار ضعف سیستم ایمنی بدن شده و بیماری در آنها بروز می‌کند. برای مثال بسیاری از افرادی که حال به ویروس نهفته ایدز مبتلا هستند بیمار می‌شوند و در اثر ابتلا به سل جان خود را از دست می‌دهند.

سازمان جهانی بهداشت برنامه‌هایی را در نظر گرفته تا با اجرای آنها بتواند نرخ ابتلا به سل را تا سال ۲۰۵۰ به سالانه یک مورد ابتلا در هر یک میلیون نفر کاهش دهد.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2009-08-27 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو