مصرف کم قرص “اکستازی”

مصرف کم قرص “اکستازی” اعتیاد

ایرنا-پژوهشگران دانشگاه آمستردام هلند اعلام کردند: مصرف مقادیر کم قرص‌های مخدر “اکستازی” (روان گردان) به مغز استفاده‌کنندگان هم آسیب می‌رساند. به گزارش روز سه‌شنبه پایگاه اینترنتی بی‌بی‌سی، پژوهشگران در این تحقیق، از ‪ ۱۸۸‬فردی که تاکنون قرص‌های اکستازی مصرف نکرده بودند، اسکن مغزی و آزمایش حافظه گرفتند. این آزمایش‌ها ‪ ۱۸‬ماه دیگر تکرار شد و […]

ایرنا-پژوهشگران دانشگاه آمستردام هلند اعلام کردند: مصرف مقادیر کم قرص‌های مخدر “اکستازی” (روان گردان) به مغز استفاده‌کنندگان هم آسیب می‌رساند. به گزارش روز سه‌شنبه پایگاه اینترنتی بی‌بی‌سی، پژوهشگران در این تحقیق، از ‪ ۱۸۸‬فردی که تاکنون قرص‌های اکستازی مصرف نکرده بودند، اسکن مغزی و آزمایش حافظه گرفتند. این آزمایش‌ها ‪ ۱۸‬ماه دیگر تکرار شد و مشخص شد ‪ ۵۹‬نفری که در این مدت مقادیر کمی قرص اکستازی مصرف کرده‌بودند، با کاهش فشار خون و ضعف حافظه رو به رو شده‌اند.
“مارتیه دی وین” مجری این تحقیق گفت: نمی‌دانیم که آیا این تاثیرها گذرا است یا دائمی ، از این رو به مردم توصیه می‌کنیم که از مصرف این قرص‌ها حتی در مقادیر کم نیز خودداری کنند و متوجه خطرات آن باشند.
پژوهش‌ها در گذشته ثابت کرده است که مصرف طولانی مدت و شدید قرص اکستازی ، به اعصاب انسان آسیب می‌رساند و عوارضی از جمله افسردگی، هیجان، گیجی و اختلال خواب رادرپی دارد و حافظه را نیز کاهش می‌دهد.
خون انرژی مورد نیاز مغز را تامین می‌کند و کاهش جریان خون می‌تواند منجر به از دست دادن حافظه و مشکلاتی در تمرکز افراد شود.
این درحالی است که در گذشته ثابت شده بود مصرف طولانی مدت قرص‌های مزبور زیان‌آور است.
در انگلستان حدود ‪ ۵۰۰‬هزار نفر به طور هفتگی از این قبیل قرص‌ها که نوعی ماده مخدر محسوب می‌شود، استفاده می‌کنند.

تاریخ بروزرسانی : 2006-12-01 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامپرسیلدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
ویدئو