نبود مراکز پیشگیری از اعتیاد به الکل و شیشه

نبود مراکز پیشگیری از اعتیاد به الکل و شیشه اعتیاد

مدیر کل دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: از جمله مشکلات مهم در در کشور برای کنترل اعتیاد نبود مراکز پیشگیری از اعتیاد به الکل و شیشه است. به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، فرهاد اقطار در حاشیه نشست علمی پژوهشی « اثربخشی آموزش پسخوراند عصبی در سلامت روان بیماران وابسته […]

مدیر کل دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: از جمله مشکلات مهم در در کشور برای کنترل اعتیاد نبود مراکز پیشگیری از اعتیاد به الکل و شیشه است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، فرهاد اقطار در حاشیه نشست علمی پژوهشی « اثربخشی آموزش پسخوراند عصبی در سلامت روان بیماران وابسته به مواد افیونی» که امروز در محموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۲ میلیون معتاد در کشور وجود دارد که ۸/۹۴ درصد آنها مرد و ۲/۵ درصد آنها زن هستند.
وی ادامه داد: در سال ۱۳۸۶ رویکرد علمی بین ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان بهزیستی شکل گرفت مبنی بر اینکه یک خط تخصصی به منظور اطلاع ‌رسانی، پیشگیری و درمان اعتیاد در کشور راه‌اندازی شود.
وی ادامه داد: با تلاش ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان بهزیستی، این خط در ۴ اسفند ۱۳۸۷ افتتاح شد که ارائه مشاوره قسمتی از خدمات در نظر گرفته شده در این طرح است.
مدیر کل دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی افزود: هدف از ایجاد این خط، ارائه راهکارهای مناسب برای پیشگیری از مصرف مواد و درمان اعتیاد بود که با راه‌اندازی این مرکز، مکانیزم مستمر و دائمی به وجود آمد.
وی عنوان کرد: حدود ۶ ماه از فعالیت این خط می‌گذرد و این در حالی است که مردم از تمام نقاط کشور می‌توانند به صورت رایگان سؤالات خود را در مورد نحوه پیشگیری و درمان اعتیاد مطرح می‌کنند.
اقطار ادامه داد: در ابتدا قرار بود این خط با ۱۴ اپراتور راه‌اندازی شود اما سیستمی که ما راه‌اندازی کردیم این امکان را به وجود آورد که بیش از ۵۰ اپراتور در یک لحظه پشت خط بمانند و این بیش از چیزی بود که برنامه‌ریزی کرده بودیم.
وی افزود: در حال حاضر ۱۷ اپراتور در ۳ شیفت کاری مشغول به کار هستند و بیشترین تماس‌ها مربوط به ساعات اولیه صبح است.
مدیر کل دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی عنوان کرد: به طور کلی تماس گیرندگان به ۲ گروه تقسیم می‌شوند، یک گروه شامل افرادی است که خود معتاد هستند و گروه دوم شامل افرادی است که اعتیاد ندارند اما یکی از نزدیکان آنها مثل برادر، فرزند یا همسرشان اعتیاد دارند.
وی ادامه داد: زنان ۵/۱ برابر بیش از مردان با این خط تماس می‌گیرند و طبق آمار، میانگین سنی زنانی که تماس گرفته‌اند، کمتر از مردان است و مردان تماس گیرنده بیشتر افراد مجرد هستند.
اقطار افزود: بیشترین تماس‌ها مربوط به گروه سنی ۳۰ تا ۴۰ سال است و زمانی که ما برای مشاوره در نظر گرفته‌ایم، ۱۰دقیقه است.
مدیر کل دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی ادامه داد: تا پایان تیرماه امسال ۱۹۷ هزار و ۳۳۰ نفر تماس گیرنده داشتیم و این در حالی است که بیشترین تماس‌ها از تهران بوده و شهرهای غربی و استان فارس به ترتیب بعد از تهران بیشترین تماس‌ها را داشته‌اند.
وی افزود: ۷۶ درصد از خدمات ارائه شده مربوط به مداخله‌های راهنمایی و درمانی است مبنی بر اینکه چه روش‌ها و کدام مراکز برای درمان معتادان بهتر است اما متأسفانه تنها ۶ درصد تماس‌ها مربوط به پیشگیری اعتیاد بوده است.
اقطار بیان کرد: برای پاسخگویی به سؤالات مراجعان، مشاوران، مددکاران، پزشک عمومی و روانپزشکان را در نظر گرفتیم که در انتخاب آنها نهایت دقت به کار رفته است.
وی با اشاره به مشکلاتی که این خط با آنها مواجه است، گفت: از جمله مشکلاتی که با آن مواجه هستیم نبود مراکز تخصصی پیشگیری از اعتیاد به الکل و شیشه است و به دلیل عدم تفکیک مراکز در سطح کشور، مداخله‌گران گاهی قادر به راهنمایی و ارجاع مناسب مراجعان نیستند.
مدیرکل دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی ادامه داد: کمبود خدمات دولتی و عدم کیفیت خدمات از یک سو و انتظار مردم برای دریافت خدمات از مراکز دولتی از سوی دیگر مشکلاتی را برای این سامانه وجود آورده است.
وی عنوان کرد: اغلب سؤالات تماس‌گیرندگان در خصوص مواد‌ جدید مثل شیشه است که این نشانگر آن است که اطلاعات جامعه در این خصوص کم است و باید اطلاع‌رسانی شود.
مدیر کل دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: از دیگر سؤالاتی که افراد در تماس‌هایشان مطرح می‌کنند در خصوص تبلیغات ماهواره‌ای است که چقدر صحت دارد و همچنین سؤالاتی در خصوص حمایت‌های بعد از درمان مطرح می‌شود.
وی تصریح کرد: مراجعان باید به مراکزی ارجاع داده شوند که مجوز رسمی از وزارت بهداشت یا بهزیستی داشته باشند و در انجام درست این کار نظارت‌های لازم انجام شود.
اقطار افزود: سامانه جدیدی در حال راه اندازی است که با کمک آن بیماران بین مراکز مختلف تقسیم می‌شوند و تماس‌های قبلی مراجعان از طریق این سامانه پیگیری می‌شود.
وی عنوان کرد: سازمان بهزیستی در نظر دارد طی چند ماه آینده آموزش‌هایی را در قالب سی ‌دی، پکیج، بروشور و کتابچه تهیه و در سراسر کشور توزیع کند.
مدیر کل دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی اظهار داشت: در حال حاضر ۲ هزار و ۹۱۱ تیم در بخش‌های مختلف کارگری، دانش‌آموزی، دانشجویی در سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند.
انتهای پیام/ش

تاریخ بروزرسانی : 2009-08-19 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامپرسیلدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
ویدئو