میزان جریمه نقدی متخلفان دخانی

میزان جریمه نقدی متخلفان دخانی

به موجب ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، استعمال دخانیات در نهادهای مشخص در ماده ۱۸ قانون رسیدگی به تخلفات اداری ممنوع و مرتکبین آن مشمول مجازات قانونی می‌شوند. به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براساس بند الف ماده ۱۳ این قانون، چنانچه فرد متخلف از کارکنان […]

به موجب ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، استعمال دخانیات در نهادهای مشخص در ماده ۱۸ قانون رسیدگی به تخلفات اداری ممنوع و مرتکبین آن مشمول مجازات قانونی می‌شوند.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براساس بند الف ماده ۱۳ این قانون، چنانچه فرد متخلف از کارکنان نهادهای مذکور باشد. به حکم هیات رسیدگی به تخلفات اداری، به یکی از تنبیهات مقرر در ماده ۹ قانون رسیدگی به تخلفات اداری و درصورت تکرار در مرتبه سوم به تنبیه تعیین شده در همین ماده محکوم می شود. همچنین سایر متخلفان (غیر از کارکنان) به جزای نقدی از ۷۰ تا یکصد هزار ریال محکوم می‌شوند.

بر پایه این گزارش، مصرف کنندگان دخانیات در اماکن عمومی و یا وسایل نقلیه عمومی هم به پرداخت جزای نقدی از ۵۰ تا یکصد هزار ریال محکوم می‌شوند. این در شرایطی است که در قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، تعیین شده که هیات دولت می‌تواند حداقل و حداکثر جزای نقدی مقرر در قانون را هر سه سال یک بار بر اساس نرخ رسمی تورم تعدیل کند.

به گزارش ایسنا، به موجب ماده ۱۲ این قانون، فروش یا عرضه محصولات دخانی به افراد زیر ۱۸ سال یا به واسطه این افراد، علاوه بر ضبط فرآورده‌های دخانی کشف شده نزد متخلف، به جزای نقدی از یکصد تا پانصد هزار ریال محکوم می‌شود که تکرار و یا تعدد تخلف مستوجب جزای ۱۰ میلیون ریال مجازات است.

ماده ۱۱ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات در ادامه تصریح کرده است که عرضه محصولات بدون شماره سریال و علامت مصوب و تکرار عدم پرداخت مالیات مستوجب مجازات از ۵۰۰ هزار تا ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی است که میزان مجازاتهای یاد شده بر اساس نرخ تورم (هر سه سال یک بار) با اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تایید هیات وزیران قابل افزایش است.

به گزارش ایسنا، انجام هرگونه تبلیغات مغایر با قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات و آیین نامه اجرایی آن، جرم و مستوجب مجازات از ۵۰۰ هزار تا ۵۰ میلیون ریال جزای نقدی است.

همچنین براساس ماده ۸ این قانون، هر ساله از طریق افزایش مالیات،‌ قیمت فرآورده‌های دخانی به میزان ۱۰ درصد افزایش می‌یابد و تا ۲ درصد از مجموع مالیات ماخوذه از فرآورده‌های دخانی واریزی به حساب خزانه داری پس از طی مراحل قانونی در قالب بودجه‌های سنواتی در اختیار نهادها و تشکل‌های مردمی مرتبط به منظور تقویت و حمایت این نهادها صورت می‌گیرد.

براساس قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، تمام فرآورده‌های دخانی باید در بسته‌هایی با شماره سریال و برچسب ویژه شرکت دخانیات عرضه شوند و درج عبارت «مخصوص فروش در ایران» هم بر روی تمام بسته‌بندی‌های فرآورده‌های دخانی وارداتی الزامی است، این در حالی است که این قانون توزیع فرآورده‌های دخانی را هم از سوی اشخاص فاقد پروانه فروش ممنوع اعلام کرده است.

به گزارش ایسنا، به موجب ماده ۳، ۴ و ۵ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، هر نوع تبلیغ، حمایت،‌ تشویق مستقیم یا غیرمستقیم و یا تحریک افراد به استعمال دخانیات ممنوع است و هرگونه سیاست‌گذاری، نظارت و مجوز واردات انواع مواد دخانی صرفا توسط دولت انجام می‌شود و پیام‌های سلامتی و زیان‌های دخانیات باید مصور و حداقل ۵۰ درصد سطح هر طرف پاکت سیگار (تولیدی – وارداتی) را پوشش دهد.

انتهای پیام

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-10-06
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز