مصرف کننده شیشه بعداز پنجسال

مدير كل فرهنگي ‌و پيشگيري ستاد مبارزه ‌با مواد مخدر گفت: بيشتر معتاداني كه به شيشه و حشيش اعتياد دارند، خانواده‌هاي خود را مورد اذيت و آْزار قرار مي‌دهند و طي 5 سال مصرف به اندازه 50 سال پير مي‌شوند.به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، هومان نارنجي‌ها امروز در حاشيه نشست علمي پژوهشي با عنوان «اثر بخشي آموزش پسخوراند عصبي بر سلامت روان بيماران وابسته به مواد افيوني»، اظهار داشت: افزايش آگاهي سياست ستاد مبارزه با مواد مخدر در حوزه پيشگيري و درمان اعتياد است.
وي افزود: براي افزايش آگاهي مردم با مراكز استان‌ها توافقي براي تمركز بيشتر روي آگاه سازي مردم داشتيم تا مراكز پيشگيري و درمان مواد مخدر در استان‌ها، برنامه‌هاي خود را در رابطه با بحث آگاه‌سازي تنظيم كنند.
مدير كل فرهنگي ‌و پيشگيري ستاد مبارزه ‌با مواد مخدر در خصوص معتادان آزار دهنده در خانواده، افزود: بيشتر معتاداني كه به شيشه و حشيش اعتياد دارند، خانواده‌هاي خود را مورد اذيت و آْزار قرار مي‌دهند.
نارنجي‌ها ادامه داد: افراد مصرف كننده شيشه از نظر جسمي و رواني 50 سال پيرتر از سن واقعي خود به نظر مي‌رسند و در بسياري از كشوره‌ها استفاده كنندگان اين مواد دست به جنايت مي‌زنند. شعار مناسب براي پيشگيري از مواد مخدر «50 سال عمر در عرض 5 سال است.»
وي اظهار كرد: بنابراين خط ملي را با هدف ايجاد سياستگذاري‌هاي مناسب در زمينه پيشگيري و درمان اعتياد و آگاه‌سازي مردم راه‌اندازي كرديم.
مدير كل فرهنگي ‌و پيشگيري ستاد مبارزه ‌با مواد مخدر افزود: افراد مي‌توانند سؤالات خود را در خصوص درمان اعتياد و نحوه پيشگيري آن را از طريق اين سامانه مطرح كنند.
وي گفت: بسياري از خانواده‌ها طريقه رفتار مناسب با معتادان را نمي‌دانند و همچنين توانايي راضي كردن آنها را براي ترك اعتياد ندارند از اين رو از طريق تماس با اين سامانه مي‌توانند با راه‌هاي مناسب براي غلبه بر اين مشكلات آشنا شوند.
نارنجيها ادامه داد: براي ارائه هر چه بيشتر و بهتر اين طرح لازم است بودجه‌اي براي اين خط ملي اختصاص داده شود كه تا اين لحظه هزينه‌‌هاي مصرف شده را ستاد مبارزه با مواد مخدر پرداخت كرده است.
وي تصريح كرد: در نظر داريم كه حوزه‌هاي اين سامانه را هم از نظر كمي و هم از نظر كيفي توسعه دهيم كه با حداقل تبليغات پاسخگوي بسياري از نيازهاي مردم از نظر علمي باشيم.
مدير كل فرهنگي ‌و پيشگيري ستاد مبارزه ‌با مواد مخدر در خصوص برنامه‌هاي پيشگيري از اعتياد در دانشگاه‌ها افزود: طرح ارائه 2 واحد درسي در دانشگاه‌ها را به وزير علوم پيشنهاد كرده‌ايم.
وي ادامه داد: برنامه دوم، ايجاد كارگاه‌هايي است كه راه‌هاي پيشگيري و درمان اعتياد را آموزش مي‌دهد كه قرار است در پايان اين دوره‌هاي چهارروزه، گواهي پايان دوره به افراد داده شود تا زمان ورود به دانشگاه داشتن اين گواهي اجباري شود.
نارنجيها بيان داشت: برنامه سوم در خصوص خوابگاه‌هاي دانشجويي است كه از طريق برنامه‌ريزي راهكارهايي را ارائه دهيم تا اين دسته از دانشجويان نيز از اين آموزش‌ها بهره‌مند شوند.
وي افزود: از آنجا كه ممكن است خانواده‌هاي اين دسته از دانشجويان از اعتياد فرزندانشان آگاه نباشند سي‌دي‌هاي آموزشي درخصوص پيشگيري از اعتياد تهيه و بين خانواده‌هايي كه فرزندانشان در خوابگاه به سر مي‌برند، توزيع مي‌شود.
نارنجيها ادامه داد: هدف از اين كارگاه‌ها، تشكيل كارگروهي استاندارد است كه بازگويي خوبي داشته باشند كه فرايند اجراي اين طرح در استان‌ها راحت‌تر است.
وي بيان داشت: لازم است بسته‌هاي آموزشي در بين سربازان نيز توزيع شود. مسئوليت اين كار را ناجا بر عهده گرفت. از اين رو بسته‌هاي آموزشي مخصوص سربازان را به ناجا سپرديم.
مدير كل فرهنگي ‌و پيشگيري ستاد مبارزه ‌با مواد مخدر گفت: در حال حاضر كميته صيانت و پيشگيري ناجا مسئوليت راهبري و هدايت برنامه‌هاي پيشگيري و درمان اعتياد را در بين سربازان عهده‌دار است در اين راستا قرار است به تعدادي از مربيان ناجا كه سابقه تدريس دارند روش‌هاي پيشگيري را آموزش دهيم تا از اين طريق مربي‌ها در حوزه‌هاي مختلف و پادگان‌هاي آموزشي، براي سربازان بدو ورود پيشگيري از اعتياد را آموزش دهند.