معتادان تا سال ۸۸ کارت هوشمند می‌گیرند

معتادان تا سال ۸۸ کارت هوشمند می‌گیرند

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر از راه‌اندازی طرح کارت‌های هوشمند معتادان در سال ۸۸ خبر داد و در توضیح مطلب، گفت: با توجه به این که معتادان افرادی زیرک هستند که در بسیاری از موارد هویت خود را به درستی اعلام نمی‌کنند و حتی کارت درمانی هم در برخی موارد در مورد این […]

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر از راه‌اندازی طرح کارت‌های هوشمند معتادان در سال ۸۸ خبر داد و در توضیح مطلب، گفت: با توجه به این که معتادان افرادی زیرک هستند که در بسیاری از موارد هویت خود را به درستی اعلام نمی‌کنند و حتی کارت درمانی هم در برخی موارد در مورد این افراد از اعتبار مطلوبی برخوردار نیست، لذا اجرای طرح کارت‌های هوشمند معتادان که با اثر انگشت و علائم زیستی ثبت می‌شود در تشخیص هویت این افراد بسیار موثر است و با اجرای این طرح دیگر حتی به اسم فرد هم برای شناسایی وی نیازی نیست. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، دکتر اسماعیل احمدی مقدم بعدازظهر روز گذشته در دیدار با جمعی از دانشجویان در ستاد مبارزه با مواد مخدردر پاسخ به نحوه استفاده ستاد مبارزه با مواد مخدر از دانشجویان پزشکی، گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر تنها یک ستاد تصمیم‌ساز و هماهنگ کننده دستگاه‌هاست و شان اجرایی ندارد.

احمدی مقدم افزود: البته اگر دانشجویان پزشکی، طرحی در این زمینه با قابلیت اجرا در قالب دانشگاه‌های علوم پزشکی داشته باشند، ستاد مبارزه با مواد مخدر، پیگیر اجرای آن خواهد بود.

وی تاکید کرد: از پایان نامه‌های دانشجویی مرتبط با موضوعات مواد مخدر نیز حمایت مالی می‌شود. همچنین برخی موانع انتشار و ارائه رسمی داخلی و خارجی آن‌ها نیز از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر برطرف خواهد شد.

پیشگیری از اعتیاد در ایران گذشته‌گرا و واپس‌گراست

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با اشاره به این که هم‌اکنون مصرف مواد مخدر سنتی در بین جوانان قبح پیدا کرده و لوکس بودن و تصور شادی‌آور بودن کراک، شیشه، اکستازی، روانگردان‌ها موجب افزایش مصرف مواد صنعتی در این جمعیت شده است، تصریح کرد: قطعا وابستگی به مواد اعتیادآور صنعتی بیشتر و خطرناک‌تر از مواد مخدر سنتی است.

وی با اذعان به این که فرایند پیشگیری از اعتیاد در ایران گذشته‌گرا و واپس‌گراست، به وجود نداشتن امکان ترک اعتیاد در افراد مسن مصرف‌کننده به ویژه در مناطق محروم و همچنین در مناطقی مانند شمال و شرق که مصرف مواد مخدر سنتی جنبه دارویی دارد، اشاره و تاکید کرد: تنها راه برخورد با این افراد نگهداشتن آن‌ها بر درمان‌های نگهدارنده با داروهای جایگزین و حذف حواشی مصرف شخصی مواد مخدر از جمله خرید غیرقانونی آن‌ها با درصد ناخالصی بالاست.

قیمت مواد مخدر در زندان ۴۰ تا ۵۰ برابر افزایش می‌یابد

هنگامی که معتادان زندانی اراده کنند، مواد مخدر به دستشان می‌رسد

احمدی مقدم همچنین در پاسخ به علت سهولت دستیابی معتادان زندانی کشور به مواد مخدر بیان کرد: قیمت مواد مخدر در زندان ۴۰ تا ۵۰ برابر ابیش از خارج از زندان است، زیرا هر چه مسیر دستیابی به مواد مخدر سخت‌تر می‌شود، سود فروش و همچنین احتمال خطر کردن برای فروش این مواد بالا می‌رود، لذا هر وقت که معتادان زندانی اراده کنند، مواد مخدر به دستشان می‌رسد و اگر هم نرسد، از راهکارهایی مانند پودر کردن سوسک و فیبر و کشیدن آن استفاده می‌کنند.

ایران تا پایان سال، رتبه اول دنیا در متادون درمانی را بدست خواهد آورد

تست آزمایشی شربت تریاک در زندان‌ها و ۱۰ شهر آغاز می‌شود

۸۴۰ هزار معتاد تا پایان سال تحت درمان قرار می‌گیرند

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین به افزایش ۳۰ برابری درمان معتادان با متادون در ۹ ماه امسال اشاره کرد و با اعلام این که ایران تا پایان سال، رتبه اول دنیا در متادون درمانی معتادان را کسب خواهد کرد، از برگزاری جشن مهار اعتیاد در ایران با درمان ۸۴۰ هزار معتاد به ویژه پرخطرترین و پرمصرف‌ترین معتادان تا سال آینده با ارائه شربت جایگزین تریاک خبر داد و افزود: تست آزمایشی این شربت که نام دقیق آن را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید اعلام کند، در زندان‌ها و ۱۰ شهر کشور به زودی آغاز می‌شود.

مصرف کنونی ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن مواد مخدر در کشور سال آینده به ۲۰۰ تا۳۰۰ تن کاهش می‌یابد

سال آینده ۱۰۰ هزار دانش‌آموز مناطق پرخطر و پرآسیب آموزش پیشگیری می‌بینند

نظام آموزش و پرورش در «پرورش» لنگ می‌زند

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه مصرف کنونی مواد مخدر در کشور را با حدود یک‌هزار و ۲۰۰ معتاد دائمی و ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار معتاد تفننی، ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن برشمرد و اعلام کرد: سال آینده مصرف کل مواد مخدر در کشور با ارائه متادون و شربت تریاک به یک سوم تا یک چهارم میزان فعلی یعنی ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن کاهش خواهد یافت.

وی بر نقش آموزش و پرورش در پیشگیری از اعتیاد نیز تاکید کرد و گفت: متاسفانه نظام آموزش و پرورش کنونی ایران مبتنی بر پرورش نیست و در این بعد لنگ می‌زند، زیرا آموزش‌ها تنها نظری و مقطعی است.

احمدی مقدم در ادامه اعلام کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر در نظر دارد، به سهم خود، اعتباری را به آموزش دانش‌آموزان در زمینه پیشگیری از سوءمصرف مواد مخدر اختصاص دهد، به این صورت که سال آینده ۱۰۰ هزار دانش‌آموز مناطق پرخطر و پرآسیب به اردوهای کوتاه مدت بروند و در مورد خطرات موجود مواد مخدر آموزش ببینند.

۲۳ هزار معتاد رها در طرح نجات جمع‌آوری شدند که ۱۱ هزار نفر آن‌ها تزریقی بودند

چهره شهرها از معتادان تزریقی و رها شده پاک شده است

احمدی مقدم در پاسخ به علل گرایش به اعتیاد نیز عنوان کرد: عللی که برای گرایش به اعتیاد در دروازه غار بیان می‌شود که با عللی که برای این موضوع در شمیرانات مطرح می‌شود متفاوت است، زیرا عوامل گرایش به اعتیاد در مورد اول معمولا مصرف خانواده یا بزرگ ‌شدن در کنار مواد فروشان و علت مورد دوم لذت جویی است.

وی در ادامه در واکنش به اعلام نظر برخی دانشجویان مبنی بر سیاه بودن وضعیت اعتیاد کشور بیان کرد: من به این موضوع معتقد نیستم، زیرا در گذشته شمار معتادان کشور دو میلیون نفر تخمین زده می‌شد، اما امسال که درمان معتادان به طور جدی آغاز شد، پیش‌بینی می‌شود که شمار معتادان حتی دو میلیون نفر هم نباشد.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در بیان علت گفته خود، افزود: در گذشته شمار معتادان تزریقی رها ۵۰ تا ۷۰ هزار نفر تخمین زده می‌شد، اما در طرح «نجات» یا جمع‌آوری معتادان تزریقی و پرخطر، تاکنون تنها ۲۳ هزار معتاد رها جمع‌آوری شده‌اند که از این تعداد هم تنها ۱۱ هزار نفر تزریقی هستند که به اردوگاه‌ها، مراکز درمانی و سازمان‌های مردم نهاد فرستاده شده‌اند.

وی با تاکید بر این که چهره شهرها از معتادان تزریقی و رها شده تقریبا پاک شده است در پاسخ به علت نگهداشتن معتادان بر درمان‌های نگهدارنده مانند متادون درمانی نیز عنوان کرد: در بهترین حالتی که در دنیا وجود دارد، دو سوم معتادان ترک کرده در معرض بازگشت مجدد به اعتیاد هستند، زیرا این افراد قدرت روانی ترک اعتیاد را ندارند و تنها باید با درمان نگهدارنده به زندگی خود ادامه دهند.

تا پایان سال آینده همه معتادان کشور صاحب کارت درمانی می‌شوند

تخلیه ۴۰ هزار معتاد از زندان‌ها به طور جدی پیگیری می‌شود

باید بیشتر به جای این که دنبال دشمن فرضی بگردیم، دنبال کارآمدی باشیم

به گزارش ایسنا، احمدی مقدم با بیان این که در طرح درمان اولین چیزی که از معتادان درخواست می‌شود، کارت درمان است، اعلام کرد: تا پایان سال آینده به این ظرفیت می‌رسیم که همه معتادان کشور صاحب کارت درمانی شوند.

وی همچنین با اشاره به این که قانون جدید سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر مبنی بر رفع مجرمیت از اعتیاد در حال تدوین است و به زودی ارائه می‌شود، اضافه کرد: تخلیه ۴۰ هزار معتاد از زندان‌ها در آینده نزدیک به طور جدی پیگیری می‌شود.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اذعان به این که اقدامات ما بیشتر تهدید محور است تا فرصت محور، تصریح کرد: ما باید بیشتر به جای این که دنبال دشمن فرضی بگردیم، دنبال کارآمدی باشیم و پتانسیل‌های خود را در زمینه فرهنگ، دانش نوین، کارآمدی و نهضت نرم‌افزاری افزایش دهیم.

از آمار کشفیات مواد مخدر راضی نیستیم

تا پایان سال حدود ۸۰۰ تن مواد مخدر تولیدی افغانستان در ایران کشف خواهد شد

وی همچنین در واکنش به مطلوب بودن میزان کشفیات موادمخدر در کشور، گفت: آمار کشفیات همواره نسبتی از موادی است که وارد کشور می‌شود و ما حتی از کشف ۴۰۰ تن مواد مخدر از ابتدای سال که بر حسب تریاک به ۵۰۰ تن نیز می‌رسد، راضی نیستیم، زیرا میزان کشفیات، تنها ۱۰ درصد مواد تولیدی در افغانستان است.

احمدی مقدم در ادامه با تاکید بر این که با اجرای برنامه‌های کاهش تقاضا، مصرف مواد مخدر در کشور کنترل شده و افزایش کشت خشخاش در افغانستان دیگر اثری بر ایران ندارد، اعلام کرد: تا پایان سال حدود ۸۰۰ تن مواد مخدر تولیدی افغانستان در ایران کشف خواهد شد.

وی در اثبات گفته خود مبنی بر این که افزایش کشت در افغانستان تاثیری بر میزان مصرف مواد مخدر در ایران ندارد، به آمار سازمان ملل اشاره و اظهار کرد: در سال ۲۰۰۵ میزان تولید خشخاش در افغانستان چهار هزار تن و میزان ورود به ایران ۶۰ درصد کل این مواد یعنی دو هزار و ۴۰۰ تن اعلام شد.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به این که در سال ۲۰۰۶ نیز میزان تولیدات افغانستان شش هزار و ۱۰۰ تن و میزان ورود به ایران ۴۱ درصد این مواد، یعنی باز هم دو هزار و ۴۰۰ تن اعلام شد، افزود: طبق آمار سازمان ملل در سال ۲۰۰۷ تولیدات افغانستان به هشت هزار و ۲۰۰ تن رسیده که از این میزان ۳۱ درصد یعنی باز هم تنها دو هزار و ۴۰۰ تن به ایران وارد شده و این نشان می‌دهد که با وجود افزایش دو برابری تولید خشخاش در افغانستان در سه سال گذشته، میزان ورود مواد مخدر به ایران همچنان ثابت مانده است.

سازمان‌های مردم نهاد، سال آینده کمک‌های یک بار مصرف می‌گیرند

سامانه جامع معتادان کشور در حال طرح‌ریزی است

احمدی مقدم همچنین در مورد همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر با سازمان‌های مردم نهاد، تاکید کرد: این سازمان‌ها هم اکنون با توجه به درمان خودخواسته و ارادی معتادان، موثرترین روش درمان این افراد را اجرا می‌کنند، البته اشکالاتی هم در روش‌های این سازمان‌ها مشاهده شده که باید نظارت بیشتری بر آن‌ها به ویژه در زمینه جلوگیری از هر گونه سوءاستفاده‌های مالی و غیره از افراد اعمال شود.

احمدی مقدم در ادامه اعلام کرد: اساسنامه‌ها و صلاحیت‌های سازمان‌های مردم نهاد فعال در زمینه اعتیاد در حال بازنگری است، البته ستاد مبارزه با مواد مخدر هرگز به دنبال محدود کردن فعالیت این سازمان‌ها نیست، بلکه در برنامه سال آینده این ستاد ارائه کمک‌های یک‌بار مصرف به این سازمان‌ها اعم از تجهیز آن‌ها به کتابخانه، مرکز درمانی و سالن ورزشی در دستور کار قرار گرفته است.

وی همچنین اعلام کرد: هم اکنون در حال طرح‌ریزی سامانه جامع معتادان در کشور هستیم که این سامانه در زندان‌ها، مراکز پلیس و دستگاه‌های درمانی برای دستیابی به آمار دقیق از معتادان مستقر می‌شود.

دستگاه‌های خودپرداز سرنگ و کاندوم در دو منطقه پرآسیب تهران نصب می‌شوند

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد دستگاه‌های خودپرداز سرنگ و کاندوم نیز گفت: در آینده نزدیک اجرای طرح آزمایشی این دستگاه‌ها در دو منطقه پرخطر و پرآسیب شهر تهران آغاز می‌شود و پس از ارزیابی نحوه استقبال مردم و برخورد آن‌ها با این سیستم در صورت امکان توسعه پیدا خواهد کرد.

احمدی مقدم با تاکید بر این که این دستگاه‌ها تولید شرکت‌های داخلی هستند در مورد احتمال ایجاد برخی خطرات برای افراد غیرمعتاد با راه‌اندازی این دستگاه‌ها، بیان کرد: نصب این دستگاه‌ها در مناطق پرآسیب اقدامی است که در اکثر کشورهای دنیا انجام شده و موفقیت آمیز هم بوده است و تصور نمی‌کنم که ارائه وسایلی مانند چسب زخم و سرنگ به معتادان، ترویج اعتیاد برای افراد سالم جامعه باشد.

۱۶ درصد دانشجویان مصرف مواد مخدر، اکستازی، روانگردان‌ها، الکل و مواد توهم‌زا را یک یا چند بار تجربه کرده‌اند

احمدی مقدم همچنین در پاسخ به برنامه‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر در زمینه پیشگیری اعتیاد در دانشگاه‌ها و مدارس، به نتایج یک پژوهش که در محیط‌های دانشجویی انجام شده بود، اشاره و اظهار کرد: این پژوهش نشان داد که ۶۰ درصد دانشجویان نوعی از مواد مخدر و اعتیادآور را یک بار تجربه کرده‌اند که البته در این میان مصرف سیگار و قلیان غالب بوده است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با اشاره به این که در این پژوهش تجربه یک با چند بار مصرف موادی غیر از مواد دخانی مانند موادمخدر، اکستازی، روانگردان‌ها، الکل و مواد توهم‌زا در دانشجویان ۱۶ درصد است، افزود: میزان اعتیاد در این میان یک تا دو درصد تشخیص داده شده و اگر چه این میزان اندک است، اما زنگ خطر جدی برای مسوولان امر محسوب می‌شود.

خانه‌های دانشجویی از خوابگاه‌های دانشجویی خطرناکترند

وی همچنین در پاسخ به افزایش اعتیاد در خوابگاه‌های دانشجویی تصریح کرد: من آمار درگیری ۷۰ درصد خوابگاه‌ها با مواد مخدر را تایید نمی‌کنم، چرا که آمارها نشان می‌دهد که خوابگاه‌های دانشجویی در مقایسه با خانه‌های دانشجویی بسیار کم‌خطرترند و هر چه محیط زندگی دانشجویان کوچکتر می‌شود، با توجه به کاهش نظارت، خطرات گرایش به اعتیاد آن‌ها نیز افزایش می‌یابد، لذا خوابگاه عامل منفی نیست، اما اشکالاتی هم دارد که باید رفع شود.

مجوز صادرات مواد دارویی تولیدی ایران مبتنی بر مواد مخدر کشف‌شده، باید صادر شود

احمدی مقدم در مورد علت ضعیف بودن اقدامات پیشگیری از اعتیاد نیز، گفت: امسال برای پیشگیری از اعتیاد تنها گفتمان‌سازی شد. زیرا اعتبار پیشگیری امسال تنها ۵/۲ میلیارد تومان بود و این در حالیست که تنها چاپ یک بروشور برای پنج میلیون و ۶۰۰ هزار دانش‌آموز راهنمایی و متوسطه یک میلیارد تومان هزینه دارد.

وی با اعلام این که بودجه سال آینده پیشگیری از اعتیاد ستاد مبارزه با مواد مخدر پنج تا شش برابر افزایش خواهد داشت در ادامه به وضعیت استفاده از مواد مخدر برای مصرف دارویی در کشور، این گونه پاسخ داد: در حال حاضر شرکت «تما» تولید مواد اولیه دارویی مبتنی بر مواد مخدر کشف شده را بر عهده دارد که البته با توجه به این که میزان کشفیات مواد مخدر بیش از نیاز مصرف داخلی است، باید مجوز صادرات داروهای تولید شده نیز گرفته شود.

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-12-12
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز