مصرف سیگار در کشور…

مصرف سیگار در کشور… اعتیاد

ایسکانیوز: بر اساس بررسی های به عمل آمده از سوی پلیس مبارزه با مواد مخدر، در کشور ما سالانه ۲۰۰ میلیون دلار برای تامین این نیاز کاذب از بین می رود. امروزه مصرف سیگار به عنوان یکی از علل اصلی بیماری های تنفسی، قلبی- عروقی، بدخیمی و … به عنوان شایع ترین عامل قابل پیشگیری […]

ایسکانیوز: بر اساس بررسی های به عمل آمده از سوی پلیس مبارزه با مواد مخدر، در کشور ما سالانه ۲۰۰ میلیون دلار برای تامین این نیاز کاذب از بین می رود.
امروزه مصرف سیگار به عنوان یکی از علل اصلی بیماری های تنفسی، قلبی- عروقی، بدخیمی و … به عنوان شایع ترین عامل قابل پیشگیری مرگ و میر مورد توجه اکثر مراکز علمی و سیاستگذاری بهداشتی قرار دارد.
کارشناسان پیش بینی می کنند مرگ و میر ناشی از دخانیات از سه میلیون نفر در حال حاضر به حدود ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید که ۷۰ درصد آنان در کشورهای در حال توسعه خواهند بود.
بر اساس این گزارش، در سال ۷۴ درآمد شرکت دخانیات از فروش و صادرات سیگار ۲۸ میلیارد تومان بوده است در حالی که هزینه های شرکت ۲۹ میلیارد تومان، یعنی دولت بابت یک میلیارد تومان خسارت پرداخته است.
به گزارش ایسکانیوز، در حال حاضر سیگار ۵/۱۲ درصد کل مرگ و میرها، ۳۰ درصد مرگ ناشی از سرطان، ۹۰ درصد سرطان ریه، ۴۰ درصد مرگ ناشی از سرطان ریه، ۴۰ درصد سایر سرطان ها، ۵۰ درصد بیماری های قلبی و ۷۵ درصد بیماری های ریوی رابه خود اختصاص داده است.
به گزارش خبرنگار ایسکانیوز، برای ترک سیگار سه گام اصلی باید طی شود: گام اول آمادگی تغییر نحوه سیگار کشیدن، گام دوم ترک سیگار و آشنایی با سندروم ترک، گام سوم روان درمانی است.
این گزارش می افزاید: خیلی از افراد فکر می کنندمصرف قلیان نسبت به سیگار کم آسیب تراست درحالی است که با هر پک سیگار ۹ سی سی دود وارد حفره دهان می شود امابا هر یک قلیان ۴۵ سی سی دود وارد حفره دهان می شود.
بنابر این گزارش،از دیگر موارد فرق بین سیگار و قلیان این است که آب موجود در شیشه قلیان به عنوان یک فیلتر نبوده بلکه باعث خنک تر شدن دود و همچنین چسبندگی بیشتر ذرات موجود در دود به دیواره ریه می شود.
بنابراین خطر مصرف قلیان به مراتب بالاتر از مصرف سیگار است به خصوص قلیان های میوه ای که حاوی اسانس های معمولا سمی و اعتیادآور هستند.//

تاریخ بروزرسانی : 2008-04-30 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو