مواد دود سیگار سمی و سرطان زا هستند

مواد دود سیگار سمی و سرطان زا هستند اعتیاد

یک متخصص خون و آنکولوژی گفت : دود سیگار حاوی بیش از چهار هزار ماده شیمیایی است که سمی و سرطان زا هستند. دکتر” مهرداد باقریان”روز پنج شنبه در پنجمین روز از هفته بدون دخانیات در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:دود سیگار بیش از ۴۰ نوع ترکیب سرطان زا دارد و نیکوتین سیگار […]

یک متخصص خون و آنکولوژی گفت : دود سیگار حاوی بیش از چهار هزار ماده شیمیایی است که سمی و سرطان زا هستند. دکتر” مهرداد باقریان”روز پنج شنبه در پنجمین روز از هفته بدون دخانیات در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:دود سیگار بیش از ۴۰ نوع ترکیب سرطان زا دارد و نیکوتین سیگار به سرعت جذب جریان خون می شود و ظرف ۳۰ ثانیه به مغز می رسد و روی سلول های عصبی آن اثر می گذارد.
وی تاکید کرد: نیکوتین با تاثیر بر دستگاه اعصاب مرکزی موجب اعتیاد می شود و دود سیگار مانند آزبست (پنبه نسوز) جزو مواد سرطان زا درجه یک طبقه بندی می شود.
این متخصص خون و آنکولوژی افزود : نیتروزآمین ها فعال ترین مواد سرطان زای موجود در دود سیگار هستند.
باقریان با بیان این که استفاده از مواد دخانی مهم ترین عامل مرگ و میرهای قابل پیشگیری محسوب می شود،گفت : خطر بروز سرطان در سیگاری ها بیش از دیگران است و این افراد حداقل ۱۵ سال زودتر از افراد غیر سیگاری به سنین در معرض خطر سرطان می رسند.
وی دود سیگار برای اطرافیان را نیز زیان آور دانست و افزود: خطر بیماری قلبی و سرطان ریه در افراد غیر سیگاری که در خانه در معرض دود سیگار اطرافیان خود هستند، ۲۵ درصد بیشتر از دیگران است.
این متخصص خون ، خطر پیدایش سرطان سینه در زنان سیگاری و حتی در زنانی که در معرض دود سیگار اطرافیان هستند (در مکان های سربسته) را، بیش از سایر زنان دانست.
وی افزود: ۵۰ درصد سرطان های مثانه در مردان و بیش از ۳۰ درصد سرطان های مثانه در زنان با استعمال دخانیات ارتباط دارد و سرطان کلیه نیزدر افراد سیگاری شایع تر است.
به گفته این متخصص افرادی که سالهای زیاد حتی تا زمان میانسالی سیگار کشیده اند، با ترک کامل استعمال دخانیات خطر پیدایش سرطان ریه در آنان به میزان زیادی کاهش می یابد.

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-30 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد