معتادان تزریقی روابط جنسی نامشروع دارند

معتادان تزریقی روابط جنسی نامشروع دارند

فارس: نتایج تحقیقات موسسه داریوش نشان می‌دهد: سن اعتیاد در کشور ۵/۱ سال کاهش یافته است، حدود ۲میلیون نفر معتاد وابسته داریم که ۲۰۰ هزار نفر آنها تزریقی هستند و نیمی از این معتادان روابط جنسی نامشروع دارند. هومان نارنجی‌ها، محقق و معاون موسسه تحقیقاتی داریوش وابسته به دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در اولین […]

فارس: نتایج تحقیقات موسسه داریوش نشان می‌دهد: سن اعتیاد در کشور ۵/۱ سال کاهش یافته است، حدود ۲میلیون نفر معتاد وابسته داریم که ۲۰۰ هزار نفر آنها تزریقی هستند و نیمی از این معتادان روابط جنسی نامشروع دارند. هومان نارنجی‌ها، محقق و معاون موسسه تحقیقاتی داریوش وابسته به دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در اولین نشست هفتگی هم اندیشی پژوهشگران و کارشناسان سوء مصرف مواد مخدر، افزود: نتایج یک تحقیق که در سال ۸۴ با حدود ۶ هزار نمونه به روش RSA یا ارزیابی سریع وضعیت سوء مصرف مواد مخدر در سراسر کشور انجام شد نشان داد. که مشکل جنسی اولین عامل گرایش به مصرف مواد مخدر در کشور است.
وی افزود: پس از آن درد، کسب لذت، کنجکاوی و مشکلات روحی عوامل گرایش به مصرف مواد مخدر هستند و در دسترس بودن مواد مخدر فقط ۶ تا ۷ درصد در گرایش به مصرف این مواد موثر است.
وی گفت:۵۰ درصد مصرف کنندگان مواد مخدر اعلام کرده‌اند که با تعارف دوستان مصرف این مواد را شروع کرده‌اند و ۱۰درصد از طریق همکاران معتاد شده‌اند اما ۱۲درصد معتادان بدون هیچ سابقه و مشکل خاصی معتاد به مصرف مواد مخدر شده‌اند که با آموزشهای پیشگیرانه به راحتی می‌شد جلوی اعتیاد این گروه را گرفت.
نارنجی ها اضافه کرد:‌ ۵۰ درصد خانواده‌های معتادان بعد از پنج سال متوجه اعتیاد فرزند یا همسر خود شده‌اند.
وی گفت: آمارهای تفکیک شده نشان می‌دهد، ۶۰درصد معتادان دودی هستند، ۱۱درصد تزریقی، ۲۰ درصد خوردنی و پنج درصد مصرف به روش انفیه دارند،‌۵۰ درصد معتادان از داروهای مخدر استفاده می‌کنند،‌ هروئین ماده اصلی مصرفی ۲۰ درصد معتادان است، ۵۰ درصد معتادان تریاک را به عنوان ماده اصلی مصرفی اعلام کرده‌اند، ۶ درصد شیره‌ای هستند و ۱۵درصد مصرف کننده مواد جدیدی مانند بوپرنورفین هستند.
وی اضافه کرد:‌ نتایج این تحقیق که به روش RSA در سال ۸۴ انجام شده است، نشان می‌دهد میانگین سنی معتادان در ایران ۳۲ سال است که کاهشی معادل ۵/۱ سال را نشان می‌دهد؛ همچنین این تحقیق نشان داد که اکثریت معتادان تحصیلات زیر دیپلم دارند، ۱۵ درصد کارگر ساده، ‌۱۷ درصد کارگر ماهر،‌۱۰ درصد راننده و حدود ۲۰ درصد بیکار یا معتاد بیکار شده هستند.
وی گفت: این تحقیق نشان داد که حدود ۳۵ هزار دانش آموز معتاد در کشور داریم که متاسفانه اخراج آنها از مدرسه زمینه لازم را برای کارتن خواب و معتاد تزریقی شدن آنها فراهم می‌کند در حالی که در مدرسه می‌توان با آموزش دانش آموز معتاد را نجات داد.
نارنجی‌ها افزود: این بررسی نشان داد که حدود ۲۰۰ هزار معتاد تزریقی در کشور داریم که ۳۵ درصد آنها در گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال هستند،‌ ۴۵ درصد این معتادان از سرنگ مشترک استفاده می‌کنند و ۳۰ درصد سابقه بیش مصرفی دارند همچنین ۱۳درصد این معتادان رابطه جنسی با همجنس را اعلام کرده‌اند.
وی گفت:‌اکثر معتادانی که در تهران مسموم می‌شوند برای درمان به بیمارستان لقمان اعزام می‌شوند در حالی که این بیمارستان سیستم ثبت درستی ندارد و داده ها را به روش غیر علمی ثبت می‌کند که به هیچوجه قابل تحلیل نیست.
وی اضافه کرد: این بررسی نشان داد که بین یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا دو میلیون نفر معتاد دائمی و وابسته در کشور داریم و این غیر از مصرف‌کنندگان مواد مخدری که هنوز دچار مشکل نشده‌اند و سوء مصرف ندارند.
وی گفت: بنده به عنوان یک کارشناس و درمانگر معتادان باید به این نکته هم اعتراف کنم که ما متاسفانه در درمان زنان معتاد موفقیت چندانی نداشته‌ایم و این البته به مسائل مختلفی از قبیل مشکلات این زنان برای مراجعه به درمان یا مصرف داروهای ترک اعتیاد و نیز عدم تمایل شوهران معتاد این زنان به ترک آنها مربوط است و به همین علت به نظر می رسد آمار ۷ درصدی معتادان زن در کشور واقعی نباشد.
وی افزود: هدف از اجرای روش ارزیابی سریع وضعیت سوء مصرف مواد مخدر این است که زمان تشخیص الگوی مصرف را در کشور از دست ندهیم زیرا الگوی مصرف مواد مخدر حداکثر طی یک دوره ۵/۱ ساله عوض می شود و اگر بخواهیم تحقیقات بلند مدت انجام دهیم نتایج آن پس از اعلام قابل استفاده نیست به همین علت با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار است این تحقیق امسال هم برای یک مجموعه ۹ هزار نفری و به صورت کاملتر از گذشته تکرار شود.

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-06-13
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز