مهلت اعتبار کارتهای درمانی معتادان …

مهلت اعتبار کارتهای درمانی معتادان … اعتیاد

ایسنا-اسامی و نشانی مراکز درمانی برای مراجعه معتادان حاد، رها شده و پرخطر در مهلت یکماهه باقیمانده از طرح ساماندهی معتادان در نقاط مختلف تهران اعلام شد. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا به دنبال اجرای طرح ساماندهی معتادان حاد، رها شده و پرخطر و در حالی که به پایان مهلت یکماهه معتادان برای مراجعه به […]

ایسنا-اسامی و نشانی مراکز درمانی برای مراجعه معتادان حاد، رها شده و پرخطر در مهلت یکماهه باقیمانده از طرح ساماندهی معتادان در نقاط مختلف تهران اعلام شد.
به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا به دنبال اجرای طرح ساماندهی معتادان حاد، رها شده و پرخطر و در حالی که به پایان مهلت یکماهه معتادان برای مراجعه به مراکز و دریافت کارت درمانی نزدیک می‌شویم، آن دسته از معتادانی که در این مدت، اقدام به مراجعه و دریافت کارت شناسایی و درمان نکنند، توسط نیروی انتظامی دستگیر خواهند شد. بر همین اساس و با توجه به تاکید ستاد مبارزه با مواد مخدر بر لزوم مراجعه معتادان به مراکز درمانی، اسامی و نشانی این مراکز در تهران اعلام شد.
نشانی مراکز درمانی سازمان بهزیستی
مرکز «سیروس» : خیابان ۱۵ خرداد، بعد از پامنار، انتهای عودلاجان، کوچه حکیم، اولین بن‌بست، سمت چپ، درب دوم، پلاک ۵۷، تلفن ۳۳۹۷۳۰۸۲
مرکز «دولت‌آباد» : قلعه دولت‌آباد، بن‌بست محمدی، پلاک ۱، تلفن ۳۳۳۹۳۹۷۰
مرکز «آیین مهر شماره ۱» : تهرانپارس، خیابان جشنواره، خیابان امین، ضلع شمالی میدان رهبر، ابتدای خیابان نهضت، پلاک ۱، تلفن ۷۷۳۵۰۰۷۹
مرکز «آیین مهر شماره ۲» : دروازه غار، خیابان ادیب، کوچه فرزانه، پلاک ۱ تلفن: ۷۷۳۵۰۰۷۹
مرکز «راه‌آهن» : میدان راه‌آهن، کوچه احمد دل پیشه، پلاک ۳، تلفن ۵۵۳۶۴۸۴۸
مرکز «بوعلی شماره ۲» (شمیرانات) : فرحزاد، خیابان امامزاده داوود، خیابان ابوطالب، پل ذوالفقاری، جنب مسجد خلخالی‌ها، تلفن ۲۲۳۶۱۷۶۳
مرکز «شمیران نو» : شمیران نو، ۲۰ متری شهدا، پلاک ۹۷، طبقه اول، تلفن ۷۷۴۴۸۰۹۳

مرکز «خانه سلامت و بهبودی ایرانیان» (کرج) : حصارک، خیابان المهدی، جنب سازمان آب، کوچه اول درب دوم جنوبی، پلاک ۱۵۲، تلفن ۴۵۱۲۰۱۶-۰۲۵۱

مرکز «پیام‌آوران همیاری» : انتهای خیابان امام خمینی(ره)،‌ بین جیحون و شهیدان، پلاک ۳۱، تلفن ۶۶۸۳۷۷۴۷

نشانی سرپناه‌های تحت پوشش بهزیستی

مرکز «ایران» : خیابان ۱۵ خرداد، بعد از پامنار، کوچه خلیلی مفرد، کوچه صدیق، پلاک ۳۸، تلفن ۳۳۹۱۶۴۰۴

مرکز «رهیاب» (رباط کریم) : خیابان داودیه، خیابان مفتح، نبش خیابان پهلوان، پلاک ۴۵، تلفن ۴۲۶۲۲۹۹-۰۲۲۹

مرکز «بوعلی» (شمیرانات) : فرحزاد، خیابان امام زاده داوود، خیابان ابوطالب، پل ذوالفقاری، جنب مسجد خلخالی ها، تلفن ۲۲۳۶۱۷۶۳

نشانی مراکز درمان و بازتوانی سرپایی و TC بهزیستی

مرکز «TC» : فلکه دوم تهرانپارس، خیابان جشنواره، ایستگاه هلال احمر، تلفن ۷۷۳۴۷۵۷۲

مرکز درمان و بازتوانی «شهید فامیلی» : فلکه دوم تهرانپارس، خیابان جشنواره،‌ایستگاه هلال احمر، کوچه محمدی، تلفن ۷۷۳۳۹۳۸۳

مرکز درمان و بازتوانی «شهید ملت دوست» : خیابان شهید مصطفی خمینی، نرسیده به چهارراه سیروس،تلفن ۳۳۹۰۵۵۷۴

مرکز درمان و بازتوانی «شهید ذوالفقاری» : بلوار یافت آباد، میدان معلم، خیابان تختی، تلفن ۶۶۶۹۲۸۰۰

مرکز درمان و بازتوانی «شهید خوئینی‌ها» (شهرری) : خیابان شهید رجایی، بازار دوم نازی آباد، خیابان شهید گودرزی، کوچه امیری، پلاک ۶۰، تلفن ۵۵۰۱۴۳۰۰

مرکز درمان و بازتوانی «احیای تندرستی» : سه راه ورامین، کیلومتر ۱ جاده ورامین، جنب بانک تجارت، تلفن ۳۳۷۴۷۹۷۹

مرکز درمان و بازتوانی «امید سبز»(کرج) : جهانشهر، نبش خیابان شهید مدنی، کوچه شهید بقایی، تلفن ۴۴۴۷۴۲۲۸-۰۲۶۱

مرکز درمان و بازتوانی «اسلامشهر» : شهرک مصطفی خمینی، جنب کتابخانه، تلفن ۲۲۳۶۲۳۶۶-۰۲۲۸

نشانی مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران

مرکز ملی «مطالعات اعتیاد» : خیابان کارگر جنوبی، میدان قزوین، تلفن ۵۵۴۱۲۲۳۲ و ۵۵۴۱۴۶۲۴

مرکز بیمارستان «ضیائیان» : خیابان ابوذر، تلفن ۵۵۷۲۵۲۱۶

نشانی مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران

«کلینیک مثلثی مرکز بهداشت غرب تهران» : بلوار استاد معین، تلفن ۶۶۰۳۸۹۲۱

مرکز گذری «یافت آباد» : میدان الغدیر ، تلفن ۶۶۲۲۳۷۴۶۰

مرکز گذری «آزادی» : میدان آزادی، بلوار استاد معین ، خیابان هاشمی غربی، تلفن ۶۶۰۴۴۶۶۸

مرکز گذری «کرج» : خیابان شهید بهشتی، کوچه بیمارستان امام خمینی(ره) تلفن ۲۲۵۰۴۷۰-۰۲۶۱

نشانی مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه شهید بهشتی

کلینیک مثلثی «دکمه‌چی» : رسالت، خیابان کرمان، تلفن ۲۲۳۰۳۷۹۲

کلینیک مثلثی «قرچک» : خیابان مخابرات، خیابان آزاده ۵، درمانگاه امام خمینی (ره) تلفن ۲۱۲۷۰۴۰-۰۲۹۲

کلینیک مثلثی «بوعلی» : خیابان امام حسین(ع)، خیابان ایران، تلفن ۳۳۳۳۷۰۰۰

مرکز گذری «بوعلی» : خیابان امام حسین(ع)، خیابان ایران تلفن ۳۳۳۳۷۰۰۰

مرکز «پرسپولیس» : میدان شوش، خیابان ری، کوچه شهید کاشانی تلفن ۳۳۱۳۱۳۴۲

بیمارستان «لقمان» : چهارراه لشگر، خیابان کمالی ، تلفن ۹-۵۵۴۱۹۰۰۵

جزییات برنامه‌های دستگاههای اجرایی طرح ساماندهی معتادان در پایتخت اعلام شد

رضا آقاعلیخانی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا ضمن تشریح جزییات اجرای طرح در پایتخت با اشاره به این که مراکز درمانی استان تهران ظرفیتی مناسب برای پذیرش معتادان حاد، رها شده و پرخطر را ایجاد کرده‌اند، اظهار کرد: در حال حاضر سازمان بهزیستی به تنهایی ۱۴۰۰ نفر را در مراکز خود تحت پوشش داشته و برنامه سازمان این است که تا پایان ماه جاری ۵ مرکز جدید نیز ایجاد کند.

۶ هزار معتاد تزریقی در استان تهران

ظرفیتهای جدید پذیرش مراکز درمانی بزودی مشخص می‌شود

وی در پاسخ به سوالی درباره «تعداد معتادانی که در پایتخت تحت پوشش طرح ملی ساماندهی معتادان حاد، رها شده و پرخطر خواهند رفت؟» گفت: برآورد دستگاه‌های مقابله‌ای از جمله نیروی انتظامی این است که حدود ۵ هزار معتاد تزریقی در سطح شهر تهران و یکهزار معتاد در شهرستانهای تهران داریم.

آقاعلیخانی در خصوص این که آیا تمامی مراکز درمانی ظرفیت پذیرش این تعداد معتاد را با فرض مراجعه تمام آنها به مراکز دارند؟ اذعان کرد: ظرفیت مراکز دولتی در حد پذیرش این تعداد نبوده و کلیه مراکز ظرفیت پذیرش ۳۵۰۰ نفر را دارند، اما آخرین اطلاعات از ظرفیتهای جدید پذیرش بزودی مشخص می‌شود؛ ضمن این که اجرای طرح ساماندهی نیازمند مشارکت فعالانه سازمانهای غیردولتی است.

بیش از ۴۸ درصد زندانیان ۸ ماهه امسال مرتبط با مواد مخدر بوده‌اند

وی در خصوص زندانیانی که در پایتخت مشمول طرح ساماندهی معتادان حاد، رها شده و پرخطر می‌شوند، بیان کرد: در ۸ ماهه گذشته سال جاری ۷۴ هزار و ۷۹۰ نفر وارد زندانهای پایتخت شدند که از این بین ۳۶ هزار و ۴۳۶ نفر یعنی حدود ۷/۴۸ درصد مرتبط با مواد مخدر بوده‌اند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران افزود: از بین زندانیان مرتبط با مواد مخدر ۳۰ درصد به جرم اعتیاد، ۵۰ درصد به جرم اعتیاد، حمل و خرید و فروش مواد و ۲۰ درصد به جرم حمل، نگهداری و خرید و فروش مواد مخدر دستگیر شده‌اند. اما هنوز آمار دقیقی از زندانیان معتاد مشمول طرح ساماندهی وجود ندارد.

۱۵ هزار و ۴۱ زندانی مرتبط با مواد مخدر ۸ ماهه امسال، ۲۶ تا ۳۵ ساله‌اند

معتادانی که تمایلی برای شرکت در طرح درمانی ندارند، وارد اردوگاه می‌شوند

وی با اشاره به این که هم اکنون دو کلینیک مثلثی در زندانهای قزل حصار و اوین تهران وجود دارد، گفت: از بین زندانیان مرتبط با مواد مخدر پایتخت در ۸ ماهه اول سال جاری بیشترین آمار یعنی ۱۵ هزار و ۴۱ نفر در سنین ۲۶ تا ۳۵ سال قرار دارند.

آقاعلیخانی در پاسخ به این که «آیا در تعریف اردوگاه‌ها همان اقامت اجباری معتادان و تحت درمان قرار دادن آنها مدنظر است؟» به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: معتادان تزریقی حاد و پرخطری که در مرحله اول طرح مشارکت نداشته و تحت پوشش درمان و بازتوانی قرار نگرفتند، به اردوگاه‌ها منتقل می‌شوند و این اردوگاه‌ها بر اساس درمان دادگاه مدار شکل گرفته‌اند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران تصریح کرد: تعداد اردوگاههایی که بعد از اجرای مرحله اول طرح ساماندهی، برای جمع‌آوری معتادان بکار گرفته می‌شوند، بزودی اعلام خواهد شد.

به گفته وی وزارت بهداشت و سازمانهای زندانها، بهزیستی و فنی وحرفه‌ای در این اردوگاه‌ها شرایط درمان، بازتوانی و حرفه آموزی را برای معتادان فراهم می‌کنند و از آنجا که این دسته از معتادان به هیچ وجه برای درمان تمایلی نشان نداده‌اند، باید به اجبار تحت مراقبت در اردوگاه‌ها قرار گیرند.

مهلت اعتبار کارتهای درمانی معتادان برای جلوگیری از سوءاستفاده، کوتاه مدت است

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در خصوص تدابیر اندیشیده شده برای جلوگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی از کارتهای درمانی و اخذ کارت و عدم مراجعه معتادان پس از دریافت کارت درمانی، تصریح کرد: قطعا زمان اعتبار کارتها هیچ گاه طولانی نخواهد بود؛ لذا مهلت کارتهای درمانی به جهت جلوگیری از قطع ارتباط معتاد با مرکز درمانی کوتاه بوده و نیاز به تمدید دارد.

تدابیر لازم برای جلوگیری از ناهماهنگی دستگاههای اجرا کننده طرح اتخاذ شده است

وی همچنین با اشاره به تدابیر اندیشیده شده برای جلوگیری از ایجاد ناهماهنگی‌ در فاز دوم اجرای طرح اظهار کرد: دستگاه‌ها به عنوان اعضای ستاد می‌توانند نقطه نظرات خود را پیرامون نحوه اجرای طرح ارایه دهند؛ اما در نهایت آنچه به تصویب ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌رسد، برای تمامی دستگاه‌ها لازم‌الاجرا است و در این خصوص نیز مرحله جمع‌آوری، به دستور ستاد بوده و اجرای آن موکول به ابلاغ ستاد است.

به گفته آقاعلیخانی، دستگاه قضایی در فاز دوم طرح به عنوان عضوی از ستاد وظایفی را بر عهده داشته و قطعا نیروی انتظامی نیز ضابط دستگاه قضایی به عنوان عضو محوری مرحله دوم است.

سهم اعتباری هر یک از دستگاههای مجری طرح ساماندهی معتادان حاد، رها شده و پرخطر مشخص شد

وی با اشاره به این که سهم بهزیستی استان تهران از اعتبارات طرح ساماندهی معتادان پرخطر، ۷۶۰ میلیون تومان است، گفت: بعلاوه از سهم بودجه اختصاص یافته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۱۰۳ میلیون تومان اعتبار به دانشگاه علوم پزشکی تهران، ۱۰۳ میلیون تومان به دانشگاه شهید بهشتی و ۱۶۶ میلیون تومان به دانشگاه علوم پزشکی ایران اختصاص یافته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران با اشاره به این که بودجه نیروی انتظامی به صورت متمرکز توزیع شده و هنوز سهم استانی ابلاغ نشده است، به ایسنا گفت: بعلاوه ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اعتبار برای اجرای طرح به سازمان فنی و حرفه‌ای استان اختصاص یافته است.

تاریخ بروزرسانی : 2006-12-17 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو